Už v pondělí se otevřou obchody, služby, muzea, galerie, výstavy, možná i posilovny a bazény a nebude omezeno shromažďování osob. Můžeme se však těšit z neprodloužení nouzového stavu, když hejtmani Libereckého, Pardubického, Karlovarského, Středočeského a Olomouckého kraje a primátor Prahy uvedli, že vyhlásí stav nebezpečí na území svých krajů, a navíc vyzvali vládu a poslance, aby jim pomohli najít řešení v situaci, kdy v příštích dnech reálně hrozí další zhoršení epidemického stavu?
Zhoršování či zlepšování epidemického stavu je korelováno nikoliv s mírou otevření ekonomiky, ale s počtem prováděných testů. Dám vám příklad. Uvažuje se – zatím akademicky – o tom, že by 1. března šly některé děti do škol, ale současně by si každé ráno musely ve škole dělat test. Takže k čemu by to vedlo? Mnoho dětí je aktuálně pozitivních. Nejsou nemocní, ale jsou pozitivní – to jsou totiž dvě odlišné věci. Když tyto zdravé, ale pozitivní děti začneme každý den ráno plošně testovat, do týdne tu máme ohromný počet nově zachycených sice zdravých, nicméně pozitivních případů, na kterých skoring epidemiologické situace staví. Takže vzápětí opět přibude – zbytečných – karantén a opět se budou školy zavírat…
Takže vám to řeknu takhle: Otevírání obchodů, posiloven a tak dál je sice dobrá zpráva, ale připravme se na to, že nelze vyloučit, že paralelně s tím vláda a kraje vymyslí nějaký fígl, jak lidi přimět k masívnějšímu testování, a pokud by k tomuto navýšení testování skutečně došlo, tak tohle otevření dlouho nevydrží.
Mimoevropské firmy budou muset při dovozu do Evropské unie doplatit částku úměrnou míře znečištění nad evropský standard. Dojde tím k narovnání konkurence, protože dosud byly ve výhodě oproti evropským firmám, neboť ty musely brát při výrobě ohled na ekologické dopady. Je tohle protržní nařízení, jak ho označuje pirátský europoslanec Mikuláš Peksa, krokem, jímž EU ekonomicky přinutí okolní svět, aby se choval odpovědně k životnímu prostředí?
Evropská unie přinutí okolní svět k jediné věci: Aby se okolní svět na EU vykašlal a izoloval nás. Proč bych měla obchodovat s někým, kdo mé zboží nechce a trestá mě za to, že mu své zboží nabízím? K čertu s takovou rétorikou o protržních nařízeních. Copak to každý nevidí, že spojení těch dvou slov – „protržní“ a „nařízení“ – je krystalickým oxymóronem?
Jen tak mimochodem, vzpomínáte si na „ekologické“ DDT, které nás mělo ekologicky zbavit škůdců? Vzpomínáte si na „ekologické“ povinné přimíchávání biopaliv do tradičních pohonných hot, od kterého se ustoupilo velmi potichu a nenápadně, hlavně aby se to na veřejnosti nemuselo moc propírat, že se „překvapivě“ ukázalo, jak byla tahle rádoby zelená povinnost moc neekologická? Víte, představy kolektivistických blouznílků o tom, která nemoc je jak nebezpečná, který zákaz je tržní, který befel je zelený a jak funguje ekonomika, jsou založeny na velmi naivní víře, ale na žádných faktech a znalostech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jiří Hroník