V této klíčové věci jsme i díky Zemanovi porazili Rusy, Číňany a Francouze. A nejde jen o uran. Povídali jsme si s velvyslancem spřátelené země

14.11.2015 5:15 | Zprávy

ROZHOVOR Jeho Excelence, velvyslanec Mongolska v ČR Zumberellkham Dorjdamba, poskytl rozhovor ParlamentnímListům.cz u příležitosti 65.výročí navázání diplomatických vztahů mezi Mongolskem a Československem a zhodnotil přátelské vztahy mezi oběma národy, ke kterým přispívá i prezident republiky Miloš Zeman. Otevírá se spolupráce nejen v oblasti těžby uranu a pronikání na čínský trh.

V této klíčové věci jsme i díky Zemanovi porazili Rusy, Číňany a Francouze. A nejde jen o uran. Povídali jsme si s velvyslancem spřátelené země
Foto: Velvyslanectví Mongolska v ČR
Popisek: Velvyslanec Mongolska Zumberellkham Dorjdamba

V letošním roce jsme si 25. dubna připomněli historické 65. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Mongolskem a Československem. Jak byste to stručně zhodnotil?

Do devadesátých let byly vztahy mezi Mongolskem a Československem, respektive Českou republikou, na širší úrovni. Zejména existovala spolupráce v oblasti hornictví, zdravotnictví, chovu dobytka, kultury, průmyslu, vzdělávání a tak dále. V Mongolsku byly velice známé vaše produkty, například auto Škoda, motocykl Java či autobusy Karosa. 

Po pravdě řečeno, po devadesátých letech, kdy zvítězila revoluce v obou zemích, kvůli nastalým změnám vznikla v intenzitě vzájemných vztahů jistá pauza. Dnešní vztahy Mongolska a České republiky navazují na tradici dřívějších kontaktů, spolupráce se úspěšně obnovuje a rozšiřuje. 

Některé aktivity se realizují v rámci rozvojového programu české vlády, což si zasluhuje naše poděkování. V rámci tohoto programu se pokračuje v různých projektech, které jsou pro Mongolsko významné. Jeden z takových projektů je „Návrat koně Převalského do Mongolska“. Tento kůň byl skoro vyhuben ve volné přírodě v Mongolsku v šedesátých letech minulého století a tento program se realizuje díky pražské ZOO. To je velký úspěch v oblasti vědy a ochrany životního prostředí.

Kde vidíte možnosti rozvoje spolupráce mezi Českou republikou a Mongolskem?

Před dvěma měsíci se u nás v Mongolsku zorganizovala mezivládní komise, kde hlavou české delegace byl náměstek ministra průmyslu a obchodu pan Bärtl. Zhodnotila se spolupráce za poslední dva roky a zpracoval se program další budoucí spolupráce. Od devadesátých let zhruba osmdesát firem z České republiky působilo a investovalo v Mongolsku.

České firmy se aktivně účastní v oblasti geologického průzkumu, hornictví, stavebnictví, ale i v dalších oblastech. Pro Mongolsko je ze zemí bývalého východního bloku nejbližším státem právě Česká republika.

Můžete uvést konkrétní příklad?

Podmínky pro spolupráci v uranové oblasti s Českou republikou se naplňují. České společnosti Uranium Industry byla poskytnuta licence na průzkum uranových rud a bude moci začít těžit. Pro Mongolsko je oblast těžby uranu strategickou záležitostí, a proto Mongolsko vybíralo pečlivě. Zvítězila právě Česká republika, protože má v celosvětovém srovnání v tomto oboru velkou zkušenost (Mongolská strana dala přednost České republice před Francií, Ruskem i Čínou, soutěže se zúčastnily ruský gigant Rosatom, francouzská Areva nebo čínská CNC – poznámka redakce).

V této oblasti spolupracujeme nejen s touto firmou, ale s celou Českou republikou. Pro oba státy to je velký projekt s velkou perspektivou. Česká republika má na svém území dvě jaderné elektrárny, velmi pozitivně tedy hodnotíme zkušenosti vaší země, a to i v otázce bezpečnosti těchto zařízení. Česká republika pro nás v tomto oboru znamená velmi pozitivní příklad.

Ta spolupráce v této oblasti by mohla být o to zajímavější, že Mongolsko by mohlo pomoci české straně s burzou v Asii. Mongolsko sousedí s Ruskem a Čínou a má s nimi velmi přátelské vztahy.

A co jiné ekonomické oblasti?

Zatím vidíme, že obchodní obrat v oblasti byznysu v peněžní formě není příliš velký, ale věříme, že díky dobrým vztahům mezi našimi zeměmi se toto zlepší.

Český prezident Miloš Zeman podporuje exportní politiku mimo trhy Evropské unie směrem na východ, nyní například klade důraz na Čínu. Jaké má Mongolsko zkušenosti s obchodováním s Čínou? Vidíte nějakou perspektivu pro česko-mongolské projekty v Číně z hlediska toho, že Mongolsko má dlouhodobé a velmi intenzivní zkušenosti z tohoto trhu?

Rusko a Čína jsou obrovské země i trhy a s oběma zeměmi má Mongolsko velmi dobrý přátelský sousedský vztah. Čína ze všech států investuje v Mongolsku nejvíce. My pozorujeme, že pan prezident Zeman v politické i ekonomické oblasti podporuje spolupráci s Čínou. Spolupráce mezi Českou republikou a Čínou je specifická tím, že se rozšiřuje spolupráce mezi kontinenty, tedy mezi Asií a Evropou, ne jenom mezi těmito dvěma státy. Opakovaně bych zdůraznil, že rozšíření obchodně hospodářské spolupráce mezi Čínou jako nejvíce investující zemí do Mongolska a Českou republikou jako s jednou ze zemí s nejširšími tradičními vztahy s Mongolskem znamená, že se možnosti vzájemně výhodné spolupráce, díky níž bychom mohli společně vstoupit na čínský trh, zvyšují. Jedná se o stavbu železniční magistrály a dálnici, které by se stavěly přes Mongolsko a které spojují Asii a Evropu. V případě uskutečnění tohoto velkého projektu by Česká republika mohla mít možnost spolupracovat a investovat v oblasti technologií.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Nezávislost

Senátor Hraba napsal zajímavý komentář k vítězství Trupma. Tvrdí v něm, že to bude pro Evropu znamenat, že se bude muset naučit o sebe postarat sama a nespoléhat na to, že naše problémy vyřeší někdo jiný. Co si o tom myslíte vy? Nemyslíte, že to je svatá pravda, a že EU i my jsme se měli dávno snaži...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To už vymysleli obchodníci s vodou.“ Jak z vás markety vyrážejí peníze

9:45 „To už vymysleli obchodníci s vodou.“ Jak z vás markety vyrážejí peníze

VIDLÁKŮV TÝDEN „To nevymyslely markety, to vymysleli kdysi vodaři. Zdražili vodu, lidé s ní začali š…