Zatýkání, domovní prohlídky, vyšetřování a už i obvinění – například řecké místopředsedkyně Evropského parlamentu Evy Kailisové rozbouřilo vody kolem Bruselu. A právě korupční skandál na půdě Evropské unie dle Svobody ukazuje, že korupce je zkrátka v nějaké míře všudypřítomná: „A bylo vidět, že tito europoslanci byli tak bohorovní, že si mysleli, že si mohou dovolit všechno. Brali peníze za to, že budou zlepšovat obraz Kataru. Je to zavrženíhodné a doufám, že budou potrestáni,“ uvedl. Korupční skandály nejsou v Bruselu tolik obvyklé. Připomněl, že posledním velkým případem byla Santerova komise – tedy Evropská komise, která musela v březnu 1999 rezignovat právě kvůli rozsáhlé korupci.
Zkušený diplomat se však domnívá, že mnohem větší vliv na autoritu a důvěru v Evropskou unii bude mít například řešení krize na Ukrajině, poskytování pomoci a za čí peníze se tak bude dít. „To bude hrát mnohem větší roli než korupce poslanců. Korupce je v nějaké míře všude a jde o to, jestli bude rychle a řádně odhalena, vyšetřena a zda budou všichni zapojení skutečně potrestáni. Nejhorší by bylo, kdyby se vše vleklo a nakonec se ukázalo, že o korupci nešlo,“ vysvětlil. Současně upozornil, že korupce se děje i v demokratické zemi, a proto nesouhlasil s kritikou České republiky v tomto ohledu.
Politici druhé a třetí kategorie v Evropské unii
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová