Topolánkův exspolupracovník Schmarcz o silném Putinovi, chybách Západu a o tom, k čemu jsme mlčeli

19.03.2014 8:06 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý spolupracovník Mirka Topolánka, někdejší novinář a komentátor Martin Schmarcz, který byl expremiérovi nablízku mimo jiné i během tzv. ukrajinské plynové krize, pro ParlamentníListy.cz analyzuje jednotlivé aspekty současného dění kolem Ukrajiny, Ruska a Krymu. Zmiňuje důvody, proč nemůže Západ uznat legitimitu krymského referenda a mluví o západní nebezpečné kombinaci slabosti a siláctví.

Topolánkův exspolupracovník Schmarcz o silném Putinovi, chybách Západu a o tom, k čemu jsme mlčeli
Foto: archiv red, tan
Popisek: Masové protesty na Ukrajině

Tvrzení, které zaznívá z úst některých politiků, že extrémní nacionalisté měli na převrat v zemi nulový vliv, je podle Schmarcze stejně demagogické jako říci, že v Kyjevě vládou pouze fašisté.

Krym je součástí Ruské federace, parlament to schválil a prezident Putin podepsal. Je to porušení mezinárodního práva a anšlus podpořený nelegitimním referendem nebo si naopak obyvatelé Krymu zcela legitimně rozhodli o svém osudu? Které argumenty jsou vám nejbližší a proč?

Připojení Krymu k RF na základě referenda porušuje mezinárodní právo a platnou ukrajinskou ústavu. Jde tedy jistě o nelegální akt. To ovšem byla válka v Iráku, či jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova také. Otázkou je legitimita těchto kroků. Zde je třeba říci, že donedávna by nikoho ani nenapadlo odtrhávat Krym od Ukrajiny. Strana Ruská jednota dnešního krymského premiéra Aksjonova byla zcela marginální. O odtržení se začalo mluvit až po násilí v Kyjevě a svržení prezidenta Janukovyče. Přičemž Západ bagatelizoval skutečnost, že kromě proevropských sil jsou součástí nové moci i ultranacionalisté. Nešťastný byl i fakt, že prvním krokem nové moci bylo zrušení ruštiny coby úřední řeči - tou přitom v některých regionech mluví přes 80% obyvatel.

ZDE ParlamentníListy.cz objektivně a vyváženě shrnují stanoviska a názory k situaci na Ukrajině

Janukovyčova Strana regionů měla v krymském parlamentu 80 křesel ze 100 a referendum mohlo projít jen díky těmto hlasům, proruské síly k tomu neměly sílu. Volání po znovupřipojení k Rusku tak lze považovat za vcelku legitimní reakci většiny neextrémních, obyčejných obyvatel Krymu na ztrátu pocitu bezpečí a obavy o budoucnost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tragické nepochopení role BIS ve státě.“ Radek Vondráček dal slovo. Po volbách zákrok

18:44 „Tragické nepochopení role BIS ve státě.“ Radek Vondráček dal slovo. Po volbách zákrok

Cenzoři mají čas do voleb, pak bude opět na prvním místě svoboda projevu. V rozhovoru pro Parlamentn…