Když se ohlédnete za rokem 2021, jaký byl? Jak byste ho shrnul?
Obávám se, že to byl rok, který víceméně předpovídal, že ty další budou horší. Je to takové klišé, ale bohužel v tomto případě je to tak, protože nám začal covidem a končí energetickou krizí. A navíc nám novou formou covidu vyhrožují ještě více. Byl to rok plný problémů, které de facto naznačují, že přijdou ještě horší.
S těmi horšími problémy se bude muset poprat nová vláda v příštím roce.
Ona by se s nimi měla správně poprat i teď, ale dolehnou na nás právě v příštím roce.
Jaké ještě horší problémy nás mohou čekat?
Jsou to důsledky energetické krize, protože ceny plynu jsou na rekordní úrovni a zatím to nevypadá, že by měly klesat. Zároveň v Německu nová vláda ani pod tlakem podobných věcí neuvažuje o tom, že by zrušila plánované odstavení jaderných a uhelných elektráren, takže energetická krize se bude prohlubovat. Evropská komise vůbec neuvažuje o tom, že by nějakým způsobem zpomalila nebo korigovala nástup New Green Dealu, takže to je jedna stránka věci. Druhá stránka je, že na východní hranici Evropské unie nastává velmi nebezpečná situace, kterou někteří experti označují za horší, než byla Karibská krize, kdy se až doposud mělo za to, že tam byl svět nejblíže třetí světové válce.
Kombinace tří základních hrozeb – tedy pandemie, která mění lidi, a tady bych odkázal na velmi pěkný článek Václava Cílka (geolog a spisovatel, pozn. red.), který upozornil, jaké dopady má prodělání covidu z hlediska evoluce. Potom máme energetickou krizi, která povede k sociálním problémům nejméně jedné čtvrtiny občanů Evropské unie, to je 120 milionů lidí. Je otázka, kolik to bude u nás, ale už samotný údaj je varující. Navíc je to první krize v evropských dějinách, která je vyvolána de facto byrokratickým řízením Evropské unie. Já to vždy přirovnávám k čínskému velkému skoku vpřed, který nakonec skončil hladomorem, v němž zahynulo na 40 milionů lidí. A byl to stejný princip, nepřišla ani živelná pohroma, ani válka, ani občanská válka, jen se tenkrát Mao rozhodl, že změní ekonomiku a společnost a urychlí ekonomickou a společenskou modernizaci. A to je přesně to, co je Green Deal, co je velký reset a další věci.
Třetí faktor je, že podobné bezvýchodné krize se většinou řeší válkou. V lepším případě to bude občanská válka, která začne ve starých členských zemích Evropské unie, nejspíše ve Francii, nebo to bude globální střet proti Spojeným státům s Čínou, Ruskem a nás to zasáhne také. Proto říkám, že tento rok rýsuje nejtemnější možné perspektivy, a to nemluvím o tom, že nás v souvislosti s Afghánistánem může případně čekat další vlna migrace.
Moc optimistické vyhlídky to nejsou…
V podstatě jediný optimismus, který bych viděl, je, že pokud věci dojdou dost daleko a nedojde k válečnému střetnutí, tak to nakonec skončí přesně tak, jak to bylo v roce 1848, kdy začala demokratická revoluce, která svrhla nadvládu aristokracie postupně v celé Evropě. My jsme v podobné situaci, v tom se ztotožňuji s pohledem Václava Cílka.
Elity Evropské unie tvrdí, že omezení spotřeby, ale i masa, zrušení spalovacích motorů a další, jsou důležité, aby planeta byla zachráněna. Je tohle argument, který bude v české společnosti platný s tím, co se s cenami energií na jejich účtech děje?
Tohle tvrzení je naprosto mimo, protože jak může Evropská unie, která vytváří asi osm nebo devět procent celkových emisí kysličníku uhličitého, o který v tomto případě jde, zachraňovat celou planetu? Pro mě jsou lidé, kteří hovoří o tom, že zachraňují planetu velmi podezřelí, protože oni tím vlastně říkají, že nestojí o lidi. Lidi považují za své nepřátele, protože planeta je víc než lidstvo, přitom se ohání humanismem. A pak celá záležitost s kysličníkem uhličitým, přestože tvrdí opak, je sporná. Pokud ho budeme brát jako skleníkový plyn, tak daleko větší dopad a více působí například vodní pára. S vodní párou nikdo nebojuje, protože to se nedá ekonomicky využít. Přitom platit odpustky za to, že topíme, jezdíme dopravou a nakonec si budeme platit za to, že dýcháme, to se dá ekonomicky využít. Ještě si všimněte, že všechny tyto záležitost, ať už emisní povolenky, elektromobilita a další věci, jsou konstruovány tak, aby na tom vydělávali finanční spekulanti. Právě proto to může přivést k velkým sociálním bouřím. Dostane to podobu žlutých vest v celé Evropské unii a skončí to nějakým typem občanské války různé intenzity.
Ano, i tyto úvahy se objevuji, tedy zda jde o ekologii, nebo o peníze. Jak je to?
Když se o tom takto bavíme, tak vlastně celá šaráda kolem toho, jak zachraňujeme planetu, je jen o tom, jak přesunout co nejvíc peněžních prostředků od lidí dole k jednomu procentu nahoře. A navíc ještě kromě covidu přijde jeden další úkol, a to likvidace střední střídy v Evropě a likvidace evropské civilizace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Zuzana Koulová