Stále více lidí si uvědomuje, co se odehrává na Kavčích horách. Za Wollnera, Fridrichovou nebo Moravce už by ani chvilkaři moc dlouho nebojovali. Bobošíková nabádá poslance k odvaze

18.10.2019 7:49 | Zprávy

ROZHOVOR „Konečná zodpovědnost za stav ČT neleží na generálním řediteli ani na Radě, ale právě na poslancích. A ti se jí léta vyhýbají,“ říká někdejší europoslankyně a známá moderátorka Jana Bobošíková k aktuálním sporům ohledně dalšího fungování České televize. K dobru přidává zkušenost z poslední doby, kdy je častou adresátkou omluvných dopisů od lidí, kteří proti ní a tehdejšímu řediteli ČT Jiřímu Hodačovi před takřka dvaceti leti protestovali v rámci tzv. „spacákové revoluce“. Stále více lidí si prý uvědomuje, jak nebezpečné je, když veřejnoprávní televize neplní svůj úkol.

Stále více lidí si uvědomuje, co se odehrává na Kavčích horách. Za Wollnera, Fridrichovou nebo Moravce už by ani chvilkaři moc dlouho nebojovali. Bobošíková nabádá poslance k odvaze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Bobošíková

Na jaře 2020 skončí mandát šesti členům současné Rady ČT, lze předpokládat, že vládní ANO se svými spojenci tyto mandáty přeobsadí lidmi kritickými k současnému fungování ČT. Je podle vás ve hře i následná výměna generálního ředitele ČT? A je něco takového potřeba?

Pokud se poslanci domnívají, že ČT neplní své poslání, mají právo a povinnost situaci řešit, odvolat členy Rady ČT, zvolit jiné a nechat je dělat kontrolní práci. Čekat na skončení mandátu členů Rady ČT do roku 2020 není vůbec nutné, zákon jasně říká, že Rada ČT je odvolatelná. Ať poté noví radní posoudí, zda je třeba vyměnit ředitele, nebo zda stačí odstranit mnoha občany kritizovanou dlouholetou nevyváženost, manipulativnost a neprofesionalitu zpravodajství a publicistiky.

Současné Radě ČT ale situace bezesporu vyhovuje. A mimochodem, pokud se někomu nelíbí ředitel České televize a jeho kroky, tak by si měl uvědomit, že ředitel dělá jen to, co mu dovolí Rada ČT, volená a odvolatelná právě Poslaneckou sněmovnou. A Rada dělá pouze to, co jí dovolí zákonodárci. Konečná zodpovědnost za stav ČT neleží na generálním řediteli ani na Radě, ale právě na poslancích. A ti se jí léta vyhýbají.

Koaliční lídři se nicméně již počátkem týdne dohodli, že podpoří schválení výročních zpráv ČT, které ve Sněmovně ležely již drahnou dobu. K čemu podle vás došlo? Ukul snad Petr Dvořák s politickými špičkami nějakou dohodu?

Pokud se koaliční lídři skutečně dohodli, že podpoří schválení výročních zpráv České televize, dávají voličům tak signál, že jsou s ČT spokojeni, že ČT dobře hospodaří a že občanům poskytuje všestranné a ověřené informace pro tvorbu jejich názorů. Ovšem vzhledem k tomu, jak často koaliční špičky ČT kritizují a jaké uvádějí příklady její neuvěřitelné manipulace a neprofesionality, považuji za pravděpodobnější vysvětlení zcela jediné – prostě se bojí zaplněných náměstí. Jakkoli vím, jak nepříjemná je nenávist zmanipulovaného davu, domnívám se, že v souvislosti s ČT se už dávno není čeho obávat. Organizované násilí špiček mediální třídy by sice spolu s Milionem chvilek možná na pár chvilek zaplnilo pár náměstí, ale tím by také vše skončilo. Za Wollnery, Fridrichové a Moravce by dnešní veřejnost na náměstích dlouho nebojovala. Vím to ze své zkušenosti. V poslední době mi stále častěji lidé píší a omlouvají se za své postoje, které zastávali před devatenácti lety během televizní krize. Autory vzkazů neznám, nikdy jsem nezkoumala, kdo na kterém náměstí stál, a nikomu z nich jsem to neměla a nemám za zlé. Je však příznačné a povzbudivé, že po devatenácti letech stále více lidí chápe, jak nebezpečné je, když veřejnoprávní televize neplní svůj úkol.

Pokud jde o dohodu pana ředitele s politickými špičkami, o tom nevím nic. Jen znovu opakuji: to, v jakém stavu je Česká televize a její hospodaření, nakolik zavádějící či zmanipulované může být její zpravodajství a publicistika, to je výlučně výsledkem vůle politiků za poslední dvě dekády. Nic míň a nic víc. A pokud jde o pana ředitele Dvořáka, nevím, s kým má jaké dohody, nicméně opět: dělá jen to, co mu politici svou činností, nebo možná nečinností (to já opravdu nevím), dovolili a dovolují.

„Osobně jsem čekal, že oznámí rezignaci hned druhý den po semináři. Totéž by měla udělat i Rada České televize. Fakt, že se tak nestalo, svědčí o pocitu nepostižitelnosti, který tito lidé zřejmě mají,“ říká poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) potom, co byl podle svých slov šokován při obhajování hospodaření a činnosti České televize před poslanci. Padaly totiž velmi nepříjemné otázky, třeba na firmy, kde je generální ředitel Petr Dvořák spoluvlastníkem a které dostávaly zakázky v řádech milionů korun. Jak na vás takový střet zájmů působí?

O střetu zájmů informace nemám. Dovolím si však parafrázovat pana poslance Foldynu. Osobně bych čekala, že pokud má poslanec vládní ČSSD tak závažné informace, tak ještě předtím, než začne ventilovat emoce do médií, svolá klub své strany a začne situaci řešit tam, kde se řešit má, tedy v Parlamentu. Od poslanců namísto silných vyjádření očekávám konkrétní činy. Pokud vím, podobně kritický je v ČSSD i bývalý ministr kultury pan Staněk. Ovšem při pohledu zvenčí se nabízí pouze parafráze povzdechu Karla Havlíčka Borovského – kéž by jim ta kritika z úst do hlasovacích rukou přejíti ráčila!

Na semináři vyšlo najevo, že generální ředitel ČT spolu se svou ženou vlastní společnost, jejíž obchodní činnost je propagována ve vysílání ČT, a to navíc zdarma. Jak na vás toto působí, jde o střet zájmů?

Pokud by byla pravda, co tvrdíte, pak by to střet zájmů zřejmě byl. Ale znovu opakuji: generální ředitel České televize dělá jen to, co mu dovolí a čemu celá léta přihlížejí poslanci Parlamentu České republiky. Tuto odpovědnost z nich nikdo nesejme, i kdyby teď řediteli Dvořákovi nasadili třeba sto psích hlav. Primární odpovědnost před občany nesou oni, jakkoli to zní paradoxně, nikoli pan ředitel Dvořák. Toho ostatně mají právě oni už osm let prostřednictvím Rady České televize tvrdě kontrolovat. Jestli to dělali, ať si odpoví každý sám.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To už vymysleli obchodníci s vodou.“ Jak z vás markety vyrážejí peníze

9:45 „To už vymysleli obchodníci s vodou.“ Jak z vás markety vyrážejí peníze

VIDLÁKŮV TÝDEN „To nevymyslely markety, to vymysleli kdysi vodaři. Zdražili vodu, lidé s ní začali š…