24. února jsme se probrali do začátku ruského útoku na Ukrajinu. Česká média se postavila na stranu Ukrajiny. Bylo to v daný moment a v nadcházejících prvních týdnech pochopitelné?
Pochopitelné stejně jako předvídatelné to dozajista bylo. Národní média hlavního proudu, soukromá i veřejnoprávní, jsou v ČR i jinde v EU tradiční a integrální součástí euroatlantického ideologického a kulturního rámce, tedy i jeho pojetí a způsobu výkladu světa. Tomu také odpovídá referování o událostech doma a ve světě. Tehdejší postoj většiny redaktorů a redakcí médií hlavního proudu pak docela ukázkově ilustroval v diskusním pořadu CNN Prima News jeho moderátor Petr Suchoň (30. 4. 2022. TC: 08:49). To když ve snaze získat žádoucí odpověď předložil jednomu z hostů pořadu Co Čech, to politik, Vlastimilu Tlustému, i zjevný rámec, jak odpovídat. Formulace otázky moderátorem zněla: „Ukrajinci bojují i za nás, to říká vláda. S tím nesouhlasíte?“ Vlastimil Tlustý, dřívější dlouholetý poslanec ODS a ministr financí v první vládě Mirka Topolánka (ODS), byl totiž k současnému kabinetu Petra Fialy od počátku pořadu zřetelně kritický, a to i včetně jeho zahraniční politiky. Klíčové slovo pro dekódování a pochopení situace je pak onen nesouhlas, respektive souhlas. Je to mimo jiné i klíčový pojem praxe ovlivňování mínění (PR). Cílem ovlivnění mínění je totiž právě získání souhlasu. Ten má v praxi PR nejrůznější podoby. Nejčastěji to je např. nákup inzerovaného zboží nebo i podpora určité politiky vlády a státu.
Česká vláda zareagovala tak, že spolu s bezpečnostními složkami poskytla správci českého internetu CZ.NIC seznam webů na doméně .cz, které mají být zablokovány. Protiproud či Exanpro se již soudí, některé weby se přesunuly na jiné koncové domény a návštěvnost se jim vrací. Jak jste tento krok vnímal? Koneckonců weby již byly odblokovány.
Osobně jsem názoru, že tzv. technická opatření, blokace v přístupu na určené on-line platformy, bez existující legislativní normy, právní podpory je protiústavní. Jde o cenzuru. Tedy informační regulaci z vůle mocenské autority. Státu. Taková praxe pak u kritického a zvídavého publika nutně generuje otázky, které se snaží potlačit. Tomu odpovídají i aktuální trendy, kdy se dříve zablokovaným webům vrací nejen původní publikum. Zdá se, že si je našli a oblíbili i další čtenáři. Ti odpovídají i definici kritického a zvídavého publika.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jaroslav Polanský