Zeman nesmí do Moskvy, pokud mu to neschválí USA. Jinak patří před tribunál. V tomto duchu Jan Berwid-Buquoy rozebral celé poválečné dějiny

03.05.2015 17:12 | Zprávy

70 LET OD KONCE 2. SVĚTOVÉ VÁLKY Pojem „osvobození“ se odvozuje od pojmu „svoboda“ a Rudá armáda nám nepřinesla svobodu, nýbrž nahradila „hnědou“ totalitu totalitou „rudou“, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz český a německý politolog a historik Jan Berwid-Buquoy. Tvrdí také, že Miloš Zeman jako prezident České republiky nesmí jet do Moskvy na 9. května, pokud k tomu nemá mandát Parlamentu, vlády a našich spojenců, hlavně Spojených států.

Zeman nesmí do Moskvy, pokud mu to neschválí USA. Jinak patří před tribunál. V tomto duchu Jan Berwid-Buquoy rozebral celé poválečné dějiny
Foto: Jan Berwid-Buquoy
Popisek: Jan Berwid-Buquoy

Co pro vás osobně, nebo také jako pro historika, znamená připomínání blížícího se 70. výročí konce druhé světové války?

Konec druhé světové války byl prakticky koncem největšího válečného konfliktu lidstva na zeměkouli, a je proto neustále nutné zkoumat příčiny této katastrofy, neboť ona část lidských dějin je pořád ještě zahalena celou řadou legend, předsudků a zaujatostí. 

Jak vnímáte nejrůznější diskuse na toto téma včetně názoru, že Československo nebylo Rudou armádou v pětačtyřicátém roce osvobozeno, ale dobyto?

Pojem „osvobození“ se odvozuje od pojmu „svoboda“. Rudá armáda nám nepřinesla svobodu, nýbrž nahradila „hnědou“ totalitu totalitou „rudou“. Československo bylo Rudou armádou dobyto a obsazeno. Posléze se sice ozbrojené síly Sovětského svazu stáhly od nás k našim sousedům – Rakousko, Východní Německo, Polsko a Maďarsko, ale „rudá“ totalitní diktatura zůstala až do roku 1989.

Nejen kvůli tomuto výroku o dobytí Československa se ozývají hlasy, že se manipuluje s historií. Dá se to srovnat se zatajováním či falšováním historie, k němuž  docházelo po roce 1948?

Já bych to vyjádřil filozofií Václava Havla: „Pravdu bylo nutno podpírat polopravdou a polopravdu lží.“ K tomu ovšem nedocházelo až v roce 1948, nýbrž již po květnu 1945. Na vytváření mystifikační legendy o „osvobození Československa armádou Sovětského svazu“ a naprostým podceňováním úlohy USA na tomto procesu se především podíleli Edvard Beneš, Jan Masaryk, Milada Horáková, Bohumil Laušman, Zdeněk Fierlinger a další narudlí socialisté. 

V souvislosti s koncem druhé světové války se také objevují snahy snížit podíl Ruska ať už výroky typu, že v ní trpěli víc Ukrajinci a Bělorusové než Rusové, nebo tím, že Rudá  armáda byla mnohonárodnostní,  takže bychom měli být za osvobození stejně vděčni třeba Ukrajincům nebo Rumunům jako Rusům. Co si o tom myslíte?

Větší část území Česka obsadily jednotky 2. ukrajinského frontu. Prahu „osvobodily“ ukrajinské jednotky generála Vlasova. Koněv do „osvobozené“ Prahy devátého května 1945 pouze vjel. Jižní Čechy „osvobodila“ 68. ukrajinská gardová divize generála Sokolovského. Ano, ukrajinští vojáci byli součástí Rudé armády, ale nikoli součástí tehdejší Ruské federace. Tvrdit, že Rusové „osvobodili“ Československo, a jet kvůli tomu do Moskvy je politickým omylem a mystifikací skutečných událostí.

Český prezident Miloš Zeman do Moskvy jede jako jeden z mála čelních představitelů evropských států na oslavy výročí konce 2. světové války. Je to správné rozhodnutí a co říkáte té kritice, která se na něj za to snesla?

Miloš Zeman může jezdit třeba k náčelníkovi Siouxů nebo na Andamanské ostrovy, to je úplně jedno. Avšak jako prezident České republiky to dělat nesmí, pakliže k tomu nemá mandát Parlamentu, vlády a našich spojenců – hlavně USA. Jako součást Evropské unie nevisíme ve vzduchoprázdnu a naše zahraniční politika musí odpovídat zájmům Evropské unie a Spojených států. V opačném případě bychom mohli být podezíráni z velezrady na společných cílech. Pakliže si to Zeman neuvědomuje, nemá v úřadě prezidenta republiky co pohledávat. Pakliže si to uvědomuje, patří před soudní tribunál, neboť tím zrazuje a ohrožuje sám existenční základ občanů České republiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

16:32 „To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - Komentátor se věnoval „moderní“ otázce v populární soutěži AZ kví…