Závěr summitu EU konstatoval, že režim prezidenta Bašára Asada nese největší odpovědnost za statisíce mrtvých a miliony uprchlíků v syrské občanské válce. Co o tom soudíte?
To je vyslovená lež. Sýrie má v současnosti sedm milionů lidí, kteří jsou vnitřními uprchlíky, a dokáže se o ně docela důstojně postarat. Náklady jsou přitom jedna šestina až jedna sedmina proti tomu, jaké jsou náklady v Evropě. Západu a islamistům ani nevyšla cílená provokace udávající použití chemických zbraní proti vlastním lidem. To bylo prokázáno jako lež. Mělo jít o záminku pro vojenskou akci proti Damašku, ale nepodařilo se to. Na sever Sýrie turecké a americké služby stahovaly lidi různého původu, kteří měli být protiasadovskou demokratickou opozicí. Plán zkrachoval. Co s těmi Pákistánci, Afghánci, Bangladéšany, propuštěnci ze saúdských kriminálů a tak dále? Turci nám je s gustem posílají a EU se snažila Turecko uplatit, aby ten potok zpomalilo.
Je dobře, že Rusko bombarduje Islámský stát?
Reakce obyčejných lidí v Sýrii na ruský zásah je vcelku příznivá. Rusko sleduje své cíle a bojí se rozmachu islamismu na svém měkkém podbřišku, zejména na Kavkaze. Putin nedávno řekl, že Rusko má důkazy o tom, že čečenský projekt Republiky Ičkeria podporovali Američané. Stáli za ním stejně jako za rozmachem islamismu na Blízkém východě.
Jak je Rusko úspěšné při ničení základen Islámského státu? Lze to nějak kvantifikovat? A lze to nějak srovnat s „úspěšností“ USA v boji proti ISIS?
Podle toho, co čtu v samotném americkém tisku, uskutečňují dnes Rusové za den tolik úderů, jako v nedávné minulosti uskutečňovali Američané za měsíc. Americké odborníky překvapila kvalita zabezpečení operace i cílená adresnost úderů.
Jak si vede syrská armáda. Jak velké území Islámskému státu po zásazích Ruska vzala zpět?
Zatím je předčasné dělat závěry, ale ruský zásah jim umožnil nabrat dech a získat iniciativu. Je nutné zdůraznit, že vládní syrská armáda má asi 150 tisíc mužů, zatímco oddíly Islámského státu se počítají samy na 200 tisíc, Džabat an-Nusrá přesahuje výrazně sto tisíc a takzvaná Svobodná syrská armáda, o které tak často mluví Američané, má prý 60 tisíc. Z toho je vidět, jak obtížná je celá situace a jak je nepřehledná.
Vrcholný představitel Syrské katolické církve, antiochijský patriarcha Ignace Joseph III. Younan, viní za nynější krizi v Sýrii Spojené státy, které podporují vzbouřence proti prezidentu Asadovi. Podle něj „přístup vlády USA k situaci v Sýrii byl od počátku špatný“. „Američané chtěli změnit vládu, neboť, jak říkali lidem a médiím, Asad je diktátor, proto musí odejít, aby měl národ svobodu a demokracii.“ Archieparcha Melchitské řeckokatolické církve Jean-Clément Jeanbart z Aleppa pak v souvislosti s ruskou vojenskou intervencí v Sýrii prohlásil, že je zdrojem „naděje“ místních křesťanů. „Slouží křesťanské věci,“ byť by tím Rusko sledovalo jen svoje zájmy. Podle jeho slov křesťané díky tomu získali „opět jistotu“, přičemž dodal, že prezident Putin „řeší problém“. Co o tom soudíte?
Oba církevní hodnostáři mají stoprocentní pravdu. Američané svou politikou destabilizace celého regionu připravili půdu pro nástup islamismu. Trpí tím samozřejmě nejvíc křesťané, kterých bylo v Sýrii asi 20 procent. Ze své zkušenosti vím, že za Háfize al-Asada měli klid. Američané chtěli jeho syna Bašára al-Asada svrhnout. Lze mu sice leccos vytknout, třeba to, že nekontroluje ambice členů vlastní rodiny, ale chtěl zemi otevřít a také skončil výjimečný stav, který zdědil a který trval od roku 1963, tedy ještě z doby před jeho otcem, který se dostal k moci v roce 1970.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík