Jste členem pozorovací mise Evropského parlamentu, která bude dohlížet na průběh předčasných parlamentních voleb na Ukrajině. Jak tyto volby mohou ovlivnit vztahy s Evropskou Unií?
Nadcházející volby jsou pro vztahy Ukrajiny s Evropskou unií klíčové, protože ovlivní další politický vývoj země. Evropský parlament si toto velice dobře uvědomuje, proto i v předchozích rezolucích opakovaně zdůrazňoval, že současnou krizi nelze trvale řešit bez toho, aniž by proběhly předčasné, avšak demokratické parlamentní volby.
Jak by měla monitorovací mise probíhat a co bude její úlohou?
Mise bude zahájena v pátek 24. října setkáním europoslanců s čelními politickými představiteli Ukrajiny, zástupci ukrajinské občanské společnosti a think-tanků, což jsou instituce zabývající se výzkumem či analýzou politiky. V zemi budou samozřejmě také přítomny mise mezinárodních organizací, které dlouhodobě v zemi působí a i s jejich zástupci budeme o přípravě voleb hovořit. Samotný monitoring voleb pak proběhne v několika významných lokalitách. Já budu přítomen v klíčové oblasti střední Ukrajiny, konkrétně ve městě Čerkasy, kde mým úkolem bude dohlížet na průběh hlasování, činnost volebních komisí a sčítání hlasů.
Je přítomnost mezinárodních pozorovatelů zárukou regulérnosti voleb?
Určitě ano. V zájmu Ukrajiny i jejích partnerů jednoznačně je, aby volby proběhly regulérně a nebyly následně zpochybňovány. Pozorovací misi proto považuji za velmi důležitý nástroj, jak může mezinárodní společenství přispět ke stabilizaci politické situace v zemi. Kromě záruky regulérnosti leží význam přítomnosti mezinárodních pozorovatelů také v poskytování objektivních a bezprostředních informací o situaci v zemi pro evropská média. Proto také chci o ukrajinských volbách průběžně informovat českou veřejnost.
Vy sám osobně se v problematice vztahů Evropské unie a Ukrajiny angažujete dlouhodobě?
Jsem náhradním členem Zahraničního výboru a Delegace pro parlamentní spolupráci EU-Ukrajina Evropského parlamentu a situaci na Ukrajině se věnuji velmi intenzivně. I proto jsem například toto úterý ve Štrasburku uspořádal setkání českých europoslanců s Rostyslavem Khotinem, předním ukrajinským reportérem pracujícím pro rádio Svobodná Evropa, který přijal mé pozvání. Toto setkání mělo jednoznačný přínos pro lepší porozumění hlavních problémů Ukrajiny, které mají parlamentní volby pomoci vyřešit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Tomáš A. Nový