V poslední době se stále častěji objevuje pojem „chytrá karanténa“. Jedná se o vládní iniciativu, kterou je podmíněno uvolňování restriktivních opatření prosti šíření COVID-19. Můžete nám stručně popsat princip tohoto nástroje?
Velmi zjednodušeně: chytrá karanténa vyjadřuje nástroj, který budou odpovědné orgány využívat pro dohledání blízkých kontaktů osoby, u níž byl pozitivní test na COVID-19. Na základě technologie v mobilním telefonu pacienta s pozitivním nálezem dojde k detekci ostatních uživatelů telefonů, kteří s pacientem přišli do styku, a je třeba u nich tedy co nejdříve nařídit karanténu. Jakmile jsou tedy osoby nalezeny a kontaktovány příslušnou KHS (krajskou hygienickou stanicí), je jim nařízena karanténa z důvodů kontaktu s nakaženou osobou. Tímto způsobem tedy může fungovat mnohem přesnější a cílenější vyhledávání rizikových osob, potenciálních přenašečů a jejich umísťování do karantény.
Je tedy povinné se tohoto projektu účastnit? A jak se případně mohu zapojit?
Zatím je vše plně na dobrovolné bázi. K zapojení do projektu stačí telefon s Bluetooth, který zvládne chod jednoduché aplikace, jež se nazývá „e-rouška“. Jejím provozovatelem je stát. V momentě její aktivace na vašem telefonu dojde ke sběru dat o dalších telefonech, se kterými se setkáte. Data jsou pak ukládána na vašem telefonu i na telefonu protistrany. Podmínkou však je, že oba telefony musejí mít aplikaci aktivní. Lze tedy konstatovat, že úspěch aplikace a efektivita tohoto nástroje závisí do značné míry na počtu aktivních aplikací v naší společnosti.
Mohu si ještě vybrat i jiná řešení?
Ano, existuje i další řešení, se kterými přišel například portál Mapy.cz. Zde je možné sdílet svou polohu na základě údajů s GPS a v případě detekce kontaktu s nakaženým, který je později pozitivně testován, dochází ke kontaktu provozovatele aplikace a všech dotčených, kterým je doporučena karanténa. Toto řešení však využívá jinou technologii než předešlá aplikace e-rouška.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID-19
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tomáš A. Nový