To by nestálo nic. Nic! A Síkela to odmítá. Profesor vytáhl fakta: I na Langšádlovou

17.10.2022 4:44 | Rozhovor

Proti ministrovi průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi se vymezil profesor Jiří Chýla z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. „Španělé a Portugalci to udělali tak, že ceny plynových elektráren do toho vůbec nepočítají, vypočítají ji z těch ostatních, takže je daleko nižší. A jen ji pak zvýší o takovou část, aby se doplatilo výrobcům z plynových elektráren. Takže státní rozpočet nedává nic. Nic! Jenom se to rozprostře mezi ty ostatní. Když tedy říkal, že to bude stát 600 miliard, připadalo mi to jako nesmysl. Navíc tvrdil, že bychom to museli kompenzovat všem. My bychom to nekompenzovali všem, ale pouze těm plynovým elektrárnám. U nás je asi deset až patnáct procent elektřiny z plynu. Takže těch 600 miliard byl výkřik, který ukazoval, že tomu velmi pravděpodobně nerozumí,“ uvedl Chýla pro ParlamentníListy.cz. Profesor poukázal i na některé rozměry kauzy Čapí hnízdo.

To by nestálo nic. Nic! A Síkela to odmítá. Profesor vytáhl fakta:  I na Langšádlovou
Foto: Archiv JCh
Popisek: Prof. Jiří Chýla, CSc., Fyzikální ústav Akademie věd České republiky

Když se podívám na vaše blogy na Aktuálně.cz, vybaví se mi název knihy Ludvíka Součka Obrazový opravník obecně oblíbených omylů. Tedy v tom smyslu, že opravujete a na pravou míru uvádíte výroky politiků a že poukazujete na to, v čem politik úmyslně nebo svou neznalostí balamutí veřejnost. V poslední době jste upozornil na nesmysly v podání ministra Síkely nebo europoslance Kolaji. Pomáhá vám při objevování přešlapů, kterých si zpravidla nikdo jiný nevšimne, to, že politikům už dopředu nedůvěřujete?

Za měsíc tady ve Fyzikálním ústavu budu mít seminář k tomu, že letos v červenci uplynulo deset let od objevu Higgsova bosonu. A kolem něj je spousta mýtů, které vznikly historicky. Vypadají dobře, ale nejsou pravda. Je to to samé jako u Síkely nebo Kolaji. A já mám ve zvyku, když mám podezření, že to nemusí být tak, jak někdo tvrdí, podívat se na prameny. Seminář budu mít k tomu, že to, co se povídá o Higgsově bosonu, co povídají odborníci, jsou vlastně mýty, ale že skutečnost je daleko složitější. A také zajímavější. Úplně největší příklad toho je vznik kvantové teorie, kterou objevil Planck. Kolem toho je tolik pohádek, které se dobře poslouchají, speciálně v knize Elegantní vesmír od Briana Greena. Krásně se to čte, ale je to úplně jinak. Krásnou ilustrací toho, o čem povídám u toho Plancka, je, že tyhle dezinformace šíří dokonce i renomované stránky, jako je Wikipedie. Když si zadáte Planckův zákon, nebo lépe v angličtině Planck’s law, protože tam je toho mnohem víc, dostanete nějaké povídání a tam je ta pohádka. Ale když si zadáte Max Planck, tam je ta nepohádka, ta realita. Takže i ve Wikipedii jednotlivá hesla obsahují protimluvné informace. Ale ne proto, že to někdo dělá úmyslně, ale že se to tam takto po několikerém převyprávění dostane. Čili moje strategie jak ve vědě, tak při čtení vyjádření politiků, je přečíst si to původní.

Vděčným objektem pro opravy je ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který se mnohdy opravuje po pár hodinách sám. Ještě před tím, než se vláda rozhodla sáhnout k zastropování cen energií, tvrdil, že na zastropování cen elektřiny stát nemá a nebude mít, ani kdyby znárodnil Agrofert i s Čapím hnízdem a zámečkem na francouzské Riviéře. V čem bylo to Síkelovo tvrzení naprostým nesmyslem, jak jste ho označil krátce předtím, než ministr s celou vládou otočili o sto osmdesát stupňů? Čím vzbudil vaše podezření?

Já jsem si už předtím přečetl na Forbesu článek o takzvané iberské cestě, kterou se vydaly Španělsko a Portugalsko. Ta spočívá v zastropování cen plynu sloužícího pro výrobu elektřiny a následném dotování plynových elektráren, které jsou dnes z pohledu výroby nejdražší a od nich se odvíjí cena elektřiny na celém trhu. Pochvalně se k tomuto systému vyjádřil i hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. Jak tvrdil ministr Síkela, že by to stát stálo 600 miliard korun, tak tohle by ho nemuselo stát vůbec nic. Elektrárny by dostávaly stejné peníze, jako dostávají. Podle dosavadního výpočtu stačí, když máte jednu malou plynovou elektrárnu, tak cena vylétne. A pro všechny. Takže ty nízkonákladové mají obrovský zisk.

Čili Španělé a Portugalci to udělali tak, že ceny plynových elektráren do toho vůbec nepočítají, vypočítají ji z těch ostatních, takže je daleko nižší. A jen ji pak zvýší o takovou část, aby se doplatilo výrobcům z plynových elektráren. Takže státní rozpočet nedává nic. Nic! Jenom se to rozprostře mezi ty ostatní. Když tedy říkal, že to bude stát 600 miliard, připadalo mi to jako nesmysl. Navíc tvrdil, že bychom to museli kompenzovat všem. My bychom to nekompenzovali všem, ale pouze těm plynovým elektrárnám. U nás je asi deset až patnáct procent elektřiny z plynu. Takže těch 600 miliard byl výkřik, který ukazoval, že tomu velmi pravděpodobně nerozumí. A to nebyl první případ.

Také jste nachytal pirátského europoslance Marcela Kolaju, že oslavuje Fialovu vládu za něco, za co si zaslouží chválu předchozí Babišova vláda. Co pro změnu pomotal on?

Tam stačilo být pozorný. Když si přečtete, že vyšla zpráva, a to o čemkoli, která byla vydaná v září 2022, tak to nemůže být zpráva za rok 2022. To prostě nejde. Pan Kolaja uvádí, že podle The Press Freedom Index, který dlouhodobě sleduje svobodu médií ve světě, pozorujeme u České republiky v letošním roce zlepšení a posun na dvacátou příčku, a to díky změně premiéra po posledních volbách. Ale to je zpráva za rok 2021, kdy vládl Babišův kabinet, vláda Petra Fialy byla jmenována teprve 17. prosince. Ne že bych těm číslům dával velkou důležitost, ale jde o tu interpretaci. Jako kdyby vůbec nemyslel. Každý normální člověk, kdyby trochu myslel, musí vědět, že zpráva vydaná v září 2022 není za rok 2022. A tohle je bývalý místopředseda a nynější kvestor Evropského parlamentu a první místopředseda Pirátů. Kdyby si jen přečetl, že ta zpráva se týká roku předcházejícího roku vydání. Tak pro tohle už nemám žádné vysvětlení. Leda to, že po informaci skočil jako po možnosti vyzdvihnout nynější vládu oproti té Babišově, a přitom se střelil do vlastní nohy. Je to prkotina. Ale když si pak říkáte, že tenhle člověk by měl zaujímat nějakou odpovědnou pozici, odhlédnu od Evropského parlamentu, tak se divíte, že takoví lidé tam jsou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…