Obrovské množství exekucí dle sociologů ničí českou společnost. A spolu s nízkými platy nízkopříjmových vrstev způsobuje, že statisíce lidí žijí v neštěstí a bídě. Je v našem vymáhacím systému, i s jeho horentními úroky, něco shnilého?
Chce to systémovou změnu. Po roce 1990 se stali z mnoha advokátů společenští teroristé. Vytvořili doslova spiklenecké spolky s podnikateli a politiky. Řada zákonů byla přijata tak, aby se s jejich pomocí dalo kořistit. To se projevuje nejvíce v bytové politice a v otázce dluhů a exekucí. Do dluhů se člověk dostane lehce, někdy i víceméně nechtěně. Náhle přijde o práci a žena je na mateřské. Půjčí si pár tisíc, aby měly děti hezčí Vánoce apod. Ředitelé bytových družstev z panelákových sídlišť moc dobře vědí, že řada lidí před dovolenými a před Vánocemi raději nezaplatí nájem, jen aby bylo na dovolenou a na dárky.
Je třeba vypracovat rozumný systém maxima úroků, odstranit jejich nemravnost, aby byly započítávány skutečné náklady na vymáhání dluhů. Při exekucích by absolutní přednost měly dostat platby za bydlení a poskytnuté služby – voda, elektřina, stočné a vodné. Protože úhrada těchto dluhů zabraňuje druhotnému zadlužení a finančním ztrátám provozovatelů domů a energetických sítí. To jsou sociálně strategické služby. Potom teprve by měli mít nárok ti ostatní. Zcela zásadní problém vidím i v množství reklam na jednoduchost uzavření půjčky, dokonce pouze po telefonu bez jakéhokoli jištění. Takovému mámení lehko lidé podlehnou a problém je tady.
Jak se tento rok změnila situace českých důchodců? Nebyli na vrcholu mediálního zájmu, nicméně žije se jim lépe? Stejně tak naše zdravotnictví, mají dle vás občané pocit, že je dostupnější, či kvalitnější?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban