Starostou městské části Praha 1 jste již druhé volební období. Co se vám osobně podařilo a s čím příliš spokojený nejste?
Již na počátku prvního volebního období se mně – společně s kolegy z TOP 09 – podařilo prosadit vyrovnané a zdravé hospodaření městské části Praha 1. Vím, že to není mediálně příliš atraktivní sdělení, ale od dobře spravovaných financí se skutečně odvíjí vše ostatní. Jestliže dnes v Praze 1 poměrně velkoryse zvelebujeme veřejná prostranství, dotujeme občanské aktivity, opravy domů a podobně, je to díky tomu, že umíme dobře hospodařit.
Co se týká ryze konkrétních projektů a aktivit, radost mi udělala například zásadní revitalizace Střeleckého ostrova, rekonstrukce Werichovy vily a další investiční akce. Nechci zveličovat své osobní zásluhy (i jako starosta mám ve vedení městské části pouze jeden hlas), avšak třeba právě v případě Werichovy vily jsem se musel „poprat“ s dědictvím po svých předchůdcích, kteří tento proslulý objekt hodlali pronajmout na dlouhá desetiletí dopředu, takže by šlo vlastně o skrytý prodej.
Velkou radost mám z toho, že se mi podařilo doslova vybojovat zřízení a umístění památníku československým letcům v RAF na Klárově. Proti známému Okřídlenému lvu byli nejprve památkáři, po jeho postavení se v rámci jakýchsi politických hrátek ozvali s kritikou pro změnu lidé z pražského magistrátu. Tento památník je mým „dítětem“, a když u něj vidím dojaté válečné veterány, dojímám se také.
Jestli mne něco opravdu mrzí, tak je to populismus některých politických protivníků. Například ve známé kauze Nemocnice Na Františku čelila Praha 1 bezprecedentním útokům od kolegů z Prahy 7, zejména starosty Čižinského. Přiznávám, že jsem naprosto alergický na to, když někdo zakrývá své politické ambice bezbřehým populismem. Jdu do těchto střetů tvrdě a nesmlouvavě – takové „podpásovky“ jsou nepřípustné!
Po volbách jste si jako svou prioritu vytyčil i řešení problému s nadměrným hlukem. Co se již změnilo?
Nemá cenu si nic nalhávat – nadměrný hluk je trvalou zátěží každodenního života obyvatel Prahy 1. Problémem je, že Praha 1 je turisticky exponovanou lokalitou, kterou vyhledávají nejen milovníci památek a historie, ale také skupinky pijáků z celé Evropy. Na to je navázán celý podnikatelský byznys v centru města. Parta mladých lidí odněkud přiletí, jde do jednoho baru, pak do druhého, restauratéři si je postupně přeposílají, takže partička nejprve někde popíjí pivo, pak se přesune do nočního podniku k něčemu tvrdšímu a posléze někam do privátu... Pije se u toho na ulici, pořvává...
Praze 1 se na pražském magistrátu podařilo prosadit přijetí takzvané alkoholové vyhlášky, která zakazuje veřejnou konzumaci alkoholu v Praze 1. Díky tomu jsou alespoň nejkřiklavější případy eliminovány, protože pokuty jsou natolik vysoké, že zabolí i po přepočtu na eura či dolary. Potřebovali bychom však mnohem více strážníků, aby toto problémové jednání mohlo být okamžitě a efektivně postihováno po celém území naší městské části.
Dlouhodobě voláte po přijetí zákona, který by odkázal prostituci, která též narušuje život v centru Prahy, do jasných legislativních mantinelů. Co si pod tím představit? A byl byste zastáncem její legalizace?
Myslím si, že v této problematice není třeba vymýšlet nějaké složité konstrukce. Inspirujme se jinými státy, kde byla prostituce úspěšně zlegalizována. Jsem přesvědčen, že zavírání očí před problémem tento problém neřeší. Na to, abych tohle věděl, nemusím být géniem.
Již v minulosti jste volal po úpravě imigračního zákona. Pokud totiž dle vašich slov nyní nějakou – byť sebevíce zanedbanou – osobu při kontrole policejním orgánem nelze za nic konkrétního stíhat, neudělá s tím nic radnice ani policejní ředitel. Co konkrétně by se mělo podle vás změnit?
Kdybych chtěl být trošičku jízlivý vůči některým kolegům z politiky, mohl bych teď spokojeně říct, jak jsem byl ve svém názoru již před lety, dávno před migrační krizí zasahující celou Evropu, prozíravý. Ke spokojenosti je však pochopitelně značně daleko. V Praze 1 přitom zdaleka nejde pouze o zanedbané osoby. V centru metropole lze pořád potkat lidi, kteří na první pohled pocházejí z jiných kontinentů. Když vidíte nějakého takového člověka, jak se neustále poflakuje po určité lokalitě, nic nedělá a pouze na něco jakoby čeká nebo číhá, samozřejmě chápete, že něco neklape. Pokud však takový člověk u sebe například nemá drogu a má v pořádku doklady, nemůžete s tím vůbec nic dělat.
Jsem jednoznačně pro nekompromisní imigrační pravidla. Jestli chce někdo mezi námi žít, měl by ctít naši kulturu, naše zvyky i životní styl. My Češi jsme hodně konzervativní, ale na tom přece není nic špatného. Vím, že se tímto názorem liším od některých svých kolegů, a to i v TOP 09, ale skutečně si myslím, že když chce někdo odjinud někde žít, měl by se plně přizpůsobit těm, kteří otevřeli svá srdce a svůj domov i pro něho.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková