Dnes je členem důchodové komise, kterou vede profesor Martin Potůček a která má vypracovat návrhy na ukončení Nečasovou vládou zavedeného druhého pilíře, ale jeho připomínkám a návrhům zase nikdo příliš nenaslouchá. Profesor Vostatek varuje před variantou, kterou komise vybrala, protože podle něj přinese řadu problémů, především spory s penzijními fondy. „Z mého pohledu si vedoucí týmu vybral ze tří špatných variant tu nejhorší,“ uvedl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.
První informace z práce Vaší důchodové komise byly špatně pochopeny a vyvolaly značný rozruch. Výrok, že průměrné pobírání důchodu by mělo trvat dvacet let, vyvolal obavy, že po dvaceti letech přestanou důchodci dostávat od státu peníze. Ta představa je absurdní. Vy byste určitě nic takového nenavrhli?
To určitě ne.
Naopak lidé, kteří se dožijí sta let, dostávají o tisíc korun víc. To jste zachovali?
Na to si nikdo nevzpomněl, to nikoho netrápí. Naopak jsou tlaky na zvýšení minimálních důchodů, podle mého názoru je to oprávněné – formou podstatného zvýšení základní výměry důchodu při současném odstranění redukcí u procentní výměry. K tomu jsme se ale zatím také nedostali.
Takže, co zásadního jste vymysleli, kromě toho, že se zruší druhý pilíř důchodové reformy, což bylo vlastně politické zadání od současné vládní koalice?
Příprava novely zákona, kterým by se zrušil druhý pilíř, není zdaleka dokončena. Nemám zprávu, kdy by to už mělo být na pořadu jednání vlády. Naše odborná komise je pracovní orgán ministryně práce a sociálních věcí, ona má předložit návrh do vlády, pak to teprve převezme Ministerstvo financí, které má druhý pilíř v kompetenci. Tam se to může ještě zkomplikovat. Nerad to říkám, ale osobně bych byl rád, kdyby se diskuse znovu otevřela. Ne o tom, jestli se má, nebo nemá ukončit druhý pilíř, ale jde o to, co se tím vyvolá za problémy. Podle mého názoru se vyvolá řada problémů zbytečně. Je to strašně komplikované. Ani nemohu prozradit, jak návrh vznikal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová