Vznikne u Tachova džungle jako v Calais? Merkelové jde o přežití, čekat můžeme cokoliv, varuje Marian Kechlibar

29.06.2018 4:44 | Zprávy

ROZHOVOR Nedělní bruselská schůzka více než poloviny členských zemí Evropské unie nijak neposunula řešení migrační problematiky, a tak v Německu už jde o politické přežití kancléřky Angely Merkelové a o to, aby se jí vláda nerozpadla pod rukama. Matematik a publicista Marian Kechlibar, který se na serveru Kechlibar.net dlouhodobě věnuje migraci i dění v Německu, nepochybuje o tom, že by v případě zvýšené ostrahy hranic nastal dominový efekt. Proto doufá, že naše vláda s tímto rizikem také počítá. Nerad by, aby u Děčína nebo Tachova vzniklo něco jako „džungle“ v Calais, divoký tábor migrantů, kterým se nedaří dostat do cílové země.

Vznikne u Tachova džungle jako v Calais? Merkelové jde o přežití, čekat můžeme cokoliv, varuje Marian Kechlibar
Foto: Archiv MK
Popisek: Matematik a publicista Marian Kechlibar

Posunula nedělní bruselská schůzka více než poloviny členských zemí EU k migrační problematice spor mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a ministrem vnitra Horstem Seehoferem, jinak tedy šéfy CDU a CSU, v němž jde o to, jestli vracet rovnou na německých hranicích zpět běžence, kteří už byli registrováni v jiné zemi Evropské unie?

Neposunula a spor mezi CDU a CSU je stejně vyhrocený jako před ní.

Původním záměrem kancléřky bylo předpřipravit si nějaké řešení „sobě na míru“ na základě dohody Německa a Francie, posvěcené předsedou Evropské komise Junckerem, a následně s ním v neděli v Bruselu operovat. To ale zásadně odmítla Itálie, jejíž představitelé řekli, že na režim, kdy si Německo a Francie něco dohodnou a pak to vnucují ostatním, nepřistoupí. Jelikož zájmy zúčastněných států byly ve značném rozporu, výstupem schůzky nakonec nebylo nic.

Což je z našeho hlediska dobře, „velký“ summit se koná až teď a nemusíme na něm odrážet nějaký polotovar předschválený jinými státy.

Podle českého premiéra Andreje Babiše se schůzka uskutečnila proto, že kancléřka Merkelová potřebuje vyřešit pohyb lidí zejména z Itálie do Německa přes Rakousko, přičemž nechce, aby Německo kvůli tomuto problému zavíralo hranice, a tím spustilo dominový efekt. Prezentuje se to v Německu takhle?

Většina novinářů nebere tyto formulace zcela doslova a konstatuje, že jde o politické přežití kancléřky. Zkrátka aby se udržela v úřadu a nerozpadla se jí vláda pod rukama.

V případě zvýšené ostrahy hranic by dominový efekt nepochybně nastal, prozíravější státy se na něj už připravují. Rakousko zřídilo novou pohraniční jednotku „Puma“, jejímž smyslem je obrana hranice, a v úterý 26. června uspořádalo velké cvičení na slovinské hranici.

Doufám, že naše vláda s tímto rizikem také počítá. Nerad bych, aby u Děčína nebo u Tachova vzniklo něco jako „džungle“ v Calais, divoký tábor migrantů, kterým se nedaří dostat do cílové země.

Karel Schwarzenberg napsal na Facebooku, že je zajímavé, že se premiéři zemí Visegrádské čtyřky rozhodli, že nepojedou na to nedělní setkání předsedů vlád do Bruselu, ale že vyšlou místo sebe nadaného mladého rakouského kancléře Kurze. Proč prý tedy tak oslavujeme stoleté rozpuštění starého mocnářství. Je neúčast V4 na této schůzce v Německu nějak komentována?

Je komentována, a to jako špatný signál pro Angelu Merkelovou – její prestiž v Evropě je očividně oslabena, když už jí i menší státy odmítají vycházet vstříc.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tragické nepochopení role BIS ve státě.“ Radek Vondráček dal slovo. Po volbách zákrok

18:44 „Tragické nepochopení role BIS ve státě.“ Radek Vondráček dal slovo. Po volbách zákrok

Cenzoři mají čas do voleb, pak bude opět na prvním místě svoboda projevu. V rozhovoru pro Parlamentn…