Švédská aktivistka Greta Thunbergová je dnes známá snad už po celém světě. V těchto dnech se dostala do médií i díky svému plamennému projevu na klimatickém summitu. Gretě byl prý asi v jedenácti letech diagnostikován Aspergerův syndrom, obsedantně kompulzivní porucha a selektivní mutismus. Můžete pro naše čtenáře vysvětlit, co to přesně znamená?
Aspergerův syndrom je výrazná porucha osobnosti z okruhu autismu. Tito jedinci bývají uzavření, sociálně selhávají a mají problémy s racionálním hodnocením sebe i svého okolí. Obsedantně kompulzivní syndrom se vyznačuje nutkavými obavami či pochybnostmi, někdy též jakýmisi pro okolí obtížně pochopitelnými ceremoniálními projevy v chování a řeči. Selektivní mutismus k takovým projevům patří, projevuje se významným mlčením v určitých situacích.
Setkáváte se s podobnou diagnózou ve své ordinaci často, nebo jde spíše o vzácnost? A je někdo ze známých osobností, o kterém se ví, že Aspergerovým syndromem trpí?
Nejsem dorostovým psychiatrem. V sexuologické ordinaci občas samozřejmě dorostence a dorostenky s podobnými poruchami osobnosti vídám. I kdybych nějakou takovou „známou osobnost“ znal, nemohl bych ji přece v této souvislosti předvádět veřejnosti.
Jak tito lidé v životě fungují? Mají nějaká „omezení“? Jsou schopni vést „normální“ život, založit třeba rodinu? Omezuje je to nějak v práci?
To je velmi individuální. Řada takový mladých jedinců se v průběhu dospívání a vyzrávání poměrně dobře adaptuje v soukromí i v sociálních vztazích.
Vrátíme-li se ke Gretě, zmiňované vystoupení na klimatickém summitu v New Yorku vyvolalo obrovskou diskusi. Greta na světové politiky slovně velmi ostře zaútočila. „Ukradli jste mi dětství a mé sny. Jsme na počátku vyhlazení a vy o tom nechcete mluvit. Jestli s tím nic neuděláte, nikdy vám to neodpustíme,“ řekla například. Co na její proslov říkáte? Jak byste jako psychiatr Gretin projev zhodnotil?
Šlo o projev jistě hodně teatrální a emočně vypjatý. O té slečně nic moc nevím, takže to nemohu komentovat.
Ohledně Aspergerova syndromu se uvádí, že v „důsledku špatného rozpoznávání záměrů a úmyslů ostatních mohou být nositelé této poruchy v dětském věku snadno manipulováni, protože se z toho jejich vrstevníci pokusí těžit. Mohou také manipulovat ostatními. Mají tedy podle vás pravdu ti, kteří říkají, že je Greta obětí propagandy a loutkou v rukou někoho jiného? Nebo je příkladem toho, jak se někteří i velmi mladí lidé zajímají a v tomto případě i strachují o budoucnost?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora