Registrační pokladny mají zakrýt opravdové daňové úniky v miliardách. Promlouvá dlouholetý pravicový poslanec Doktor

23.10.2015 4:40 | Zprávy

ROZHOVOR Předseda hnutí ANO Andrej Babiš si podle bývalého ekonomického experta ODS Michala Doktora nasadil masku obránce pravice. „Ano, daně nezvyšuje, ale míru přerozdělování peněz státem nesnižuje. Stát se stále rozpíná… To je důvod, proč nemohu pana Babiše považovat za toho, kdo naplňuje pravicové myšlenky,“ prohlásil někdejší poslanec ODS, dnes zastupitel Jihočeského kraje. Na adresu zavedení elektronické evidence tržeb prohlásil, že by se neodvážil spustit systém, ve kterém není garantována ochrana svobod a obchodního tajemství podnikatelů.

Registrační pokladny mají zakrýt opravdové daňové úniky v miliardách. Promlouvá dlouholetý pravicový poslanec Doktor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Doktor

Jak se díváte jako bývalý ekonomický expert ODS na politiku ministra financí Andreje Babiše?

Marně ji hledám. Použila jste slovo politiku, já za politikou nemohu vidět osobní invektivy a útoky na nejviditelnějšího odpůrce, kterým je Miroslav Kalousek. To není politika. A hledám-li pod prahem něco zásadního, důležitého, hmatatelného, pak musím říci, že se vůbec nic nestalo. Trochu reálií: prožíváme poměrně šťastné ekonomické období, vlečeni okolnostmi, máme silný hospodářský růst, a přesto žijeme v roce, ve kterém parlament teprve začal projednávat návrh státního rozpočtu na příští rok. A bude ho zřejmě ve třetím čtení schvalovat až v závěru letošního roku. To je přeci absurdní! Pan Babiš sliboval, že nebude projednávat zákony důležité pro ekonomiku zmatečně. Myslím, že loni podal nejméně tři, spíše čtyři novely zákona o spotřební dani. Naprosto zbytečně rozdělené, každá zvlášť. V letošním roce projednává novelu zákona o spotřební dani – další zvýšení daně na tabák, které povede ke zdražení cigaret, a projednává ho tak nešťastně, že je tu otázka, jestli vůbec do senátu dojde včas, aby ho senátoři stihli projednat a celníci mohli začít vyplácet nové kolky. Vidím spoustu neobratnosti ze strany Andreje Babiše, ale vzhledem k tomu, že požívá výhodu mediální moci, nikde se o tom nepíše. Proto ten obraz je jiný, než jaký reálně je.

Andrej Babiš se chlubí tím, že ekonomický růst je zásluha jeho osobně a této vlády. Co podle vás udělala vláda dobrého pro růst ekonomiky? Mohou politici vůbec udělat něco zásadního pro ekonomiku, aby ovlivnili její růst?

Myslím, že vlády obecně – mohou-li něco pozitivního udělat – tak spíš nezasahovat, nepřidávat. Nezasahovat zmatečně, nedělat ukvapená gesta. Myslím, že největší výzvou je umění vidět ekonomickou realitu a ne rozjímat nad tři měsíce starými čísly. Ekonomiky jsou docela odolné. V současné době platí, že hospodářský růst, který prožíváme, je - pokud vůbec, dílčí zásluhou minulých vlád. Tato vláda nevyrábí úplný zmatek. Chci-li být v hodnocení rovný, tak musím říci, že toho zmatku zase tolik nevyrobili. To, že mediálně se ministři přou, jestli mají být peníze na to nebo ono a je to v řádu miliard, trh zas tak moc nebolí. Spíš jde o to, co dělají do budoucna. A já nevidím žádný zásadní, koncepční dokument, který by tato vláda prosadila. To, co pan Babiš označuje za zásadní zákon pro ekonomiku, pro podnikatelské klima a rovnost hospodářské soutěže, tedy zákon o elektronické evidenci tržeb, opravdu tyto atributy nenaplňuje. To ani z desetiny! Má se ve svých účincích týkat zhruba sedmi procent potenciálu šedé ekonomiky. Celé je to tak prapodivné, že si myslím, že náklady na jeho provoz budou větší než výnosy, které přinese. Takže zásadní koncepční změnu opravdu nikde nevidím.

A co zavedení třetí sazby daně z přidané hodnoty?

Zavedení třetí sazby DPH za ni považovat nemohu. To je jen přidělání zmatku a prostoru pro daňové podvody.

Když jste v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb říkal, že náklady na její provoz budou vyšší než výnosy, znamená to, že nevěříte tvrzení ministerstva financí, že to přinese pro státní rozpočet deset až dvanáct miliard? A jak vnímáte, že podnikatelé kromě toho budou muset podávat pravidelně hlášení o DPH, což podle nich může vést ke zneužití těchto údajů o jejich podnikání?

Ta obava je naprosto oprávněná. Celá prezentace toho projektu elektronické evidence tržeb, o které já mluvím jako o elektronické eliminaci trhu, má spoustu slabých míst. Vycházíme ze zkušenosti jediné země! Bez odstupu, bez důkladné analýzy. Já bych se neodvážil spustit systém, ve kterém není garantována ochrana svobod a obchodního tajemství podnikatelů. Myslím, že zneužití dat z takového systému by mělo být postaveno na úroveň trestných činů. Stejně jako společnost devastují úniky z odposlechů, ať už jsou dělány náhodně nebo na objednávku, tak stejným způsobem lze zdevastovat podnikatele na jejich oprávněných podnikatelských zájmech tím, že utečou data z takto budovaného systému. Jsem dalek obviňovat úředníka Finančního úřadu někde z Horní Dolní, to je prostě dělané úplně jinou metodou. Myslím si, že takto budovaný systém země nepotřebuje. Na druhou stranu objemy daňových úniků stále rostou, přesahují sto miliard, schopnost nikoliv podnikatelů, ale lumpů, kteří dopředu vytvářejí modely, cílem kterých je udělat si ze státu kasičku, jsou takové, že stát potřebuje být ve výběru daní lepší. Tímto směrem stát vůbec nemíří. „Stát“ uzavřel ve věci EET prapodivnou tichou koalici, že ty, které má sledovat, sledovat nebude, nebo je bude sledovat jiným způsobem, a EET se jich prostě týkat nebude.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …