Schwarzenberg neměl nejlepší den. Západ sklízí, co zasel. Šéf sněmovny Hamáček nás překvapil, pokud jde o Turecko

20.07.2016 6:41 | Zprávy

ROZHOVOR Současné události v Turecku, které provází snaha tureckého prezidenta Erdogana o posílení moci, jsou podle předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) spíš nástupem konzervativních sil v turecké společnosti. „Ale nebál bych se toho, že se Turecko vydá cestou nějakých radiálních islamistických uskupení. Na to podle mne turecká společnost není připravena,“ prohlásil. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. šéf Sněmovny také řekl, že Západ sklízí plody své práce, protože tlačil na to, aby turecká armáda byla více pod civilní kontrolou a ztratila svoji exkluzivní schopnost chránit odkaz Kemala Atatürka, prvního prezidenta moderní Turecké republiky.

Schwarzenberg neměl nejlepší den. Západ sklízí, co zasel. Šéf sněmovny Hamáček nás překvapil, pokud jde o Turecko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček

Jaký máte názor, co se vlastně v Turecku stalo? Někteří politici i pozorovatelé tvrdí, že šlo o vládou zinscenovanou akci, jiní říkají, že v pozadí stojí Spojené státy americké, které měly strach ze sbližování tureckého prezidenta Erdogana s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Jsem přesvědčen, že šlo o nepovedený vojenský převrat, který zorganizovala část turecké armády, a přitom nebyla schopna si zajistit podporu některých politických sil nebo armády jako celku. Takže z mého pohledu je to nepovedený pokus o vojenský převrat.

A jak si vysvětlujete, že bezprostředně po potlačení pokusu o puč byli zatčeni nejen příslušníci armády, ministerstva vnitra, vysocí státní úředníci a soudci, ale probíhají obrovské čistky v justici i ve školství, odkud jsou propouštěny tisíce lidí? Nejde minimálně o zneužití situace, o vyřizování si účtů s kritiky a o smetení opozice?

Je evidentní, že prezident Erdogan se cítí zasažen tím pokusem o převrat a využívá situaci, která nastala, aby si upevnil svou pozici. Neřekl bych, že si vyřizuje účty s politickou opozicí, mám spíše pocit, že si vyřizuje účty s lidmi ve státním aparátu, kterým ne úplně věří. Ale je potřeba na tyto věci poukazovat a požadovat po Turecku, aby takové čistky odůvodnilo a aby nedocházelo k tomu, že pod rouškou popřevratových procesů dochází k likvidaci nepohodlných státních úředníků.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paní Drábová tvrdí, že se máme parádně? Ve srovnání s Kongem určitě, říká Šichtařová

15:30 Paní Drábová tvrdí, že se máme parádně? Ve srovnání s Kongem určitě, říká Šichtařová

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Podle političky STAN a jaderné inženýrky Dany Drábové se máme v té naší…