Vláda hází utonulému záchranný kruh. Kompenzace jsou fiaskem, říká ekonom Křížek z Trikolóry

15.02.2021 23:08 | Zprávy

ROZHOVOR Podle bývalého generálního ředitele CzechInvestu a vysokoškolského pedagoga Miroslava Křížka je nepřijatelné, aby byli občané strašeni, že bez nouzového stavu nastane zdravotnická apokalypsa. Jak uvedl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, restrikce nejsou správnou cestou, naráží na odpor čím dál větší části občanů, kterým vláda vzala možnost výdělku. „Nakoupit do plného supermarketu jít můžete, ale do malého krámku nikoli,“ kroutí hlavou Křížek.

Vláda hází utonulému záchranný kruh. Kompenzace jsou fiaskem, říká ekonom Křížek z Trikolóry
Foto: Archiv MK
Popisek: Bývalý generální ředitel CzechInvestu, vysokoškolský pedagog a ekonom Trikolóry Miroslav Křížek

Co si myslíte o tom, že vláda v neděli odpoledne na žádost hejtmanů opět vyhlásila nouzový stav? Bylo podle vás zapotřebí postupovat v režimu nouzového stavu? 
 
Jedná se především o bezprecedentní ohýbání Ústavy ČR, které se do budoucna může stát velmi nebezpečným příkladem. Poslanci včetně těch za hnutí Trikolóra minulý týden odmítli pokračování nouzového stavu a rozhodnutí Poslanecké sněmovny je třeba respektovat. 
 
 
Co říkáte na to, že např. podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila je vyhlášení nouzového stavu v rozporu s ústavními principy a de facto obejitím vůle Poslanecké sněmovny?
 
Ano, v tomto dávám předsedovi Senátu za pravdu. 
 
Řada hejtmanů tvrdí, že bez vyhlášeného nouzového stavu by se zhroutil boj s epidemií a že bychom riskovali exponenciální nárůst pandemie a tedy i přetížení zdravotního systému. Není hra o nouzový stav jen předvolební bitvou?
 
Domnívám se, že je to součást předvolební taktiky, bohužel velmi nešťastně načasovaná. Dále strašit občany, že bez nouzového stavu nastane zdravotnická apokalypsa, je dle mého názoru nepřijatelné, naopak, pokud by hejtmané vzali zodpovědnost do svých rukou, mohlo by dojít k výraznému posunu ve zlepšení boje s pandemií, protože by byla řízena lokálněji a lidé doteď svým hejtmanům vesměs důvěřovali, takže by byla i zvýšená motivace k dodržování pravidel. To teď hejtmané svým rozhodnutím vyhlásit jakýsi pseudonouzový stav pokazili.
 
Podle dostupných zpráv si hejtmani na vládě vymínili pouze několik málo úprav pravidel, nicméně k zásadnímu rozvolnění pravidel nijak nedošlo. Opravdu stále potřebujeme tak tvrdý lockdown, který však i po několika měsících nevede k výraznému poklesu počtu nakažených?
 
Řídil bych se starým pravidlem, že pokud něco nefunguje, tak v tom přece nepokračuji, stále přísnější restrikce nejsou správnou cestou, naráží na odpor čím dál větší části občanů, kterým vláda vzala možnost výdělku. Restrikce jsou často absurdní, nakoupit do plného supermarketu jít můžete, ale do malého krámku nikoli. Podnikatelé v gastronomii, majitelé malých obchodů, hoteliéři, všichni by určitě dělali maximum pro ochranu svých zákazníků tak, aby se jim vraceli. Podceňujeme ekonomickou motivaci k dodržování opatření, lépe si to uhlídá majitel hospody než ochranka v supermarketu. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Karel Výborný

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To už vymysleli obchodníci s vodou.“ Jak z vás markety vyrážejí peníze

9:45 „To už vymysleli obchodníci s vodou.“ Jak z vás markety vyrážejí peníze

VIDLÁKŮV TÝDEN „To nevymyslely markety, to vymysleli kdysi vodaři. Zdražili vodu, lidé s ní začali š…