Nejen v našem kraji, ale v celé republice, je „blbá nálada“. Co si myslíte o současné vládě, která veřejnosti servíruje zvyšování DPH a podobné kroky, které jsou vnímány jako „proti lidem“?
Nemám rád slovo „blbá nálada“. O mně je známo, že se směji více než druzí. DPH a jiné nepopulární kroky vnímám negativně, protože se dotýkají každodennosti všech lidí, včetně mé rodiny.
Proč tedy vaši političtí „kolegové“ pokračují v utahování opasku tam, kde to lidé vnímají osobně?
Chybu vidím v tom, že kroky nebyly dostatečně vysvětlovány a neprovázelo je nastavení protikorupčních mechanismů. Většina z těch kroků je daní za koaliční vládnutí. Jsem přesvědčen, že by se ODS měla vrátit ke svému programu, k tomu, čím byla pro voliče zárukou. A tím je mimo jiné nezvyšování daňové zátěže.
Zmínil jste protikorupční mechanismy. Je to důvod, proč jste šel do politiky? Údajně to bylo kvůli něčemu, co vám „nevonělo“ ohledně parku u vás v Ústí?
Politika mne poprvé oslovila v Německu, sledoval jsem koncem devadesátých let situaci v CDU (Křesťanskodemokratická unie Německa. Pozn. red.) v době mého tehdejšího pobytu v Bádensku-Würtenbersku. Zde v Ústí nad Labem jsem vstoupil do ODS, zaktivizoval mne ale asi nejvíce již mnohokrát zmiňovaný park: Když jsem se s rodinou stěhoval do jiného bytu, měl jsem přímo pod okny park, jehož úpravy stály 83 miliónů korun. Už při první procházce mi bylo jasné, že tolik peněz se tam utratit nikdy nemohlo. Začal jsem se tím zabývat blíž a vyšlo najevo, že třeba za lavičku se platilo 60 tisíc korun, za odpadkové koše 20 tisíc, za podivné skluzavky 300 tisíc a za něco, čemu se říká fontána až půl miliónu korun. Neuvěřitelné částky.
Podal jste tehdy trestní oznámení. Myslíte, že ještě podáte nějaká „politická“ trestní oznámení?
Jsem přesvědčen, že trestní oznámení jsou hlavně nástrojem občanského aktivisty. Politik hledá politická řešení. Samozřejmě ale platí, že pokud někdo i v rámci veřejných zakázek něco ukradl, musí za to být potrestán.
Někde jste se vyjádřil, že do cely byste poslal asi osm lidí, kteří působí ve věcech dotací Regionálního operačního programu Severozápad…
Rada ROP Severozápad byla převolena. Všichni ale víme, že v minulém volebním období se staly chyby, které Ústecký a Karlovarský kraj mají stát 2,5 miliardy korun. Umožnily to špatně nastavené systémy hodnocení projektů, ale hlavně prakticky nulová kontrola ze strany ROP Severozápad i ministerstva financí. Jsem velmi rád, že se pravidla změnila. Dnes už by se asi těžko stalo, aby firma bez zaměstnanců, prakticky s nulovým obratem, získala z Bruselu 80 miliónů korun na stavbu hotelu, jako tomu bylo v případě bývalé firmy ústeckého primátora Víta Mandíka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš