Profesor Max Kašparů: Jsi vlastenec? Jsi xenofob, až rasista. Zakazuješ něco dětem? Jsi tyran a měli by ti je odebrat

31.07.2019 10:06 | Zprávy

POLOČAS HORKÉHO ROKU Stačí projevit svůj názor a máte nálepku. O tom, která vám patří, rozhodují samozvané intelektuální elity. Říkáš o sobě, že jsi vlastenec? V tom případě jsi xenofob, až rasista. Nesouhlasíš s názorem, že existuje sedmdesát pohlaví? Potom jsi zabedněný klerikál. Dáváš dětem úkoly a něco jim občas zakážeš? V tom případě jsi tyran a děti by se ti měly odebrat. Tak komentuje profesor Max Kašparů, psychiatr, kněz, člen Rady ČT, ale také držitel největšího počtu vysokoškolských titulů v Česku, skutečnost, že nám přebývají ti, kteří společnost rozdělují. Mají na to tři páky. Politickou korektnost, zblázněný liberalismus a bezbřehou toleranci.

Profesor Max Kašparů: Jsi vlastenec? Jsi xenofob, až rasista. Zakazuješ něco dětem? Jsi tyran a měli by ti je odebrat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prof. PaedDr. ThDr. MUDr. et MUDr. Jaroslav Maxmilián Kašparů, Ph.D., dr. h. c., řeckokatolický kněz, psychiatr, pedagog a spisovatel

Pokud někdo intenzívně sleduje, o čem referují domácí média, nutně musí mít pocit, že česká společnost je naštvaná, že je nespokojená především s politikou a lidé neprožívají nejšťastnější období, ačkoli politici rádi prohlašují, že se máme nejlépe v historii. Také to na vás tak působí, nebo jako odborník na lidskou duši, ať už jako kněz, nebo psychiatr, máte ze setkávání s lidmi ve svém okolí jiný dojem? A pokud si stěžují, na co především?

Pravda je, že se po materiální stránce zase tak moc špatně nemáme. Auto skoro v každé rodině, každoroční dovolená v zahraničí, v obchodech pět druhů chleba, dvacet druhů jogurtů a pomazánek…

Nákup nás ve kvalitě života sjednocuje. To nám nechybí. Bohužel nám přebývají ti, kteří nás rozdělují. Mají na to tři páky. Politickou korektnost, zblázněný liberalismus a bezbřehou toleranci.

Říkáš o sobě, že jsi vlastenec? V tom případě jsi xenofob, až rasista. Nesouhlasíš s názorem, že existuje sedmdesát pohlaví? Potom jsi zabedněný klerikál. Dáváš dětem úkoly a něco jim občas zakážeš? V tom případě jsi tyran a děti by se ti měly odebrat.

Stačí projevit svůj názor a máte nálepku. O tom, která vám patří, rozhodují samozvané intelektuální elity.

Vzhledem k tomu, že mi žádné prostředí, od akademického přes nemocniční, chrámové ani hospodské není cizí, preferuji svoji naučenou psychiatrickou vlastnost a všude naslouchám.

Stěžování si, brblání a kritika patří k lidské podstatě. V létě je moc horko, v zimě je mráz, soused má na zahradě lepší švestky a švagr si koupil nové auto. Každý si stěžuje na něco jiného, protože každého tlačí bota jinde. Ba znám i takové, kteří mají problém s tím, že nemají žádný problém.

Na druhé straně si na stěžování nestěžujme. Pokud by byli lidé spokojení s těžkou prací, nevymysleli by stroje, kdyby byli spokojeni s pěší chůzí, nevymysleli by automobily. Nespokojenost s aktuálním stavem vede do jisté míry k pokroku. Mimo jiné, znáte zemi, kde by si lidé nestěžovali na politiky?

Nevyhrává v těchto časech v Česku zlo a nenávist nad vším ostatním, jak to vypadá nejen z výstupů médií, ale i ze sociálních sítí a diskusí na internetu? Nebo je to jen viditelná slupka, zatímco život jede v kolejích podobných těm, v nichž jsme prožili uplynulých třicet let?

Zpovrchněli jsme, ztratili stud a slušnost. Vulgární slova, která dříve padala jen na WC v nádražní restauraci, ta dnes létají Hradem, Parlamentem, školami i v rodinách. Z toho je slyšet nenávist jednotlivců, ale život celé společnosti jede ve vyjetých kolejích.

Dala by se ta nynější situace brát svým způsobem i jako generační konflikt, když do protestních akcí v průběhu jara se zapojovali především mladí lidé, kteří se i mobilizovali a svolávali do akce prostřednictvím sociálních sítí?

Nejsem přítelem často opakované věty, že se změnila doba. Doba, čas je fyzikální veličina, která nikdy nedávala sama sobě vlastní obsah. Obsah jí dávají lidé. My jsme se změnili, nikoli doba. Jedno však zůstalo. Radikalismus mladého člověka a jeho odpor ke křivárnám. Vždyť listopadová revoluce nebyla záležitostí starců a peciválů, ale aktivních mladých lidí. Nejde tedy o generační konflikt, ale o zcela přirozený jev.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozavírat opozici. Teď se to může stát i tady. Foldyna žasne, co si vláda se zákonem dovolila

15:30 Pozavírat opozici. Teď se to může stát i tady. Foldyna žasne, co si vláda se zákonem dovolila

Petra Fiala se svou „vládou národního ponížení“ může vládnout i po podzimních volbách. ParlamentnímL…