Vicepremiér Havlíček bez přetvářky: Jedeme hekticky, občas děláme chyby. Připravujeme rekordní věci

08.03.2021 16:11 | Zprávy

ROZHOVOR „Celkově naše ekonomika obstála velmi dobře, všech devět hlavních ratingových agentur nás drží velmi vysoko s výhledem ‚stabilní‘,“ řekl pro ParlamentníListy.cz vicepremiér Karel Havlíček. Rozhovor se však netýkal pouze ekonomických témat.

Vicepremiér Havlíček bez přetvářky: Jedeme hekticky, občas děláme chyby. Připravujeme rekordní věci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Havlíček, místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy

Někteří členové vlády hovoří o úplném uzavření průmyslových podniků, dokonce se o tom mělo v minulém týdnu na vládě hlasovat. Jaké jsou vaše argumenty proti uzavření?

Argumenty jsou jasné. Podniky se stávají řešením problému. Zahájili jsme největší logistickou akci v pandemii a místo toho, abychom poslali lidi z firem domů, je budeme všechny pravidelně testovat. Během několika dní jsme z Česka vytvořili největší testovací centrum v Evropě. V tuto chvíli testujeme týdně 2,5 milionu pracovníků a budeme to rozšiřovat až na čtyři miliony. Každý zaměstnanec v Česku bude pravidelně testován.

Dočkáme se, pokud se epidemická situace nebude lepšit, zavření průmyslu? A jaké jsou případné další kroky, kterými by vláda mohla šíření epidemie zpomalit?

Testování, očkování a dodržování pravidel. To jsou základní pilíře opatření, která povedou k výsledkům, pokud v nich budeme důslední. Cesta není nahnat lidi domů a čekat, že epidemie přejde. Musíme být aktivní, takto masivní testování s využitím podniků se proto může stát zlomem v řízení epidemie. Samozřejmě rozhodovat bude rychlost očkování, dnes již dokážeme více než 30 tisíc lidí denně a musíme stále navyšovat.

Jsou vůbec podniky schopné zajistit, aby se v nich nákaza nešířila?

Bez podniků a municipalit to nedáme. Stát musí nastavit pravidla, právní rámec, podporu, certifikace a dodávky do Česka. Pak se vše musí rozložit mezi desítky tisíc subjektů, které mají své vlastníky a manažery, vedoucí organizací. Nepochybuji ani na minutu, že to zvládnou.

Rozjíždí se projekt „testování ve firmách“, který bude bojovat proti šíření nákazy mezi zaměstnanci. Jakou roli v tomto projektu bude hrát stát, s čím vším bude firmám asistovat?

Stát vytyčí hřiště a musí zajistit dodržování pravidel. Nastaví metodiku, zajistí kompenzace, dodávky testů a kontrolu ve firmách a na úřadech. Ale nemůže dohlédnout do každého kouta země, to musí přenést na lokální aktéry, kteří od něj dostanou podporu. Je to klíčový projekt celé pandemie. Inspirace je v Izraeli, kde dokázali nastavit vztah a odpovědnost mezi stát a regionální subjekty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…