Profesor Bárta pro PL: USA se každých 50 let zmítají v konfliktu. To, co nás přivede na vrchol, se stane i naší zkázou. EU by se měla probrat

18.08.2020 7:23 | Zprávy

ROZHOVOR Profesor Miroslav Bárta, jedna z největších osobností české egyptologie, se badatelsky rovněž věnuje vývoji civilizací, jejich vzestupů a kolapsů. Jeho historické poznatky mohou pomoci i k pochopení současného turbulentního světa. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz profesor Bárta upozorňuje na důležité vývojové momenty nejdůležitějších civilizací současného světa, ať už USA a celé západní civilizace, nebo bouřlivě rostoucí Číny. Řeky těchto civilizací podle něj často proudí jinak, než to vypadá podle každodenního pěnění na jejich hladině.

Profesor Bárta pro PL: USA se každých 50 let zmítají v konfliktu. To, co nás přivede na vrchol, se stane i naší zkázou. EU by se měla probrat
Foto: Lucie Sýkorová
Popisek: Přední český a světový egyptolog, profesor Miroslav Bárta

Pane profesore, vašim badatelským tématem je v posledních letech cyklus vývoje civilizací, jejich vzestup, kolaps a případná regenerace. Ve dvacátém století byly za největší světovou supervelmoc považované Spojené státy americké, hovořilo se o „americkém století“. Bez ohledu na to, zda USA jsou ve stádiu kolapsu (jak někteří tvrdí) či nikoliv, jak byste přiblížil teorii civilizačního cyklu na tomto konkrétním, dnes asi nejviditelnějším případě?

Věřím a doufám, že z amerického století bude americké dvoustoletí. Přes veškeré současné problémy je to stále země nejlepších univerzit, špičkové vědy, globálních firem a lidí, kteří jsou zvyklí se starat sami o sebe a nespoléhat až tolik na stát. Je to silná občanská společnost se vším dobrým i špatným, co to může znamenat. Pokud jde o civilizační cyklus – jedním z nich může být perioda padesáti let, kterou stanovil Peter Turchin. Ten v článku z roku 2012 pod názvem Dynamics of political instability in the United States, 1780-2010 publikovaným v Journal of Peace Research přesvědčivě ukázal, že kolem roku 1870, 1920 a 1970 docházelo k velkému nárůstu vnitřních konfliktů v zemi. Dělilo je vždy zhruba padesát let.

Článek vyšel před několika lety a dnes se tato perioda opět naplňuje. Jen letmý pohled na Spojené státy dnešních dní – COVID-19, protesty na ulicích, společenské konflikty, které propukly naplno, blížící se prezidentské volby…

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klára Samková: Muži chlastají, mládež už nebaví ani sex. Od vítěze voleb chci slyšet jen jedno

4:44 Klára Samková: Muži chlastají, mládež už nebaví ani sex. Od vítěze voleb chci slyšet jen jedno

Jsme kolonií a je třeba jí přestat být, chce slyšet od vítěze nadcházejících parlamentních voleb adv…