Německo má za sebou regionální volby ve třech spolkových zemích. CDU kancléřky Merkelová ztratila ve všech, přičemž vyhrála pouze v Sasku-Anhaltsku. Výrazně naopak získala protiimigrační a euroskeptická Alternativa pro Německo. Je to začátek konce „merkelismu“, jak někteří tvrdí už delší dobu, anebo pod tlakem kancléřka změní politiku a po čase odejde ze scény se ctí a puncem velkého státníka?
Můj dojem z voleb je takový, že CDU i Angela Merkelová samozřejmě oslabila. Nicméně, důležitý moment je jiný, že ji Němci nehodili přes palubu. To je druhá stránka věci. Já to čtu tak, že volba strany Alternativa pro Německo (AfD) je vlastně velké varování, protože strana AfD je strana jednoho tématu. Ukazuje se to, co chce volič. Chce rychlé a razantní řešení migrační krize. A ono není ani rychlé ani razantní. Musí to být v kombinaci toho, že půjde o delší proces, ale musí mít razanci. Je to otázka, co bude do budoucna. Podle mě jde o vážné varování, ale není to hození politiky Angely Merkelové přes palubu.
Jinými slovy se Němci zatím kancléřky zbavit nechtějí, ale vyslali ji důrazné upozornění?
Dávají jí žlutou kartu, vážné varování, že to chce mnohem větší razanci v řešení problémů. Když se ale podíváte na slovenskou politickou scénu, nebo jinam, jsou to mnohem větší zemětřesení, než co se stalo v Německu.
Do toho přišla zpráva z amerického think-tanku Gatestone Institute, která se věnuje pronikání tzv. Islámského státu právě do Německa. Tamní policie poslední dobou zatkla několik příznivců IS, násobí se také počty salafistů, kteří chtějí v SRN založit „pobočku“ IS. Co musí Německo udělat a jaká razantní řešení přijmout, aby slovy Thilo Sarrazina nepáchalo sebevraždu?
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka