„Ursula von der Leyenová vyjádřila velkou starost o to, aby podniky zanikající nebo finančně oslabené poklesem ekonomiky se nedostaly do cizích, především čínských rukou,“ všímáte si ve svém textu Koronavirus a nezávislost. Nejsou však u nás v drtivé většině podniky v cizích rukou? Jak velký je to problém?
Ohledně problému, který přináší cizí vlastnictví podniků, se už mnohokrát vedly diskuse a přiznávali to i vládní činitelé. Především odchází zisky a platí se z nich daně v jiném státě. Přesto bych to nechtěl silně zdůrazňovat, protože oni také do podniků investovali a musí získat zpět tento vklad. Většinou však investice zpět dostali a mají jen příjmy. Akcionáři chtějí mít svoje peníze a také v mnohých zemích z toho žijí důchodové fondy. Tyto podniky neznamená pomocí státních regulací řídit, jak chce Ursula von der Leyenová, ale pomáhat jim finančně vytvořením státního podílu. Podíl potom může stát postupně prodávat českým akciovým společnostem, až se poměry uklidní.
Je fakt, že v čínských rukou je toho u nás minimum, byla by opravdu taková tragédie, kdyby se v nich nějaký podnik ocitl?
Nemyslím si, že by byl problém navýšit u nás účast čínských podniků, to chtěl dokonce i prezident Zeman. Tenkrát to bylo trochu násilné, ale dnes to půjde jaksi přirozeně. Podniky o to budou žádat. Nesmíme se ovšem Čínou nechat vykoupit, ale i tuto strukturu diverzifikovat, tedy umožnit i jiným vstoupit do našeho hospodářství. Tedy to mít pod kontrolou.
Také si nemyslím, že Američané budou mít peníze. Trump chce budovat americký průmysl, aby nekupoval výrobky z Číny, a vůbec budovat svoji drahou surovinovou základnu, aby byly USA soběstačné, případně využívaly vývozu surovin k získávání moci ve světě. Vidíme, jak žárlivě bojuje proti plynovodu North Stream, aby mohl plyn dodávat on místo Ruska. Navíc přišel coron. Nevím, kde by vzal peníze?
Současná koronavirová pandemie však ukázala, že není pro žádný stát výhodné, když je ve strategických věcech, v tomto případě zdravotnických, závislý na někom jiném. Vyrábí se hlavně v Číně, o jejíž zdravotnické produkty se teď doslova rve, mnohdy nevybíravě, celý svět. Očekáváte tedy nějakou změnu, že státy se více zaměří na soběstačnost?
Samozřejmě, soběstačnost je nutná. Kdo ji nevytvoří, je ideologický hlupák nebo je nějak navedený v rámci zájmů někoho jiného než našeho státu. Samozřejmě, že toto je nutné také brát rozumně. Nelze všechno vyrábět doma. Bude to ovšem obtížné a myslím si, že by se to mohlo svézt zároveň s tím vykupováním soukromých podniků a navyšováním jejich kapitálu. Některé firmy tohoto druhu je možno vlastnit státem. Zvláště když je zdravotnictví státní a vůbec další strategické podniky. Je to lepší než nekonečná šikana, zdlouhavá výběrová řízení. Lidé alespoň vědí, co mají dělat podle jednoduchých pravidel. Zbytek trhu bude volný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Oldřich Szaban