Putin udělal geniální tah. Očekávám velké problémy, snad to nebude osudové. A čeští povaleči a Zeman, Fico a Orbán... Poslanec Laudát z TOP 09 o uprchlících a Sýrii

06.11.2015 4:55 | Zprávy

ROZHOVOR Místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát odmítá kvóty EU na imigranty a Německo podle něho udělalo velké chyby, ale prezident Zeman prý populisticky brnká na nejnižší pudy lidí. Považoval by za krajně nešťastné, kdyby křesťanské hodnoty Evropy bránili „takoví lidé, jako jsou Zeman, Orbán, Babiš, Fico či různí úsvitáři“.

Putin udělal geniální tah. Očekávám velké problémy, snad to nebude osudové. A čeští povaleči a Zeman, Fico a Orbán... Poslanec Laudát z TOP 09 o uprchlících a Sýrii
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát

Co říkáte kvótám na imigranty z Evropské unie?                                                

S kvótami nesouhlasím.

Co říkáte tomu, že Angela Merkelová nejprve řekla, že syrští uprchlíci mají dveře do Německa otevřené – podle Andreje Babiše je tak do EU fakticky pozvala – a pak Německo zavedlo kontroly na hranicích? Navíc je pozvala a nás vyzývá, ať je přijmeme MY... Jak obecně hodnotíte postoj Německa? Objevují se slova o diktátu…

Angela Merkelová podle mého názoru situaci velmi podcenila. Možná se domnívala, že Německo vstřebá migranty, kteří byli aktuálně na pochodu, a tím záležitost skončí. Její slova o přijetí všech Syřanů skutečně mohla působit pro některé lidi jako pozvánka. Ale neviděl jsem jediné číslo, jediný průzkum, který by toto standardně používané klišé potvrdil. Neptejte se mě, jak hodnotím postoj Německa, ptejte se, jak hodnotím chování EU v této záležitosti. A to by rozhodně dobře nedopadlo. Nevím, kolik lídři EU budou potřebovat času k pochopení, že EU se musí věnovat zásadním věcem a neplýtvat časem a penězi na hlouposti. Za otálení s řešením migrační krize by v Bruselu měly padat hlavy – nemyslím fyzicky, ale politicky. Spíš než diktát Německa bych hovořil o úleku z nešťastného postupu.

Posléze kontroly zavedlo i Rakousko. Není to počátek konce Schengenu? A pokud se začnou uprchlíci kvůli tomu valit přes naše hranice, neměli bychom kontroly obnovit i my?

Konce Schengenu jsem se obával už před řadou měsíců. Bojím se, bojím. Nevím, proč by se aktuálně měli valit uprchlíci přes naši zemi. Pokud snad v budoucnu ano, potom bude nutné zajistit bezpečnost našich občanů.     

A jestliže to rozvedeme dál, nemůže nátlak Evropské komise a Německa a dalších západoevropských zemí na země Visegrádu a východoevropské země vést k rozpadu EU, když se názory jednotlivých států na imigranty tak silně rozcházejí?

Postup ministrů vnitra zemí EU, tedy jejich většiny, považuji za nejriskantnější rozhodnutí posledních let. Do vztahů mezi státy opravdu může zasít pro EU osudové problémy. Aktuálně však riziko vidím v radikalizaci politických scén v jednotlivých státech. Pokud někteří pomatenci chtějí konec EU, měli by lidem říci, jakou alternativu nabízejí. Nestabilní rozdrobený, a tudíž slabý kontinent? Bariéry na hranicích? Malé trhy? Oživení starých křivd? Víte, co je zajímavé? Zatím kdekdo počítá, kolik nás EU stojí. Ještě nikdo nespočítal, co nás bude stát její rozpad. A to včetně ohrožení naší suverenity, státnosti. Jestli to někomu přijde nemožné, mně nikoli!

Co říkáte těm komentářům a komentátorům či zahraničním politikům, kteří odpůrce masové imigrace označují za xenofoby, nehumánní či vyhrožují sebráním dotací a různými sankcemi?

Je mi líto, že někteří světoví politici si ještě myslí, že multikulti funguje. Ale čemu se divíte? Po zkušenosti s reálným socialismem přece je velká část naší společnosti také ochotna volit levičáky, populisty a bývalé exponenty totalitního režimu. Teď je prezident dokonce začal ověšovat metály! Doba se změnila, naše kulturní hodnoty musíme bránit stejně odpovědně, jako nedopustit zničení naší svobody pohrobky minulého režimu. Pokud by nám někdo za náš postoj k migraci sebral jediné nárokové euro z dotací, byl by to asi konec integrace, či spíše začátek čehosi hodně špatného.

Jak hodnotíte postoj prezidenta Zemana v této otázce? Ten bývá také často označován za islamofoba…

Pro prezidenta Zemana bych použil jiná slova než islamofob. Ale za rámeček by si je nedal! Co se týká jeho názorů na uprchlíky – nic neřeší, populisticky brnká na nejnižší pudy lidí. A to je vždycky nebezpečné a nezodpovědné.

Hovoří se o tom, že muslimové budou mít většinu v zemích jako Francie či Británie do 40 let. Při nynějším masovém přílivu možná ještě dříve. Považujete to za hrozbu?

Při vývoji populace ve Francii a Británii mohou nastat nečekané zvraty. Ale popravdě, očekávám velké problémy. Dokážu si představit ledasjaké vyústění. Z Francie vím, že se dopustila velkých chyb. Doufám však, že nebudou pro jejich kulturu osudové. Spíše než o hrozbě bych mluvil o lítosti, pokud by byla ve Francii a v Británii jejich kultura vytěsněna něčím jiným. Určitě by světu chyběla.

A co říkáte postoji české vlády ve srovnání s vládou slovenskou? Není na místě inspirovat se Robertem Ficem, jak vyzývá Miloš Zeman?

Fico je typický levicový populista, nikdy nebyl mojí krevní skupinou. Jeho klikou bylo, že mu Dzurinda předal zemi po dobrých pravicových reformách. Jinak by už byl v politickém důchodu. Na Slovensku bych inspiraci určitě nehledal. Naše země, a Slováci ještě více, má ekonomiku jako středně velká světová banka. Potenciální izolace by nás vrátila o desítky let zpátky. Kdo nevěří, nechť si zaskočí do postsovětských zemí. Právě jsem se z jedné vrátil.

Hovoří se o dělení imigrantů na „uprchlíky“ a „ekonomické migranty“. Pokud ale uprchlík cestuje z první bezpečné země „za lepším“, za lepším komfortem a sociálními dávkami, nestává se z něj ekonomický imigrant? Neměl by zůstat v první zemi, kde mu nehrozí nebezpečí?

Problém je složitější. Například v Německu je již delší dobu silná syrská diaspora. Tudíž syrští běženci jdou často za svými krajany a příbuznými. A zase, nikde jsem neviděl jakoukoli statistiku, jakou část tito běženci tvoří. Také se mi nezdá, že někteří migranti hledají nejbohatší zemi, i když to asi bude stále složitější, místo elementárního zajištění své bezpečnosti. Samozřejmě podle dublinských úmluv by měli běženci zůstat v první bezpečné zemi a čekat na vyřízení své případné žádosti o vystěhování do jiné země.

Co říkáte novým opatřením Maďarska? Od této chvíle jsou například trestnými činy ilegální překročení hranice i poškození bezpečnostní bariéry na pomezí se Srbskem. Pokud uprchlíci překročí hranice nelegálně, policisté je zadrží a úřady následně vyhostí. Navíc jim hrozí až tříleté vězení. Za převaděčství může být udělen až dvacetiletý nepodmíněný trest. Měli bychom se tím inspirovat, nebo to odmítáte?

Maďarský přístup odmítám. Volil bych jiné postupy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Přijde mi to nebo se teď Bartoše zastáváte?

To, že si premiér protiřečí není přeci nic nového. A jestli podle mě někdo nevnímá realitu, tak je to hlavně Fiala. Co vy na to? A ještě mám jeden aktuální dotaz, co nyní EU dělá, aby nás uchránila před další vlnou migrantů tentokrát se Sýrie, ale nejde jen o ní, ale obecně mi přijde, že opět po vol...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak se zbavit Foltýna? Musíte nadávat. Hodně, aby politici slyšeli, říká Zbyněk Passer

16:30 Jak se zbavit Foltýna? Musíte nadávat. Hodně, aby politici slyšeli, říká Zbyněk Passer

„Musíte nadávat, a to hodně nahlas, aby to politici slyšeli. A samozřejmě musíte vytvářet a podporov…