Tady bude zle. Roman Šmucler o viru v Čechách

27.02.2020 12:52 | Zprávy

30 LET POTÉ – KROKY K DEMOKRACII Do roku 1989 na tom byli stomatologové špatně, protože za vyspělým světem dramaticky zaostávali technologicky i nabídkou služeb. Prezident stomatologické komory Roman Šmucler srovnává tento stav s dneškem, kdy má pacient totéž jako kdekoli na světě, pokud zaplatí příslušnou – navíc regulovanou – cenu. Do atmosféry obav z nákazy koronavirem přichází s doporučením, aby lidé dodržovali zásady hygieny a žili zdravě, tedy přesný opak toho, co dělají, když vyrazí do nákupního centra a přetahují se o konzervy. Po jízdě pražskou kašlající tramvají mu je jasné, že tady je těžké na rozdíl třeba od Japonska infekci zvládnout.

Tady bude zle. Roman Šmucler o viru v Čechách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory

Když začátkem devadesátých let odstartovaly v naší zemi převratné změny, dokončoval jste studium stomatologie na Fakultě všeobecného lékařství UK a v roce 1992 jste nastoupil na Stomatologickou kliniku 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Dá se posoudit, jak na tom byli čeští stomatologové v porovnání se světem tehdy a jak jsou na tom dnes?

Tehdy na tom byli stomatologové špatně, dramaticky zaostávali technologicky i nabídkou služeb za vyspělým světem. Dnes, pokud zaplatíte příslušnou – navíc regulovanou – cenu, máte totéž jako kdekoli na světě. Stomatologie „na pojišťovnu“ ustrnula fakticky v osmdesátých letech a navíc na ni není dost peněz. Z pojištění jde na pacienta a rok 1 400 Kč, za to nelze mnoho pořídit, bohužel. Peníze z pojišťoven jdou do nemocnic a třeba na onkologickou léčbu, což je při jejich nedostatku správně.

Kritici ekonomické transformace často prohlašují, že privatizace byla jedna velká zlodějna a že se během ní majetek rozkradl. Jak to vypadalo v oblasti stomatologie a byla i tam privatizace nevyhnutelná?

Ve stomatologii bylo privatizace málo, víceméně odkup staršího vybavení ze zubních ordinací a pak pronájem na „poliklinice“. Výjimečně měl někdo možnost odkoupit budovu. Máme zbytky státní stomatologie a moc neprosperují, tedy privatizace byla cesta k vyšší kvalitě služeb, ale i nabídce, stomatologických ordinací přibylo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jiří Hroník

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

4:40 Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

VIDLÁKŮV TÝDEN Může Babiš oproti Fialovi zásadně otočit kormidlem a změnit směřování naší země? Podl…