Svět znepokojeně pozoruje situaci ve Venezuele. Země s největšími potvrzenými zásobami ropy se zmítá v mocenském boji mezi dosavadním prezidentem Nicolásem Madurem a předsedou Národního shromáždění Juanem Guaidóem. Za toho se postavily například Spojené státy, Izrael, nebo Evropská unie. Socialistu Madura pro změnu podporují Rusové, Čína, Srbsko, Mexiko, nebo Severní Korea. Co nám celá tato záležitost říká o vztazích světových velmocí?
Média preferují světonázor USA a přisluhovačství bezpohlavní EU. V tomto směru je komické, jak ti, kteří se chvástají vysokou mírou demokracie a obviňují východní mocnosti ze zasahování do vlastních voleb, spěchají s uznáním Juana Guaidó, který je jejich preferovaným kandidátem. Venezuela bude z geopolitického hlediska především záležitostí USA a ostatní budou velice opatrní.
O co nejspíše v případě Venezuely jde především?
Už v minulosti se americké koncerny pokusily ovládnout nerostné bohatství ve Venezuele. Tehdy se ne příliš moudře rozhodl prezident Hugo Chavez k nevídanému opatření, kdy za cenu zadlužení státu odkoupil např. těžební práva a „vrátil je lidu“. Nepomohlo ani lákadlo na investory v podobě zavedení vnitřních a exportních cen. Snadno dostupné zásoby ropy, plynu a lithia jsou skutečným důvodem tlaku USA na politickou změnu.
Není odstranění Madura přeci jen ospravedlnitelné? Poslední prezidentské volby se potýkaly s bídnou účastí a mezinárodní komunita vyjádřila silné pochybnosti o jejich férovosti. Když Madurovi socialisté drtivě prohráli parlamentní volby, Maduro nově vzniklý parlament obešel založením ústavodárného shromáždění a s jeho pomocí vládne dál. Lidé ve Venezuele trpí hlady, chybí tam základní hygienické potřeby, ropná velmoc je na mizině…
Venezuele se nepodařilo aplikovat model tržního hospodářství s centrálním řízením státu, jako např. v Číně, což nemusí byt pouze vnitřním problémem, ale zásadní vliv může mít i určitá izolace Venezuely na světových trzích. Přece jen tamní zásoby ropy a omezená těžba mohou být pro globální těžaře určitou rezervou na okamžik, kdy ostatní naleziště budou před svým vytěžením. Je dobré neupínat se pouze na mediální obraz Venezuely, ale ověřit si realitu. Například na přelomu milénia byla Venezuela oblíbenou destinací Čechů, kteří se tam stěhovali za lepšími podnikatelskými příležitostmi, hlavně v hotelnictví, gastronomii nebo strojírenství.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs