Co říkáte na vývoj uprchlické krize?
Já stále říkám, že si myslím, že je to velké ohrožení Evropy. Že je to neuvážené, leč připravené. Na druhou stranu se snažím strašně pochopit lidi, jimž se říká sluníčkáři, pravdoláskaři a podobně, ale i některé ekonomy, kteří nám vysvětlují, že Evropa holt bude potřebovat omladit a bude potřebovat nové lidi. Ale nevím, pořád mám takovou obavu…
Víte, to je jako když máte starý dům, který jste zdědili po rodičích. Staráte se o něj, nezamykáte ho, protože tady je celkem slušné prostředí. A najednou večer vám tam přijde horda lidí, na které nevinně koukáte. Oni se vám rozlezou po celém bytě, různě polehávají, dělají binec... A my bychom je měli vítat? Já si myslím, že ta forma, i kdyby Evropa ty lidi hrozně moc potřebovala, tak měla být určitě trochu jiná, než jakým způsobem se to děje. Je to prostě špatně. Je to dům, do kterého nám někdo vnikl. Já jsem už před několika měsíci napsal, že Evropa musí opevnit své hranice, udělat „pevnost Evropu“ a pouštět sem jen toho, koho si vybereme a koho chceme. Tak by to asi bylo správné. Ale ukazuje se bohužel to, že Evropská unie dneska není personálně v takovém stavu, aby dokázala vůbec vytvořit nějakou koncepci. Například paní kancléřce Merkelové přestávám úplně rozumět. Ale tak už to bývá. Český politik většinou bývá asi méně evropský…
Co byste tedy vzkázal právě kancléřce Merkelové a vůbec dalším hlavně v Německu, kteří migranty vítají?
No já nevím, jestli to dělají pro to, že jsou tak strašně slušně vychovaní, nebo jestli mají pořád nějaké trauma ze druhé světové války. Já nevím, proč to je, proč to paní Merkelová dělá…
Některé hranice v Evropě se zavřely, dálkové vlaky mezi Německem a Rakouskem se zastavily... Co na tento krok říkáte a ovlivní to nějak nás?
Určitě nás to, co se děje, do budoucna ovlivní, jako to ovlivní celou Evropu. Protože když moudří, neznámí moudří, kteří, jak je vidět, vedou svět a Evropu, řekli, že prostě tady budeme mít ty hosty, tak asi tady budou. Protože nikdo z Evropy v podstatě kromě Slovenska, Maďarska a ještě pár států nedokázal být tak pevný a statečný a říci dost, mi si o věcech svých budeme rozhodovat sami.
Na hraničních přechodech jsme posílili hlídky, ale má to vůbec nějaký význam? Oni ti uprchlíci asi nepůjdou jen přes ty hraniční přechody...
Já si myslím, že mohou jít deset metrů vedle nebo prostě kdekoli. Ale velmi podstatné je, že naše vláda posílá pomoc, ať už formou vojska nebo policie do Maďarska, aby hlídali hranici před přílivem uprchlíků. To já považuji za velice pozitivní.
Jak byste to ale řešil konkrétně u nás? Uzavřít hranice, nejen přechody, nasadit vojsko?
Já bydlím pár kilometrů od hranic s Rakouskem, tak vidím, že skutečně naši policisté i vojáci dohlížejí na hraniční prostor. Také jsem s nimi mluvil. Takže zatím se mi zdá, že to je technicky docela dobře ošetřené. Zaplaťbůh za to.
Jak vidíte kvóty ohledně uprchlíků a to, že nám je chtějí vnutit?
Celé to souvisí s jednou věcí. Evropská unie neví, co chce být. Jestli chce být holka, nebo kluk. Nejdříve si Evropa musí uvědomit, že chce být buď federace, konfederace, volné sdružení států… Evropa se nejprve musí prostě definovat. Zadruhé musí mluvit srozumitelně, aby všichni občané Evropy rozuměli Evropskému parlamentu, té takzvané Evropské vládě. Zatím je to chaos. Je to absolutní chaos a myslím si, že co Evropská unie trvá, nikdy v čele Evropy nebyla tak málo kvalifikovaná personalistika nebo tak málo kvalifikovaná vláda. Nevíme, co chceme. A my nejdříve musíme říci, co vůbec chceme a co nechceme, a podle toho se chovat. A ne prostě překotně dávat věcem volný průchod a vykládat, jací jsme humanisté. To je přece pitomost. To je, jako kdybych rozdával dětem drogy a říkal, já jsem humanista, že jim to přece nemohu odmítnout. A vím, že je to zabije. Tak tohle je podobné. Tohle může být fatální jak pro lidi, jež sem přicházejí, tak pro ty, kteří tady žijí.
Ale jak to tedy řešit?
Důležité je odstranit důvody, proč ti lidé odcházejí ze svých domovů. A musíme si ale také říkat upřímně, kdo ti lidé jsou. Proč se pořád říká Syřané? Podle mých informací takových 40 procent jsou kosovští Albánci, dalších 40 procent jsou Afghánci, kde se válčí 60 let. V Kosovu se neválčí vůbec. A jen poměrně malé procento z migrantů jsou Syřané. Takže proč tady neustále média omílají, že k nám jdou Syřané? Bylo by dobré nelhat si, říci si, kdo jsme, kam jdeme, co chceme, a také se ptát lidí, jestli to chtějí.
Všichni přemýšlejí, jestli zvládneme migranty po ekonomické stránce, případně ohledně rozdílných kultur. Ale co možné nemoci?
To je věc, o které se téměř vůbec nemluví. My nevíme, jestli ti lidé, chudáci, jsou nositelé nějakých nemocí. My nevíme totiž, kdo ti lidé jsou. Oni nemají doklady! A bouří se proti tomu, že u nás musejí být v nějakých zařízeních. Mě šokovala paní Šabatová. Já nevím, co ta dáma vůbec dělá ve své funkci. Když mi řekne, že ti lidé tak žijí hůř než v kriminále. No ti lidé se podle mě dopustili trestného činu, že bez dokladů překročili hranice a vstoupili do naší země. Kdyby si požádali a řekli, prosím vás, my u vás chceme žít, a my řekneme, ano, přijďte, nebo ne, nemůžete… Ale tímhle způsobem si musejí uvědomit, že s nimi nemůžeme a nebudeme zacházet jako se zvanými hosty. A jestli jim někdo řekl, že jsou zvaní, tak ať se o ně postará…
Jak hodnotíte zásah Ruska v Sýrii? Mnozí lidé mluví proti tomu...
No tak určitě že mluví proti. Podívejte se, my žijeme v době, kdy když svítí slunce, tak za to může Putin, když leje, může za to Putin, když někde nabourá auto, může za to Putin… To už je komické. Já si myslím, že celý svět definoval, že největším nebezpečím je islámský terorismus nebo ISIL, nebo jak nazveme toto seskupení. A že je prostě musíme zastavit, že se musí ta jejich expanze omezit. Takže jsem čekal, že každý, kdo se do toho dá, bude v podstatě přivítán. Rusko se do toho dalo, a jak je vidět, má za měsíc více úspěchů než naši spojenci, kteří jsou tam přes rok a zatím rozflákali celou Sýrii a okolní státy a nic se nestalo, síla ISIL se neomezila. Mám pocit, že by se měla vítat pomoc a solidarita v boji proti mezinárodnímu teroru a zlu. Já tomu nerozumím, proč to někdo nevítá… Možná že je za tím zase něco jiného. Já vám nevím…
A když se podíváme na naši politickou scénu, co si myslíte o tom, že se Karel Schwarzenberg rozhodl odejít z čela TOP 09?
Jako člověk, který je jedním z poslanců vládní koalice, bych mohl říct zaplať pánbůh. Já s ním v mnoha věcech absolutně nesouhlasím. Na druhou stranu si ale myslím, že sem do té politické mozaiky Schwarzenberg patřil, že to samozřejmě nebyla taková postava, jak o tom někteří psali, ale že sem prostě patřil. A že odchází? No tak zaplať pánbůh, že si uvědomil, že už je dost starý kluk na to, aby si odpočinul po celém životě. To já myslím, že je celkem správné, normální a logické. Nevidím na tom nic špatného. Také s ním sedím v Parlamentu. Myslím, že už toho má plné kecky.
Když jsme u TOP 09, vy jste měl nedávno, tuším, určitou výměnu názorů s Miroslavem Kalouskem…
My jsme se jen přeli ohledně, tuším, druhého pilíře důchodového pojištění, kdy on trvá na tom, že asi osmdesát tisíc lidí, kteří se do něj přihlásili, že to je dobré a že to mělo úspěch. Já si myslím, že to úspěch nemělo a že to je zbytečné. Tak jsem mu jenom řekl, že by bylo dobře, kdyby znovu všem, celému národu řekl, že až se opět třeba někdy dostanou k moci, že to znovu zavedou. Jenom jsem mu to připomněl, že by to bylo možná dobré. Ale samozřejmě že jsem mu to řekl potutelně. Protože máme krajské volby na krku a samozřejmě shánějí se body pro oba tábory. Nebo možná že ty tábory jsou tři, já nevím… Politika se vůbec dostává do takové velmi zvláštní situace, že vyhrává ten, kdo říká: já nejsem politik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora