Rozdělují lidi na dvě kategorie. Odmítají uznat volby. Myslí, že jsou elity a my ostatní hloupí... Tomio Okamura se rozjel, když došla řeč na referendum

18.02.2018 16:07 | Zprávy

ROZHOVOR „Náš návrh o referendu by měli pustit do druhého čtení, kde můžeme měsíce diskutovat a ladit vzájemné kompromisy,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda SPD Tomio Okamura. Kritizuje jiné politické strany, že zavedení referend už dříve měly v programu a navíc podceňují úroveň voličů. Ti jim byli dobří pro vstup do Evropské unie a nyní nejsou dost dobří pro to, aby hlasovali o setrvání. Označování jeho osoby za loutku Východu považuje za lži a nesmysly. „Nikdy jsem nepodpořil politika z Číny ani Ruska,“ dodává.

Rozdělují lidi na dvě kategorie. Odmítají uznat volby. Myslí, že jsou elity a my ostatní hloupí... Tomio Okamura se rozjel, když došla řeč na referendum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Už dlouhou dobu prosazujete referendum k důležitým otázkám ohledně České republiky. Domníváte se, že má v současném složení Poslanecké sněmovny šanci, aby prošlo?

Obrátili jsme se na strany, které deklarovaly před volbami ochotu podpořit referendum. Záhy se ukázalo, že když reálně jednáme o parametrech referenda, tak se strany snaží, aby nebylo realizovatelné. Ty důvody jsou otázkou pro ně, proč chtěly před volbami referendum a nyní nechtějí. Jako příklad uvedu Piráty, kteří na jednu stranu tvrdili, že by referendum podpořili, na druhou stranu na jednání tento týden ve Sněmovně prohlásili, že nepodpoří návrh SPD zákona o referendu, aby prošel do druhého čtení v Parlamentu. Uváděli různé důvody, proč návrh nesplňuje jimi navrhované parametry. Ovšem pravda je taková, že v případě ústavních návrhů neplatí ve Sněmovně lhůty na projednání, takže není vůbec žádný problém náš návrh propustit do druhého čtení a tam několik měsíců diskutovat o jeho podobě a ladit vzájemné kompromisy, aby zákon v nějaké podobě prošel.

Odmítat to jsou zástupné výmluvy. Když to uděláme naopak, znamená to shození referenda ze stolu, protože já o něj usiluji už mnoho let a takové prosazení bude velice obtížné, jestli se návrh vůbec do Sněmovny dostane. Minule už jsem to zažil. Přijdou proklamace a nakonec se nehlasuje vůbec. V minulém období, kdy vládlo ČSSD, ANO a KDU–ČSL, měly zákon o referendu v podepsaném programovém prohlášení a dokonce neprošel ani prvním čtením Sněmovny. Postoj konkrétně Pirátů je vysloveně naivní, ale nepodezíral bych je z naivity, prostě nechtějí. Hnutí ANO říká jasně, proč referendum nechce. Nechce občanům umožnit rozhodovat o nějakých otázkách, konkrétně o členství v Evropské unii a chtějí velmi vysoké kvórum, při němž nebude realizovatelné žádné referendum.

To je velký problém. Proto se snažíme přemlouvat ostatní strany, aby zákon – pokud to s referendem myslí vážně – na schůzi Sněmovny 27. února, kde je náš návrh na programu v rámci druhého čtení, podpořili. Bez hnutí ANO a Pirátů nemůže projít. Uvidíme. Jak se říká: poznáte je po ovoci, tak po hlasování je poznáme. Pokud náš návrh nesplňoval jejich parametry, v druhém čtení ani není stanovená lhůta a každý může návrh upravit. Jinak stejně nezískáme většinu, musíme na referendu pracovat kompromisně. Budeme bojovat.

Co říkáte na tvrzení, že lidé nemohou o tak zásadních tématech rozhodovat, protože na to nejsou dost vzdělaní a nedokáží problém adekvátně posoudit? Novinářka Petra Procházková prohlásila, že „nechce, aby o ní rozhodovali nevzdělanci a tupci, ignoranti s fašistickými sklony a manipulovatelné mozkové trosky“.

Toto říkají takzvané elity, které jsou probruselské, proimigrační a proislámské. Všechny elity jako Halík, Herman, Bělobrádek, Schwarzenberg, Kalousek, všechny Lidové noviny, Seznam a Český rozhlas. Uráží tím naše občany. Tito lidé vědomě lžou a přitom všichni vědí, že v roce 2003 proběhlo referendum o vstupu České republiky do Evropské unie, ve kterém nebylo žádné kvórum účasti. To znamená, že čistá a prostá většina rozhodla pro vstup a referendum bylo platné. My přeci nechceme, aby se lidé rozdělovali na dvě kategorie občanů. Je odporné, že tyto elity se viděly – neříkám, že výhradně – v zastoupení voličů Jiřího Drahoše. Myslí, že jsou elitami a my ostatní jsme hlupáci. Okamura, Babiš, Duka, Zeman, Klaus jsou podle nich hlupáci, extrémisté, populisté. Odmítají uznat demokratické výsledky voleb a viděli jsme to i po volbě prezidenta, kdy vyzývali lidi, aby neuznali volby.

Referendum v České republice tedy proběhlo a bylo uzákoněno za vlády ČSSD, KDU-ČSL a tehdejší Unie svobody. V podstatě ty samé strany dnes říkají, že občané už nemohou rozhodovat a dělí je na dvě kategorie. Tvrdí, že jsou hloupí a nesvéprávní. Žádají osm set tisíc podpisů na vyvolání referenda, minimální účast a tak dále. To odmítáme a oni považují za extremistické, když požadujeme právo občanů rozhodovat. Majitelem země je volič, nikoliv vybrané pole elitářů a za takový názor jsem označován jako populista a extremista. Je to děsivé, připomíná mi to nástup fašismu v Německu a Goebbelsovskou propagandu. Česká televize, Český rozhlas, Lidové noviny, Mladá fronta se snaží likvidovat a dehonestovat lidi s jiným názorem. Chtějí zabránit prosazování skutečné demokracie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Andrej Babiš byl položen dotaz

Připravujete se na brzký konec v politice?

Aspoň na mě to tak přijde, když se ujímáte zpět Agrofertu. A je to tedy tak, že ten svěřenecký fond byl jen taková klička jak šikovně obejít zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Keller: Je fajn, že si platově přilepšíme až počátkem třetí světové

9:10 Keller: Je fajn, že si platově přilepšíme až počátkem třetí světové

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Časy se mění. Tak nazval další svou stať pro ParlamentníListy.cz sociolog a fi…