Semelová z KSČM: Chceme řešit problémy, které se zde během střídajících se koalic a stran nahromadily

08.09.2014 10:30 | Zprávy

Rozhovor s vedoucí kandidátkou KSČM pro volby do ZHMP Martou Semelovou.

Semelová z KSČM: Chceme řešit problémy, které se zde během střídajících se koalic a stran nahromadily
Foto: red
Popisek: Marta Semelová (KSČM)

V úterý 2. 9. jste tiskovou konferencí zahájili ostrou kampaň do podzimních voleb. Jak jste na ně v Praze připraveni?

Kromě voleb do městských částí a do Senátu jsou v Praze také volby do Zastupitelstva hl. m. Prahy, takže příprava byla o to náročnější. Pro voliče jsme vytiskli stručný i podrobný volební program, byly zaregistrované kandidátky, na nichž jsou zkušení kandidáti, ale i mladí členové a sympatizanti s neotřelými nápady, a samozřejmě ženy a muži nejrůznějších profesí, opírající se o odborné zázemí pražské stranické organizace a další levicové experty.

Před prázdninami jsme se s kandidáty několikrát sešli, abychom probrali jednotlivá témata volebního programu a řešení hlavních problémů metropole. Pokud jde o kampaň, je založena na každodenním kontaktu s občany, s nimiž diskutujeme o problémech, které je pálí, a o tom, co jako strana nabízíme. S tím se ostatně mohou seznámit i v propagačních materiálech, kde nejen představujeme kandidáty, ale také priority, s nimiž jdeme do voleb. Patří k nim i Volební Haló noviny, v nichž skládáme účet z naší práce v zastupitelstvu. O co jsme usilovali, čeho se nám podařilo dosáhnout, čeho ne a proč. Lidé by měli vědět, že se zastupitelé za KSČM snaží plnit to, co před volbami slíbili, ale i to, jak se chovali zastupitelé z ostatních politických stran.

Čím se však, kromě toho, co jste říkala, pražské volby liší od těch v ostatních krajích a obcích?

Z hlediska ekonomiky má Praha zcela výsadní postavení v rámci celé ČR. Kromě všech hlavních orgánů státní správy zde sídlí většina finančních institucí a zahraničních firem. Je tak největším regionálním trhem práce v zemi. Dlouhodobě si drží nízkou úroveň nezaměstnanosti a průměrné mzdy zde dosahují výrazně vyšších hodnot než v ostatních krajích. Navíc je velmi pravicová a také antikomunismus, podporovaný médii, různými organizacemi a zpěváky, kteří se, zvlášť před volbami, zaměřují na lehce manipulovatelnou mládež bez sociální zkušenosti a historického povědomí, tu má své silné zázemí.

Na druhou stranu je Praha městem značných kontrastů. Na jedné straně luxus, moc a peníze, na straně druhé chudoba, bezdomovci a žebráci. Na jedné straně aféry, korupce a arogance, na straně druhé obavy z budoucnosti, rezignace, strach. To se pochopitelně odráží i ve volbách. Navíc v hlavním městě kandiduje velký počet stran a hnutí. Všechny přicházejí s plakáty, letáky, billboardy, reklamami, inzeráty. Na každém rohu vás zastavují najatí brigádníci s volebními materiály, populární tvářičky z uměleckých a sportovních sfér přesvědčují, že jsou to právě ony, které spasí svět, kandidáti se podbízejí voličům, aby den po volbách na ně zapomněli. V takovéto atmosféře není jednoduché působit, zvlášť když média zablokují veškeré informace o tom, co pro lidi děláme.

S jakým programem vlastně jdou do voleb pražští komunisté?

Chceme řešit problémy, které se zde během střídajících se koalic a stran nahromadily. Možnost spolurozhodovat o zásadních otázkách by přitom měli mít i občané. Ve volebním programu máme opatření proti korupci, rozprodávání majetku města a předraženým zakázkám, ale také proti upřednostňování zájmů developerů, kteří pro své zisky zastavějí každou zelenou plochu kancelářemi, luxusními obchody a rozsáhlými bytovými komplexy, určenými pro boháče. Už dnes jsou v Praze tisíce prázdných bytů, pro normálního člověka nedostupné. Přitom mladé rodiny nemají kde bydlet a seniorům hrozí ztráta střechy nad hlavou, protože nemají peníze na horentní nájmy. Bytový fond je zprivatizován, chybí byty startovací a sociální. Jejich výstavba a snížení nákladů na bydlení patří mezi naše priority, stejně jako výstavba jeslí a navýšení kapacit mateřských škol.

V oblasti vzdělání podpoříme učňovské a technické školy a jejich spolupráci s firmami. Je potřeba sladit vzdělávací systém s potřebami pracovního trhu. Zaměřit se chceme také na tvorbu pracovních míst pro občany nad 50 let věku, pro rodiče po mateřské dovolené a na chráněná místa pro zdravotně postižené. Zvlášť ohroženou skupinou jsou senioři. Je nehorázné, když mnozí z nich se musí rozhodovat, jestli z nízkého důchodu zaplatí nájem, jídlo nebo nutné léky. Zdravotní a sociální péče musí být dostupná všem, kdo ji potřebují.

Jedním z problémů, který tíží obyvatele i návštěvníky metropole, je pak otázka bezpečnosti. Zaměříme se na boj proti drogám, kriminalitě a hazardu. Chceme zvýšit počet strážníků a policistů v ulicích. Zvláštní kapitolou je doprava hromadná i individuální, která souvisí se stavem životního prostředí. Praha je zacpaná auty, na mnoha místech se nedá dýchat, hluk zatěžuje obyvatele mnohých městských částí. Řešení dopravy proto patří k důležitým úkolům. Naším cílem je urychlená dostavba silničních okruhů, vytlačení kamionů z města, omezení automobilové dopravy, výstavba dalších tras metra a zavedení bezplatné městské hromadné dopravy. S tímto požadavkem jsme spolu s Komunistickým svazem mládeže přišli už před deseti lety a vyvinuli jsme v tom smyslu značné aktivity. Tenkrát se nám představitelé ostatních politických stran vysmáli, dnes s tím přicházejí různá volební seskupení jako s novinkou.

Občané, kteří se s naším požadavkem ztotožní, mohou podepsat petici, kterou najdou u našich předvolebních stánků či na stranických sekretariátech. Konkrétních opatření je v našem volebním programu pochopitelně mnohem víc, nezapomínáme ani na kulturu a sport pro všechny.

Když se ohlédnete za minulým volebním období v pražském zastupitelstvu, co byste v něm hodnotila pozitivně a co negativně?

To pozitivní hodnocení je dost obtížné. Po minulých volbách, kdy Praha byla účelově rozdělena na sedm volebních obvodů, jsme byli z celkového počtu 63 zastupitelů tři za KSČM, dvacet mandátů získala ODS, 26 křesel TOP 09 a 14 ČSSD. Po celé volební období převažovaly na pražském zastupitelstvu hádky, spory, politické intriky, nestabilita a chaos. Od počátku, kdy vládla koalice ODS-ČSSD, přes další ODS-TOP 09, až po současnou TOP 09, která pod taktovkou jednoho z obžalovaných, tedy primátora Tomáše Hudečka, řídí Prahu. Problémy se nediskutují, neřeší, zakrývají se, tisky se neprojednávají ve výborech, o největších kauzách se dozvídáme jako zastupitelé z médií. A že jich tady je! Tunel Blanka, Opencard, předražený nákup tramvají, metro A do Motola, územní, respektive metropolitní plán, privatizace bytového fondu, vyvádění veřejných prostředků do soukromých kapes najímaných externích právních a dalších firem, neprůhledné zakázky…

Podařilo se vůbec komunistům něco na pražské radnici prosadit?

To určitě ano. Podařilo se nám např. zabránit zvyšování jízdného v MHD, zastavit nekoncepční rušení a slučování středních škol, prosadit peníze na odměny učitelům, zasadit se o to, aby peníze z prodeje bytů šly zpátky do bytového fondu na opravy, rekonstrukce, výstavbu apod. Usilovali jsme také o uvolnění dotací městským částem na výstavbu jeslí a rozšiřování kapacit mateřských škol, což se ke konci volebního období na některých místech podařilo. Po celé volební období jsme byli v kontaktu s různými odborovými svazy a řadou občanských sdružení, jimž jsme se jako zastupitelé snažili pomáhat. Tuto formu práce považuji za nesmírně důležitou.

Na každém zastupitelstvu také zaznívaly naše interpelace. Prosadili jsme, že při nich, ale i při projednávání jednotlivých bodů programu, mohou vystupovat přímo občané. Bohužel, křesla zastupitelů v průběhu interpelací zela, s výjimkou našich tří, prázdnotou.

A nyní k radnicím v městských částech. Jak byste hodnotila práci tamějších zastupitelů KSČM?

Práce našich zastupitelů v městských částech je vesměs hodnocena pozitivně, a to jak z hlediska odbornosti, tak pokud jde o účast na jednáních a jejich aktivitu. Řeší, bez politikaření a se znalostí věci, konkrétní problémy lidí v dané městské části a usilují o její rozvoj v zájmu občanů. O své práci informují na setkáních s nimi a tam, kde je to možné, i v radničních novinách. Každý měsíc v pondělí po jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy také mohou napsat o své činnosti do Haló novin, které KV KSČM kupuje a členové pražské stranické organizace je rozdávají přes den v ulicích města a odpoledne pak na setkáních s občany za účasti zastupitelů a poslanců.

Liší se jejich programy od těch centrálních, tedy do Zastupitelstva hlavního města Prahy?

V žádném případě nejsou vzájemně v rozporu. Jsou však zaměřeny na konkrétní problematiku dané městské části. Nejde nám o laciné nic neříkající fráze, ale o řešení toho, co je kde potřeba v zájmu občanů udělat.

Kolik vlastně nabízíte voličům kandidátů ?

Kromě kandidátky do Zastupitelstva hl. m. Prahy, která je naplněna a zahrnuje tak 65 kandidátů, jsme kandidátku postavili v 26 městských částech. Celkově tak v Praze kandiduje za KSČM víc než 700 kandidátů.

Jaké předvolební akce vůbec chystáte?

Jak jsem už řekla v úvodu, realizujeme kontaktní kampaň mezi lidmi. Denně jsme v ulicích a na náměstích. Předvolební bude i letošní Slavnost Haló novin 20. září od 10 hodin na pražském Výstavišti, kde představíme naše kandidáty a volební program. Podpořit nás přijde i předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip a hosté ze zahraničí. 7. října odpoledne projede Prahou naše předvolební tramvaj a na samý závěr kampaně se sejdeme 9. října od 14.00 tradičně u Anděla, kde nám předvolební odpoledne zpříjemní kapela JT BAND.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tan

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …