Stává se veřejnoprávní Česká televize obětí politických bojů? Jsou to právě politické síly, které mohou za celou diskusi kolem hospodaření, schvalování zpráv i objektivity České televize?
Abych se přiznal, tak osobně příliš nerozumím, proč tato situace nastala, a spíše to ve mně vyvolává dojem, že bychom opravdu měli zapracovat na tom, aby Českou televizi kontroloval například Nejvyšší kontrolní úřad, spíše než poslanci. Na mě to samozřejmě působí dojmem, že se televize využívá více k politickému boji než k čemukoliv jinému. Slouží jako platforma pro výměnu názorů, která zabírá čas ve Sněmovně, kde bychom se měli věnovat něčemu jinému. Chápu naši potřebu kontroly České televize, Českého rozhlasu, ale do závěrečné skladby by mohl mít co říct také Nejvyšší kontrolní úřad, což by bylo mnohem jednodušší pro všechny.
Domníváte se tedy, že Rada České televize na kontrolu nestačí? Nemyslím tím kritiku oné Rady, ale spíše zamyšlení, zda jde právě o orgán, který by měl kontrolu mít na starost?
Já si nemyslím, že by na to Rada nestačila, ale pro konečnou kontrolu by to mělo být na někom jiném, třeba Nejvyšší kontrolní úřad. I když poslanci mohou říkat, jak jsou nezávislí, přesto mají své preference. To by byla nejschůdnější cesta, protože i Radu České televize a její závěrečné práce je třeba překontrolovat.
Co říkáte na diskusi kolem změny financování České televize – tedy koncesionářské poplatky? Premiér Andrej Babiš je chce omezit, prezident Miloš Zeman zrušit, Trikolóra navrhne dobrovolné placení, SPD navrhuje zrušení povinnosti pro důchodce, samoživitelky a podobně. Co vy na to?
Nejprve musí Česká televize začít hospodařit tak, aby ukázala, že je do budoucna financovatelná ze stávajících koncesionářských poplatků a ukázat, jak si do budoucna vůbec svoji situaci představuje. V tomto momentu, kdy se diskuse často vedla kolem hospodaření televize, vnímali jsme témata, že do roku 2021 nebo 2022 bude Česká televize ve velké ztrátě. To je podstatné vyřešit a pak se můžeme bavit o tom, jak zvýšit či snížit koncesionářské poplatky. Dokud se nevyřeší základ, tedy že Česká televize to hospodářsky dokáže zvládnout, není taková diskuse namístě.
Jak se stavíte k práci hlavních hvězd publicistiky České televize? Jsou trnem v oku těm, kdo jsou zrovna u moci, nebo se dopouštějí chyb, jak tvrdí její kritici?
Pokud budu mluvit o zpravodajství, tak svoji práci dělají dobře. Samozřejmě mohou hrát roli nějaké osobní preference, někdo je někomu sympatičtější více, někdo méně, to je v životě normální, a nejen v politice, ale nemělo by se to v České televizi stávat. Ke mně se chovají všichni korektně, když jsem v České televizi. Ale co se týká nějakých investigativních pořadů, tak se domnívám, že se věnují stále stejným tématům a chybí trocha rozmanitosti, což pak může navozovat dojem, že se nějakému tématu věnují až převážně a jedná se spíše o politickou preferenci než cokoliv jiného. Ale jak říkám, může to pouze navozovat dojem, a abych se přiznal, tak často zase pořad Reportéři ČT nesleduji.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová