Senátor a venkovský starosta Canov: Víc než komunistů se bojím levičáckých fantasmagorií ze Západu

15.11.2019 13:44 | Zprávy

TŘICET LET OD LISTOPADU 89 Michael Canov byl od devadesátých let gymnaziálním profesorem v Liberci a venkovským starostou v sousední Chrastavě. V roce 2016 jej v Liberci zvolili za senátora s mimořádným výsledkem přes 80 procent. Zkušenost ze školství, komunální politiky i Parlamentu mu dává mimořádně zajímavý pohled na celé polistopadové dění. Jak vidí generaci polistopadových školáků, kterým je dnes už přes třicet? A co říká jejich dnešním kolegům, vycházejících v pátek do ulic za klima?

Senátor a venkovský starosta Canov: Víc než komunistů se bojím levičáckých fantasmagorií ze Západu
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Chrastavy Michael Canov (SLK)

Po roce 89 se mluvilo o zákazu KSČ, poté KSČM. Zdá se však, že komunistická strana nyní skomírá, byť svými hlasy podporuje vládu. Máme důvod se obávat návratu komunistů v předlistopadové podobě?

Určitě ne, představitelé současných komunistů jen těží z komunistického názvu jako ze své obchodní značky u svých posledních skalních voličů. Skalních voličů však stále ubývá a KSČM bude mít v příštím Parlamentu ještě méně poslanců než dnes, a pak ještě méně až z Parlamentu nevyhnutelně a navždy vypadne. Filip, Kováčik a další jsou dnes již jen protřelí, parlamentní šíbři, kteří se klidně spojí s kýmkoli, nyní s miliardářem, jen aby si svá poslední léta na relativním výsluní užili.

Skutečným nebezpečím je současné blouznění mnoha západních představitelů (Bernie Sanders z USA, Jeremy Corbyn ze Spojeného království VB a SI a řada představitelů EU), kteří ve svých zemích nikdy komunismus nezažili, a tudíž líbivým fantasmagoriím tam je ochotno mnoho lidí naslouchat.

38 procent Čechů starších 40 let dle průzkumu tvrdí, že za socialismu bylo lépe. Čím to je? Může to být tím, že zde stále podprahově působí komunistická propaganda, jak také v tématu padlo?

Tak především lidé byli o 30 let mladší, plnější energie a sil a ve vzpomínkách se obecně vždy zapomíná na to horší, a to lepší se idealizuje. A navíc, ne pro každého je svoboda to hlavní. Některým lidem vyhovoval stav, kdy sice nebyl toaletní papír, ale každý měl jistotu, že zaměstnání, byť špatně placené, dostane, a pokud nebude zlobit, tak se o něj stát vždycky nějak postará. Kdybych to mohl přirovnat se světem zvířat – tak před rokem 1989 jsme žili v ZOO, nyní jsme ve volné přírodě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Kettner: Házet seniory přes palubu je hyenismus. Žijeme z jejich dřívější práce

22:14 Zdeněk Kettner: Házet seniory přes palubu je hyenismus. Žijeme z jejich dřívější práce

„Slova o nejlepší vládě v historii už mezi občany budí v lepším případě shovívavý úsměv, v tom horší…