Jste jedním z členů Rekodifikační komise, která zpracovávala nový občanský zákoník. Předpokládáte, že vejde v platnost od začátku příštího roku, i když některé politické strany by jej nejraději viděly odsunutý až na rok další?
Zákon nabývá účinnosti podle ustanovení paragrafu 3081 dne 1. 1. 2014. Platným je od vydání ve sbírce zákonů, to je od jara 2012. Nutno připomenout, že občanský zákoník rozhodně není žádným politickým předpisem a neměl by být ani předmětem politických debat.
Můžete uvést základní informace o občanském zákoníku - jak je obsáhlý a co všechno ve stručnosti vlastně postihuje?
Občanský zákoník je mimořádně obsáhlé dílo, a to z několika důvodů. Zahrnuje všechny možné vztahy, do kterých se člověk může dostat od narození, resp. již od početí, ve vztahu k dědickému právu, až do smrti, případně jsou řešeny i situace, například postmortální ochranou, dědickým právem a podobně, které mohou nastat po smrti člověka. Občanský zákoník má 3081 ustanovení, tedy nebývalé dílo. Toto číslo jednak vyplývá z rozsahu úpravy, neboť je v něm zahrnuta nejen charakteristika osob, rozdělení věcí, celá úprava rodinného práva, velmi rozsáhlé dědické právo, další věcná práva, jako jsou práva vlastnická, služebnosti, zástavní práva, veškeré závazky. Je však rozsáhlé i proto, že autoři při logickém členění pro samotnou přehlednost předpisu se drželi zásady, že jedno ustanovení, jeden paragraf, může mít maximálně tři odstavce, což je v našem právním řádu ojedinělá záležitost. Tím je opravdu i přehledný.
Řada občanských sdružení - od nového roku zapsaných spolků - ještě ani o nových ustanoveních neví. Nemyslíte si, že poněkud "zaspala" propagace?
Přeměna občanských sdružení na spolky ze zákona vyplývá z toho, že zákon 83/1990 o sdružování občanů, který upravuje možnost vzniku občanských sdružení evidovaných u Ministerstva vnitra ČR, je zrušen. Podle přechodných ustanovení občanského zákoníku se ze zákona přemění všechna občanská sdružení ve spolky. K samotné propagaci připomínám, že my uvádíme na všech přednáškách tuto skutečnost, publikovali jsme tyto rozbory v tisku apod. Osobně si nemyslím, že by snad „propagace“ zaspala, a myslím si též, že při zásadě „právo svědčí dbalým“ i tato přeměna pro ty, kdo jsou v občanských sdruženích, nemůže být ničím překvapivým. K samotné přeměně si myslím, že je to kategorie spíše lepších hodnocení aplikace nového občanského zákoníku než horší.
Zaspekulujme si - pokud by vláda vyslyšela hlasy například komunistů nebo Úsvitu přímé demokracie - co by se stalo, kdyby byl občanský zákoník na poslední chvíli odsunut na další rok?
Vláda sama nemůže odsunout občanský zákoník, respektive účinnost občanského zákoníku, to může udělat pouze Parlament. Vláda by maximálně v této věci mohla vyvolat příslušným postupem takzvaný stav legislativní nouze, ale na začátku. prosince už ani tato záležitost není realizovatelná. Proto si myslím, že už by i eventuelní spekulace byly nejen nemístné, ale i z roviny nemožných. Nicméně v současné době by to asi znamenalo tolik, jako by se chtělo „zastavit letadlo na ranveji po zahájení startu“.
Říká se, že jak začne platit nový občanský zákoník, budou soudy zahlceny podáními a může nastat až jejich kolaps....
Myslím si, že nový občanský zákoník nebude soudy rozhodně zahlcovat počátkem roku 2014. Nejprve budou občané kontaktovat advokáty, případně notáře. U soudu podle nových předpisů se začnou řešit věci rodinného práva. Nevidím důvod, proč by soudy měly být zahlceny podáními nad rámec jiných nových roků.
Myslíte si, že krajské úřady nebo krajské soudy jsou připravené?
Připravenost krajských úřadů nebo krajských soudů nemohu úplně posoudit, sám jsem na některých krajských úřadech přednášel. Myslím, že ten, kdo se připravit chtěl, je připraven. Soudcovská unie sama vyhlásila, že soudci jsou připraveni. Většinou se jedná o vzdělané právníky, kteří jsou zodpovědní a spíš novou materii vítají, než zatracují. Domnívám se totiž, že nová materie poskytuje dost výrazný prostor pro ty soudce, kteří v rámci právního pořádku jsou samostatně uvažujícími, zodpovědnými a hlavně nezávislými soudci, jimž nová materie právě pro srozumitelnou aplikaci přináší více výzev než dosud aplikovaný starý občanský zákoník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala