Brexit je těžká rána evropské integraci, otázkou je, zda nebude pro ni smrtelná. Velmi skepticky se k budoucnosti soudržnosti EU vyjádřil politolog Alexander Tomský ve svém posledním komentáři pro iDNES.cz: „Doufejme, že bude pomalu chátrat a rozpadne se mírumilovně jako kdysi Sovětský svaz a nahradí ji nějaké minimalistické, pragmatické a vzájemně si konkurující společenství evropského trhu. Británii možná čeká lepší budoucnost než sklerotickou Evropu.“ Do jaké míry hrozí nyní Evropské unii rozpad?
Myslím, že srovnání se Sovětským svazem je velmi přihlouplé a zcela ignorující historii i současnost. Přiléhavější by snad byla paralela vývoje imperiálního Ruska, které se do Sovětského svazu přetvořilo, a Britského impéria (i když divergence tam byla od dob Ivana Hrozného a královny Viktorie poměrně značná). Evropská unie je unikátním projektem, který buduje prosperitu na přínosu vzájemné spolupráce členských zemí, nikoli extenzivním vysáváním jiných zemí nebo jen nerostných zdrojů, jako tomu v dobách rozvoje těch výše zmíněných impérií bylo nebo v případě Ruska ještě je. Doby, po kterých se panu Tomskému stýská, se zcela jistě nevrátí. Na druhou stranu bych brexit sám o sobě neviděl extra fatálně: Velká Británie se vždy dost vydělovala, takže navzdory angličtině jako rozšířenému jazyku komunikace to vypadnutí země v jádru integrace tak úplně není; pro další země může být rovněž poučné vidět následky v podobě odstupování nebo selhávání vůdců, kteří byli schopni mobilizovat k destrukci, ovšem bez představy, co by pak měli stavět.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán