Pane poslanče, jste lékař a lékařská věda se v posledním roce a půl stala tou suverénně nejdiskutovanější. K medicínským otázkám se vyjadřoval doslova kdekdo. Jak těžké pro vás bylo udržet si v této debatě klid a nadhled?
Byl a stále jsem zoufalý z faktu, že každý, kdo zvládne Google a proklikne kdeco, hovoří do odborných medicínských věcí. Po internetu se šíří skupiny, někdy až fanatické, které radí mnoho věcí, od zkopírovaných medicínských informací až po fantasmagorie (tajné služby vytvořily virus, Bill Gates nám dá do těla nanoroboty, které nás budou ovládat, atd.).
Dále vnucování alternativních léků, aby se člověk mohl vyhnout vakcinaci. Mnohdy jsou tam uváděny zavádějící informace, ne zcela nepravdivé. Příkladem budiž ivermektin. Satoši Ómura, japonský vědec, objevil tento lék, který byl masivně podáván v Africe při léčbě říční slepoty a jiných parazitických onemocnění. Za tento objev obdržel Nobelovu cenu za záchranu mnoha desítek milionů životů. Už se ale mylně udává, že objevil lék proti covidu. Byť ivermektin má možná budoucnost.
Celý medicínský svět nyní zkoumá staré léky, které sloužily již před několika desítkami let v oborech neurologie, kardiologie, imunologie, dále léky protizánětlivé a proti srážení krve. V rukách lékařských týmů je to v pořádku, zkoumá se, jestli tato indikace na onemocnění covid-19 nenadělá více škody než užitku. Po ukončení testů se pak najde hodně léků, které pomohou. Ve většině případů jsou to léky, které tlumí reakci organismu (např. patologickou tvorbu trombů nebo zklidnění zánětu tepen, resp. nežádoucí otok tkání).
Nezabije virus, jen tlumí příznaky. V rukou lékařů už pomáhají. Hodně výzkumů ale skončí ve slepé uličce. Takhle to funguje v medicínském výzkumu vždy a všude mnoho let.
Nešťastné bylo uvádění zázračného efektu isoprinosinu, taktéž mylně uváděného jako léku proti covidu-19, protože jen tlumí komplikace vyvolané virem. Práce profesora Jiřího Berana nebyla v tomto případě dotažena do konce. Škoda, nemuselo být tolik nepřátelství a mohl být mnohem dříve zaregistrován pro tuto indikaci. Pro jiné diagnózy je již dávno oficiálně registrován.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jakub Vosáhlo