Podle názoru soudu o vyvlastnění nejde. „Zboží není určeno k tomu, aby ho někdo hromadil jako Harpagon někde ve skladu,“ uvedl soudce zpravodaj Jan Filip. Je možné s tímto výrokem souhlasit?
Podle mě není, ten problém není v tom, že by ty obchody měly povinnost se starat, aby se to zboží nevyhazovalo, ale vtip je v tom, že by si měly samy rozhodnout, komu ho dají, a ne, že ho povinně dají do potravinové banky. Ty přetékají zbožím a chtějí jen další peníze na provoz, protože to nezvládají.
Chci, aby se mohlo rozhodnout, jestli to dají támhle do zoologické zahrady, tohle jedné charitě, tohle druhé, prostě podle svého. Takhle to tak trošku připomíná známku solidarity z „totáče“. Všichni platili korunu, ale nikdo nevěděl, kde ta koruna skončí. Tohle je podobné.
Já tomu soudu ale principiálně rozumím, protože obecně se plýtvá potravinami, tyto Vánoce to jasně ukázaly. To musí být tuny toho, co lidé nakoupili a samozřejmě to nezvládali spotřebovat. To ale neznamená, že to musí být takto nařízené, ten náš postup bude asi následující: My jsme zatím neměli čas se domluvit, ale nejspíše se pokusíme z onoho zákona tuto povinnost vyškrtnout, protože pak bude Ústavní soud vyřazen ze hry, těžko pak někdo bude dávat stížnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs