Jaké nejviditelnější změny od roku 2017, kdy se konaly poslední parlamentní volby, se dají v české společnosti vypozorovat?
Odpověď záleží na úhlu pohledu. Můžeme samozřejmě hovořit o vlivu pandemie na naši psychiku a ekonomiku, ale celkově se myslím, že se toho mnoho nezměnilo. A pokud ano, tak spíše negativním směrem. To, co charakterizovalo naši společnost po volbách v říjnu 2017, tedy napětí mezi Andrejem Babišem a jeho příznivci na straně jedné a stávajícími opozičními stranami ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN a jejich příznivci na straně druhé, se ještě prohloubilo a přešlo až do vysloveného nepřátelství. Dobře to vystihl Petr Fischer v komentáři pod titulkem „Babiš není soupeř, je to nepřítel. A politiku už neřídí hlava ani srdce, ale pudy“.
Nová parlamentní strana Piráti se záhy k Babišovým kritikům přidala. Obě strany konfliktu přitom charakterizuje nezájem o fakta a neochota snažit se pochopit druhou stranu. V tomto směru selhala také prakticky celá mediální sféra, která neprojevila nejmenší snahu si vesměs veřejně známá fakta týkající se Babišových kauz zjistit a zamyslet se nad nimi. Právě tato rezignace na snadno zjistitelná fakta je největším nebezpečím pro naši společnost i do budoucnosti.
Vládní garnitura podle opozice nezvládla řešení pandemie, s níž se naše země začala potýkat před rokem a půl. Co považujete za její hlavní chyby, kterých se jinde v Evropě politici v čele státu nedopouštěli?
Pandemii nezvládla nejen vláda, ale ani opozice, která chybující vládě házela klacky pod nohy, kde mohla. Typickým příkladem byl spor o prodloužení nouzového stavu po konci února. Dne 18. 2. 2021, právě v okamžiku, kdy pandemie u nás vrcholila, denně u nás bylo cca 12 tisíc nově nakažených a denně umíralo kolem 180 lidí, vystoupil předseda STAN Vít Rakušan s prohlášením „Další prodloužení nouzového stavu po konci února nepřipadá v úvahu“ s tím, že nouzový stav nahradí připravovaný pandemický zákon, o němž dnes víme, že je prakticky nepoužitelný. Jedině okamžitá koordinovaná akce hejtmanů bez ohledu na stranickou příslušnost zabránila katastrofě.
Hlavní chybou vlády bylo to, že po velmi, velmi mírné jarní vlně, se nedokázala připravit na očekávanou podzimní vlnu covidu a poté, co se vlna počátkem září rozjela, neexistovala centrální autorita, jakou je například v Německu Ústav Roberta Kocha, které by vláda naslouchala. Státní zdravotní ústav má sice velmi podobné poslání jako Koch, ale jeho hlas nebyl v kritických okamžicích slyšet a vláda se chaoticky řídila radami různých osobností. Neexistence všeobecně respektované autority v otázkách ochrany zdraví obyvatelstva není ovšem vina jen současné vlády, ale i vlád předešlých. Posílení role, vybavení a financování Státního zdravotního ústavu by proto mělo být jedním z poučení ze selhání státu v boji s covidem.
Budou blížící se volby referendem o zvládnutí boje proti covidu, nebo příznivá situace posledních týdnů v počtu nákaz odsune toto téma do pozadí a rozhodovat bude jiné? Jaké by to mohlo být a co vám osobně by se zamlouvalo jako stěžejní téma letošních voleb?
Otázka (ne)zvládnutí boje s covidem by neměla být ústředním tématem voleb, byť se jí samozřejmě nelze vyhnout. Stěžejním tématem předvolební kampaně by měla být otázka, jak se vrátit k zodpovědnému financování státního rozpočtu, konkrétně jak sanovat obrovský dluh, který vznikl v důsledku restriktivních opatření a nemravného daňového balíčku schváleného koncem roku 2020 koalicí ANO, ODS a SPD, a jak spravedlivě rozdělit, kdo a jak se na tom bude podílet. Toto je v současné době prvořadý úkol, neboť současný návrh státního rozpočtu na rok 2022 s výhledem na roky 2023 a 2024 je krajně nezodpovědný. Na tomto tématu by strany měly ukázat, zda si vážnost situace uvědomují a jsou ochotny říci nám voličům pravdu, že bez úprav daní a odvodů, které budou bolet, to nepůjde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID-19
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jiří Hroník