Věří, že jsou elita a mohou poučovat. Ale jaké vůbec mají vzdělání, ptá se publicista Bednář

04.10.2024 4:46 | Rozhovor

Mnozí z humanitního akademického prostředí jsou přesvědčeni, že jsou vzdělaní, tedy „lepší, elita“. Otázkou ale je, jak to je s jejich vzděláním dohromady. Publicista Luděk Bednář je velmi skeptický i k jejich politické ideologii boje s Babišem, která zjevně přestává fungovat.

Věří, že jsou elita a mohou poučovat. Ale jaké vůbec mají vzdělání, ptá se publicista Bednář
Foto: Screen Youtube
Popisek: Luděk Bednář

Poté, co premiér Fiala odvolal Ivana Bartoše z vlády, Piráti rozjeli rétoriku, podle níž byla ODS řízená kmotry a lidmi, kteří chtějí rozkrádat státní zakázky. Poté, co v takové vládě tři roky seděli. Oni se nicméně s podobnými frázemi dostali v roce 2017 do Parlamentu a stále se stylizovali jako „mladistvý a svěží vítr“ v politice. Nevěděl snad Petr Fiala, koho si do vlády bere?

Domnívám se, že věděl. Spojovala je ideologie Antibabiš, tedy Andrej Babiš jako kmotr, který rozkrádá státní zakázky, a jeho ANO jako nesystémová strana. Výsledky eurovoleb a krajských voleb však naznačují, že pro stále větší část české společnosti tato ideologie přestává fungovat. A Piráti si to nechtějí připustit. Navíc budou v opozici s těmi, proti nimž vystupují. Jako by se antibabišismus rozštěpil na dvě frakce – Piráti a zbytek SPOLU. Těžko říct, která frakce vyznávající ideologii Antibabiš v tomto střetu zvítězí, ale zdá se, že prohrávají obě.

U nás dostali Piráti nařezáno v eurovolbách i krajských volbách. V eurovolbách část mládeže začala podporovat Filipa Turka, mezi mladými roste i obliba hnutí ANO. V Německu se mládež od Zelených přelévá k AfD, ve Francii ke straně Marine Le Penové. Čím to, že zelené a liberální myšlenky už mezi mládeží Evropy drtivě nevítězí?

Sliby zářných zelených zítřků zvětšují kulturní, politickou i ekonomickou krizi Evropy, protože neodpovídají realitě. To zhoršuje situaci celé evropské společnosti. A část mladých lidí si to začíná uvědomovat, protože jejich životní perspektivy nejsou dobré. V důsledku této krize by se měli mít hůř než jejich rodiče. Cesta z ní však nebude jednoduchá a bude trvat dlouho. Jsme teprve na jejím začátku.



Nicméně zelení liberálové zcela jistě vedou v univerzitním prostředí. Humanitní fakulty pořádají stávky za klima, bojují za „genderovou spravedlnost“ a na Západě protestují proti Izraeli. U nás se též aktivizují ve prospěch Ukrajiny a varují před Andrejem Babišem. V čem je specifikum akademického prostředí u nás i jinde na Západě?

Mnozí z humanitního akademického prostředí jsou přesvědčeni, že jsou vzdělaní, tedy „lepší, elita“, a proto mohou těm „nevzdělaným“ říkat, co si mají myslet o klimatických změnách či o genderu. Otázkou je, zda tato vzdělanost jí skutečně je. Na většině současných západních humanitních fakult si ji však nikdo neklade. Je to podobné jako v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století, kdy na nich byl trendem socialismus, ale nikdo se neptal, zda odpovídá realitě tehdejšího reálného socialismu.



Už jsme to spolu řešili, ale jsou zde další příklady. Po krajských volbách se vyjádřil poslanec STAN Exner, že jejich výsledek je projevem dezinformací ve veřejném prostoru. Již dříve europoslanec Ondřej Kolář žádal zákrok proti tomu, kdo „propaguje narativy podkopávající státní zřízení“. A dobře známý zmocněnec Otakar Foltýn tvrdí, že podpora Ukrajiny je součástí „hodnot našeho státu“. Čili zde máme cosi, z čeho dělá současná politická reprezentace „státní kult“ či „státní narativ“, moderně řečeno. Proč to dotyční stále dělají, i když vidí, že veřejnost to většinově nesdílí?

Anketa

Jakou školní známkou zatím hodnotíte prezidenta Petra Pavla?

2%
3%
0%
1%
9%
hlasovalo: 14845 lidí
Protože jsou přesvědčeni o své pravdě, protože vědí, co jsou ty správné západní hodnoty, a kdo je nesdílí, „propaguje narativy podkopávající státní zřízení“. Tím však prosazují to, čemu jejich názoroví oponenti říkají měkký totalitarismus.

Schválně, pojďme zkusit jednu věc. Jaké jsou pro vás osobně „hodnotové základy našeho státu“? Respektive naší společnosti po roce 1989? Minimum – co máme mít společného?

Svoboda projevu. Ať si každý říká, co chce, a zároveň se o tom vedla smysluplná diskuse. Za současné situace to však je naprostá utopie.

Miloš Zeman slavil 80. narozeniny. Pozval si Viktora Orbána, Andrzeje Dudu a Václava Klause – pravicově konzervativní politiky. Ale také Andreje Babiše, Roberta Fica a Kateřinu Konečnou – levicově konzervativní politiky. Sešli se u jednoho stolu a družně se bavili. Dává nám tím Miloš Zeman nějaký vzkaz? Klaus chce nízké daně a nízké výdaje, Fico vyšší daně a vyšší sociální výdaje. Ale vzájemně si nevadí.

Podle mne jsou ty vzkazy dva: prvním je, že spolu mohou diskutovat politici, kteří mají odlišné názory, a druhým, že by se měli spojit politici ze střední Evropy.



Na závěr: Co vás v poslední době zaujalo a já jsem se na to nezeptal?

Zaujala mě otázka, kterou si neustále kladu, ale o níž se vůbec nemluví: Jaká je geopolitická pozice Česka v současném světě a jak by se v něm mělo chovat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Empatie,

Obecně by měly být schopnosti empatie mimořádně rozvinuté u všech profesí, kde dochází k výrazné interakci s jinými lidmi. Můj názor je, že u politika obzvlášť. Co vy na to ? Jinak, ač "stará" bába Vám Pirátům fandím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 46 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Na těch humanitních fakultách, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseOldwin , 04.10.2024 7:31:43
nejsou problém jen studenti, ale také pedagogický personál. Je neuvěřitelné, jak někteří z nich mohli získat ststu profesora či docenta a jsou schopni šířit neuvěřitelné bludy a lži. Sebevzdělávání těchto pedagogů probíhá formou aktivistických školení a besed, které překrucují realitu ve lži, kterými jsou studenti oblbováni. Učení by mělo být nezávislé na politickém zřízení tak, aby z reality nebyly žádné skutečnosti zatajovány nebo překrucovány ve lži. Jednoduše 1+1=1, nikoliv 3. Pak slyšíme mladé i staré politology, historiky a další, kteří jsou závislí na režimu a padají z nich naprosté nesmysly.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Čtyři tituly, a pořád to Fiala nepochopil. Jak ožebračili zemi, vysvětluje zemědělec Jandejsek

8:19 Čtyři tituly, a pořád to Fiala nepochopil. Jak ožebračili zemi, vysvětluje zemědělec Jandejsek

„Referendum o současné nejničemnější vládě od roku 1989,“ říká k výsledkům krajských voleb jeden z n…