Svou skepsí ke spolupráci s ČSSD jste se netajil již od počátku. Vydržela však jen rok. Nyní město vede ANO, hnutí Ostravak, KDU-ČSL a ODS. Jak byste spolupráci hodnotil? Domníváte se, že to byla správná volba pro prosazení vašeho programu?
Není to sice v kontextu dnešní doby již podstatné, rád bych přesto připomenul, že jsme to nebyli my, kteří rozbili na podzim 2015 původní koalici ve vedení města. Byl to naopak náš tehdejší koaliční partner, ČSSD, který za našimi zády usiloval o jiné uspořádání na radnici a o pozici primátora. Současnou koalici ve složení ANO, hnutí Ostravak, KDU-ČSL a ODS hodnotím jako jednoznačně efektivnější a funkčnější. Spojuje nás úsilí řešit reálné problémy tohoto města, a nikoliv konzervovat dosavadní stav. A to na jednom z prvních míst znamená hospodárnější a transparentní nakládání s veřejnými penězi a úsilí o zpřetrhání různých historických klientelistických vazeb.
Když se podíváme do programového prohlášení – co se vám zatím daří plnit a co si myslíte, že zvládnete do konce volebního období?
Myslím si, že průběžně naplňujeme všechny naše programové priority, i když bych si přál, aby se tak dělo rychleji. Nemám zde prostor na odpočet plnění všech našich cílů. Podíváme-li se aspoň na ty hlavní, tak je mimo vší pochybnost, že finance města jsou v lepším stavu než před naším příchodem. Máme nižší zadluženost, lepší rating, vysoké přebytky hospodaření. Zrušili jsme desítky „politických funkcí“, jsme otevřenější a transparentnější ve zveřejňování informací i v komunikaci s občany. Zvyšuje se bezpečnost ve městě i díky výraznému navýšení počtu městských strážníků v ulicích i v MHD. Významně z městského rozpočtu přispíváme k zlepšování stavu ovzduší podporou ekologizace dopravy, výměny neekologických kotlů v domácnostech i nadlimitním čištěním komunikací a chodníků. Usilujeme o příchod nových investorů, díky kterým ve městě vzniklo za poslední roky již několik tisíc nových pracovních míst a nezaměstnanost se kontinuálně snižuje k historickým minimům. Přijali jsme novou protiloterijní vyhlášku potírající hazard ve městě, zavedli jsme bezplatnou dopravu pro seniory 65+ v MHD.
Po dlouhých letech marasmu pomalu ožívá a krásní zanedbávané historické centrum města, což je zvlášť potěšující zpráva v roce oslav 750. výročí vzniku Ostravy. Připravujeme rekonstrukci některých historicky cenných objektů, i výstavbu nových významných metropolitních staveb, které mají potenciál pozdvihnout úroveň architektury ve městě, a to i s využitím architektonických soutěží. Velkou radost mám z přípravy nového dlouhodobého strategického plánu města fajnOVA, do kterého se nám podařilo zapojit přes 20 tisíc lidí, což je číslo unikátní nejenom v rámci naší republiky.
Jestliže se na programové prohlášení podíváme obšírněji, tak jsou v něm zakotveny body, které už teď víte, že se vám minimálně v tomto volebním období nepodaří naplnit?
Není žádná taková část našeho programu, na kterou bychom rezignovali. Tempo realizace potřebných změn je však různé a závisí na řadě faktorů – od složitosti problematiky, osobního nasazení nositelů změn až po komplikovanost legislativy a veřejné správy jako takové. Například kvůli různým obstrukcím nám trvalo více než dva roky vysoutěžit nového dodavatele služby centrálních nákupů, díky kterému město ušetří 60 % původních nákladů na provoz této služby. Čtyřletý volební mandát je příliš krátký na to, aby člověk dokázal v jeho rámci připravit a realizovat nějaký významnější stavební projekt od úplného počátku po kolaudaci. Takže zcela jistě se v tomto volebním období nedočkáme například slavnostního otevření zrekonstruovaných městských jatek, ani nové koncertní haly. Oba tyto projekty však posuneme do takové fáze, aby skýtaly vysokou míru jistoty jejich dokončení.
Některé projekty jsou rozvrženy na několik volebních období z objektivních důvodů. Příkladem může být připravený a schválený program komplexní modernizace městské nemocnice, který je rozplánován na zhruba 10 let a přijde na více než dvě miliardy korun. Snažíme se na těchto zásadních věcech dosáhnout shody napříč zastupitelstvem, tedy i s opozicí.
Mám-li ale zmínit alespoň jednu věc, u které už teď vím, že s ní v tomto volebním období nepohneme, přestože jsme ji přímo ve volebním programu neměli, tak je to nějaké rozumné snížení počtu městských obvodů a optimalizace jejich pravomocí a kompetencí ve vztahu k městu. Současný stav, kdy město velikosti Ostravy má 23 městských obvodů, tj. 23 obvodních radnic, starostů, zastupitelstev a úřadů, je podle mého názoru neobhajitelně nákladný a současně málo efektivní a také nepřehledný pro běžného občana. Optimalizace správy města redukcí počtu obvodů může přinést úspory v řádu stovek miliónů korun, které by bylo dobře vynaložit raději na rozvoj Ostravy. Je to však velké politikum, protože málokdo se dobrovolně vzdá své veřejné funkce. Bude to chtít hodně energie, času i vůle, ale myslím, že by to mohlo být jedno ze silných témat pro příští volby.
Být primátorem ale nebyl váš cíl. Přesto, jak jste prozradil pro PL, vlivem různých okolností jste stal lídrem kandidátky. Jaké jsou vaše politické ambice do budoucna? Neuvažoval jste podpořit hnutí v letošních sněmovních volbách?
Nic se nemění na mém postoji, že se nechci dlouhodobě zabývat a už vůbec ne živit politikou. Ani na mém názoru, že by nikdo neměl zůstávat veřejné funkci déle, než jedno nebo maximálně dvě volební období. Pak by se měl vrátit k normální práci a životu, aby neztratil kontakt s realitou. Jinak je snadné podlehnout sebeklamu a iluzi o vlastní výjimečnosti. Nemám žádné politické ambice přesahující moji současnou funkci a rozhodně si k ní nebudu přibírat žádnou další. Nevěřím nikomu, kdo tvrdí, že lze sedět na více židlích a nic přitom nešidit. Kdyby měl den dvakrát tolik hodin, měl bych jako primátor stále co dělat. A Ostrava je pro mě srdcovka...
Hnutí v parlamentních volbách samozřejmě podpořím, ale jinak než svou účastí na kandidátce. Podílím se na tvorbě celostátního volebního programu, pomohu i kolegům v kampani.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková