Proč bychom měli kritizovat vedení, které vyhrálo všechny volby, nechápe Martin Komárek. V Liberci jsem byl dobrej, věří si do příštích voleb

05.03.2017 9:01 | Zprávy

ROZHOVOR „To, že ANO chválím a mám ho rád, neznamená, že nemáme milion chyb. Ve spoustě organizací panuje řevnivost. Přišli k nám lidé, kteří jsou klasičtí političtí podržtaškové a vybližmiskové. Jde jim o funkce a hlavně o peníze, které z nich plynou. Takoví lidé dokážou rozhodit úplně všechno. Zničili ODS, zničí ČSSD. Doufám, že nás ne, ale to nebezpečí je vážné,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz poslanec Martin Komárek (ANO). „Když jdete nahoru, tak se k vám přisají lidé, kteří vidí tu místo předsedy správní rady, tu místo uvolněného zastupitele, to je 20, 40, 60, 80 tisíc. Pro spoustu lidí jsou to strašný prachy, které si zaslouží pouze držkou, nikoliv prací. S takovými lidmi bojujeme, ale je to těžké,“ dodal.

Proč bychom měli kritizovat vedení, které vyhrálo všechny volby, nechápe Martin Komárek. V Liberci jsem byl dobrej, věří si do příštích voleb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Komárek

Hodně se mluví o nové pravomoci vašeho předsedy Andreje Babiše, že může osobně zasahovat do kandidátek do voleb. Co si o tom myslíte vy?
 
Kdybych si myslel, že je to špatně, tak bych pro to nehlasoval.
 
Zlé jazyky tvrdily a některé to i napsaly, že se na sněmu Andreje Babiše bál kdokoliv na cokoliv zeptat. Co byste k tomu řekl?
 
Tam probíhala normální diskuse. Pouze máme oproti jiným stranám efektivní inovaci. A sice že diskuse se dává do přestávek, kdy mandátová a volební komise sčítá hlasy. Čehož si novináři kupodivu nevšimli a říkali, že tam žádná diskuse nebyla. Diskuse tam byla. I kritická vůči některým zavedeným způsobům našeho hnutí. Nebyla moc kritická vůči vedení hnutí. Což naprosto chápu, protože je úspěšné. Většinou je kritizované neúspěšné vedení. Ale pokud vyhraje všechny volby, kterých se zúčastnilo, asi není moc co kritizovat. 
 
 
Je tedy hnutí ANO demokratické politické uskupení, a ne jen strana jednoho muže? Například bývalý premiér Topolánek v Hospodářských novinách označil Andreje Babiše jako bezpečnostní riziko, člověka, který vůbec nepochopil principy demokratické diskuse, kompromisu, politické odpovědnosti. Senátorka Eliška Wagnerová říká v ParlamentníchListech.cz, že to po sněmu ANO vypadá, že se rodí nový vůdce, který bude mít poslední slovo téměř ve všem. Což je podle ní nebezpečný trend posouvající demokracii k autokracii a posléze k despocii...
 
Tak předně. Myslím, že Topolánkovi vadí, že si teď média více všímají jiného padlého premiéra – Jiřího Paroubka v souvislosti s jeho nešťastným příběhem. Co se týče hnutí ANO – něco si odhlasovalo, protože věří, že je to v jeho prospěch, ne v prospěch Andreje Babiše. Kdyby si delegáti mysleli, že to není v jejich prospěch, ale jenom Andreje Babiše, tak by pro to pravděpodobně nehlasovali. Hnutí chce volby vyhrát. A pokud paní Wagnerová nevěří, že naše země má silné demokratické mechanismy, že je součástí Evropské unie a NATO, a myslí si, že se opravdu může někdy něco nějak zvrhnout, tak mi je jí velice líto.
 
Občas to však v ANO zaskřípe, o Liberci jsme se už dříve bavili a tento týden byl odvolán hejtman za ANO Oto Košta na popud vašeho hnutí. Jak vidíte tento příběh?
 
To, že ANO chválím a mám ho rád, neznamená, že nemáme milion chyb. Ve spoustě organizací panuje řevnivost. Přišli k nám lidé, kteří jsou klasičtí političtí podržtaškové a vybližmiskové. Jde jim o funkce a hlavně o peníze, které z nich plynou. Takoví lidé dokážou rozhodit úplně všechno. Zničili ODS, zničí ČSSD. Doufám, že nás ne, ale to nebezpečí je vážné. Mluvil o tom na našem sněmu pan Piškanin – podnikatel, který není naším členem. Já před tím také varuji. Je to nebezpečí, jež hrozí každé politické straně, která je na vzestupu. Je to horší než sepětí s takzvanými kmotry. Když jdete nahoru, tak se k vám přisajou lidi, kteří vidí tu místo předsedy správní rady, tu místo uvolněného zastupitele, to je 20, 40, 60, 80 tisíc. Pro spoustu lidí jsou to strašný prachy, které si zaslouží pouze držkou, nikoliv prací. S takovými lidmi bojujeme, ale je to těžké.
 
Ještě se vrátím k exhejtmanu Koštovi. Vy mi sice možná řeknete, že neznáte přesně místní situaci. Ale přesto. Nebyl problém v tom, že byl dosazen jako lídr shora tak trochu proti vůli místních činitelů a ti ho tak úplně nepřijali a pak mu okopávali kotníky?
 
Slyšel jsem o tom od kolegů z ANO, opravdu tu situaci přímo neznám. Nemám ale sebemenší důvod nedůvěřovat Jaroslavu Faltýnkovi, který mi povídal, jak to bylo. A není to tak. Pan Košta je možná osobnost, výborný lékař, ale jako hejtman a týmový hráč zklamal. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozdělené státy americké, i u nás samé bubliny. Luděk Bednář přemýšlí, jak je prolomit

4:46 Rozdělené státy americké, i u nás samé bubliny. Luděk Bednář přemýšlí, jak je prolomit

Pamětník československého disentu a vydavatel samizdatových tiskovin Luděk Bednář volá po platforně,…