Netajíte se tím, že knihy pro své nakladatelství Leda vybíráte srdcem, nikoli se snahou o bezduchý zisk. Jaké tituly či jaká témata vaše srdce oslovují?
Patřím k lidem, kteří jsou bytostně neschopní dělat něco čistě jen pro peníze. Mám ostatně pocit, že mnoho z nás – běžných lidí – žije pocitem hrdosti na pěkně provedené dílo. Dokonce i úřednictvo bylo dříve hrdé – třeba na svůj krásný rukopis... Ano, je to už dávno.
Protestoval bych trochu proti „bezduchosti“ zisku, když je výsledkem úsilí a chytrosti. Mezi českými knihami ovšem už dlouho platí (sto let?), že finanční terno se s nimi nedá udělat. Možné to bylo jen v přelomové době 90. let, kdy kulturně vyhladovělí čtenáři byli schopni koupit několik set tisíc výtisků určité knihy. Tak se prodával například Josef Škvorecký, jehož dvorním vydavatelem jsme až nyní, kdy tisíc výtisků jeho knih prodáváme několik let.
A jaké knihy se tedy snažím vydávat? Takové, které odpovídají na otázky, jež nás často trápí, a nemusíme si toho ani být vědomi. Knihy, které napomáhají orientaci v současném světě, který mnohdy ztrácí ze zřetele to nejpodstatnější. Místo monumentálního se nám dnes podsouvá momentální, místo trvalého efemérní, místo podstatného nepodstatné.
Jaké z knih, které napomáhají orientaci v nynějším světě, tedy například vydáváte?
Vydáváme jednak populárně naučné knihy z oblastí, v nichž během posledních let dochází k rychlému rozvoji poznání, což je třeba genetika, neurověda, jaderná fúze nebo třeba psychologie – připravujeme Dotěrné drmolení amerického psychologa Ethana Krosse, jež otevře oči každému, kdo má nějakou potíž se svým vnitřním hlasem. V beletrii se věnujeme autorům, kteří představují vrcholy současného literárního světa, letošní podzim bude ve znamení nejnovějšího knihy slavného Irčana Colma Tóibína, která má český název Čaroděj. Pak excelentní klasickou beletrii, která díky úsilí svých autorů prodrat se k základům lidské existence a lidské duše je naprosto nenahraditelná, a ještě k tomu úžasně čtivá, jako například Noc o polednách Arthura Koestlera. No a když večer člověku dojdou síly nebo má nějaké trápení, osvěží se třeba u naší knížky plné laskavého humoru (autor Patrick Taylor) nebo moderní a zároveň tradiční anglické detektivky – takovou pro nás výtečně přeložil pan Benjamin Kuras a jmenuje se Vražda v anglické zahradě. Anebo světový zájem budící thriller Tichá nájemnice americké Francouzky Clémence Michallonové.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník