Co vás vedlo k tomu, že jste před více než rokem založila Institut Aleny Vitáskové?
Založila jsem ho po ukončení funkčního období předsedkyně na Energetickém regulačním úřadu a vedly mě k tomu dva důvody. Chtěla jsem pokračovat v práci, kterou jsem de facto dělala celý život. Vždy jsem se snažila být svou prací prospěšná společnosti, naší vlasti. Tušila jsem, že po ukončení činnosti na ERÚ, kdy jsem zasáhla energetickou mafii na nejcitlivějším místě, což jsou peníze, nebudu zrovna v oblibě. Počítala jsem do jisté míry s tím, že mi žádnou práci, přestože mi chyběl rok do nároku na důchod, nikdo nenabídne. Asi někteří politici mají blíže k mafii než k tomu, aby na odborná místa dosazovali odborníky. Po více než 45 letech odpracovaných pro tento stát s odbornou praxí, kterou bezesporu mám, se nestačíte divit, jakou hodnotu má člověk v demokratickém státě.
A jaký byl ten druhý důvod?
Stále nemám vyřešena trestní stíhání a soudy, které, bohužel, musím absolvovat, a to ve zcela vykonstruovaných kauzách. Státní zástupce lže, jako když tiskne, a skutečné kauzy se snaží zamést pod koberec. Na každého je jiný metr, záleží na tom, zda patříte do „party“, nebo ne. Já do party prostě nepatřím. Skuteční viníci solárního boomu si užívají lehce nabytých milionů a nevinní sedí ve vězení, nebo běhají po soudech. Tomu nelze jen přihlížet!
Naplňuje Institut vaše očekávání, s nímž jste ho zakládala?
Po roce působení musím skromně vyhodnotit, že se Institutu daří velmi dobře. Spolupracujeme s dalšími spolky, máme řadu dobrovolníků, kteří mají zájem na tom, aby se u nás žilo lépe. A to nejen jako slogan na mnohých předvoleních plakátech. Prezident Miloš Zeman při svém inauguračním projevu vyzval občany, aby se zajímali o dění ve společnosti, aby byli aktivní a podobně. Jsem přesvědčena, že se Institutu daří vzbuzovat zájem o veřejný život, a to nikoli ze zištných důvodů, jak bývá zvykem v mnohých politických stranách. Osobně totiž nemám ráda „OFáky“, jak jim lidově říkáme, v překladu „očekávám funkci a peníze".
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník