Jablonec nad Nisou uspořádal setkání s občany ve Mšeně a zveřejnil z něj přepis

10.05.2016 17:56 | Zprávy

Ve čtvrtek 28. dubna 2016 se ve školní jídelně ZŠ Mozartova ve Mšeně konalo setkání vedení města s občany. Se svými dotazy se dostavilo přibližně 45 osob.

Jablonec nad Nisou uspořádal setkání s občany ve Mšeně a zveřejnil z něj přepis
Foto: VolbyJablonec.cz
Popisek: Silueta Jablonce nad Nisou

Přítomni: primátor Petr Beitl, náměstek pro ekonomiku Miloš Vele, náměstek pro oblast humanitní Pavel Svoboda, vedoucí odborů a oddělení magistrátu, zástupce městské policie a ředitel Jablonecké energetické a. s. Petr Roubíček.

V úvodu primátor města přítomné seznámil s prezentací o hospodaření města. Díky ekonomickému rozvoji stouply daňové příjmy města, městská ekonomika je stabilizovaná, splácení dluhu probíhá, navyšujeme dotace městským organizacím i příspěvky kulturním i sportovním subjektům, probíhá příprava na další investiční akce s ohledem na dotační tituly i výši úrokových sazeb. V rámci Integrovaného plánu rozvoje území (IPRÚ) Liberec – Jablonec nad Nisou je za aglomeraci Liberec – Jablonec žádáno o 2,59 mld. Kč, projekty předkládané za Jablonec celkově za 486 milionů Kč, jedná se o projekty jako např. přestupní terminál veřejné dopravy, cyklopruhy Palackého, cyklostezka Odra – Nisa, rozšíření centra terénních a ambulantních služeb v Jablonci, Spolkový dům II – rozšíření sídla neziskových organizací, navýšení kapacity MŠ, modernizace ZŠ. V současné době již probíhá oprava silnice I/14 z Kunratic do Lukášova, práce probíhají s cílem silnici otevřít v květnu 2018, financována je ze státního rozpočtu.

Přítomní byli dále seznámeni s plánovanými opravami ve Mšeně, například propojení ul. Mládí a Palackého - již se připravuje projekt, předpoklad realizace již letos, v ul. Mechová a Mozartova kompletní nový povrch, oprava úseků chodníků Mozartova Mechová, cyklostezky podél Bílé Nisy, pokračování chodníku Palackého.

Jablonecká energetická, a. s. – probíhá II. etapa revitalizace, k 31. 10. 2016 by mělo dojít k odpojení stávající soustavy a přepojení na novou. V I. etapě bylo přepojeno 1 650 domácností, ve II. etapě bude přepojeno 2 250 domácností a 50 institucí (hlavně městských). Očekáváme další snížení ceny za teplo.

Způsoby, jak komunikovat s městem prostřednictvím chytrých telefonů – občané si mohou do svých mobilních telefonů zdarma stáhnout aplikaci Lepší místo, která slouží pro nahlášení nepořádku, poničených komunikací atd., je to velký pomocník, na radnici s tím hned pracujeme a občané mohou sledovat vývoj oprav, další aplikací je Jablonec v mobilu, která poskytuje informace o městě.

1. Proč stále není rozšířená ulice Žitná 14 – 19? Šířkou je nedostatečná. V minulosti nám bylo řečeno, že k tomu dojde, řeší se to od roku 2002. Například popeláři tam mají problém projet, jezdí tím pádem v záhonech, auta parkují částí na zeleni, je to zde rozbahněné. Vloni mi bylo přislíbeno, že až sleze sníh, že se s tím bude něco dělat.

p. Čapuchová – byla provedena rekonstrukce kanalizace a vody. V roce 2015 jsme od plynařů obdrželi umístění sítí, letos by to měli kopat. Oprava komunikace po rekonstrukci plynovodu bude provedena dle technických podmínek města. Dle finančních možností města můžeme komunikaci rozšířit a provádět stavební úpravy. Zrušit ostrůvky se zelení nechtějí další lidé, hledáme další alternativy, abychom mohli udělat kompromisy.

p. Fričová – musíte se hlavně domluvit vy, občané.

Proč tyto informace nemají samosprávy domů a my občané?

p. Čapuchová – nejsme vlastníky sítí, musíte se obrátit na ně, nyní to záleží na RWE.

2. Jaký bude osud nové tržnice u autobusového nádraží, pokud zde bude zachována, navrhuji zvážit možnosti parkování – rozšíření. Stávající počet nedostačuje.

p. Kypta – tržnice se rušit nebude, dokončujeme přípravu rekonstrukce okolí, náklady očekáváme cca 5 mil. Kč, v rámci toho vzniknou nové parkovací plochy, plochy pro kontejnery, bude tam kombinace asfaltových ploch, kamenné dlažby. Je tam cca 42 míst, je to dáno plochou, uspořádáme je.

p. Beitl – vyšli jsme vstříc s parkovacím režimem u kruhového objezdu, informace od trhovců souvisí s projektem na prodloužení tramvajové tratě, celé autobusové nádraží by se mělo přestěhovat na plochu nového terminálu místo tržnice, rekultivace koryta Nisy. Plánované investice nebudou za rok ani za pět let, ale s územím chceme pracovat. Projekt tratě nám přinese stovky parkovacích míst, parkování bude pod terminálem, podzemní dvoupatrové, dále parkovací místa vzniknou na otočce území stávající tramvajové stanice. Rádi bychom snížili kapacitu parkování z Horního náměstí, jednou z myšlenek je tržnice na Horním náměstí, ale je to jen idea, všechny práce jsou na sebe navazující, termín pro tramvaje je rok 2020.

p. Vele – chceme zpevňovat plochu za autobusovým nádražím, pokud bychom našli jiné místo pro tržnici, tak to nebude zmařená investice, bude to zde sloužit případně pro odstavování vozidel.

p. Beitl – do roku 2020 nic měnit nebudeme.

3. Nestálo by za to, přestěhovat parkoviště někde do parkovacího domu nebo pod kostel?

p. Beitl – v rozpočtu na realizaci parkovacího domu nejsou peníze, byla by to hodně nákladná investice, je to mimo naše možnosti. Celá realizace je závislá na tramvajové trati, dostaneme na to dotaci, pak mohou přijít na řadu další práce. Dříve jsme jednali s trhovci o Dolním náměstí, ale ti to zde nechtěli, ale také logisticky by to bylo náročné, kvůli parkování, trhovci by to uvítali právě na Horní náměstí.

p. Vele – i mě by se líbila varianta přesunout parkoviště z Horního náměstí, proto jsem psal článek do Jabloneckého měsíčníku, chceme o podobě Horního náměstí vést diskusi.

4. Jsem z Bytového družstva Mechová, každý den řešíme stížnosti občanů z Mechové, spaliny z komína výměníku jim jdou přímo do oken. Kdy budou mít nájemníci tento problém vyřešený? Lidé se chtěli vystěhovat, ale kupující si koupi rozmyslí, byty jsou neprodejné, cena podstatně klesla. My jsme nebyli účastníci žádného stavebního řízení. Nabízím svoji prezentaci, jak nás komín obtěžuje. Máme mastná okna, nejdou udržovat. Navýšení komínu nepomůže, růžice větrného proudu neplatí, zde jsou jiné podmínky, každý den nastává stejná situace, nejde větrat.  Od začátku je ten komín špatné řešení. Podle mě měl být komín někde jinde. Jak toto chcete řešit?

p. Vele – ano, komunikovali jsme spolu e-mailem, nyní ta stanoviska shrnu - komín měl být od začátku součástí výměníku, byl jsem u začátku spuštění výměníku a byl jsem překvapen směrem spalin. Náš první dotaz byl na projektanta, jestli neudělal chybu, ten si projekt obhájil. Nechali jsme komín přeměřit, jestli nedošlo k pochybení v rámci realizace – nedošlo. Také se nám situace nelíbí, od začátku hledáme řešení.  Je zde k dispozici několik variant řešení. Projektová dokumentace nástavby by měla být k dispozici 10. 5. 2016, pak jej předložíme stavebnímu úřadu. Nabízíme Vám možnost se na Jablonecké energetické sejít a prodiskutovat to.

Ale samotný projekt - postavit komín 35 m od oken - je špatně. To i vzhledem k parkování, posadili jste ho do centra, není zde místo. Prodloužení komínu o 4 m nepomůže, ani difuzér.

p. Vele – já nejsem projektant, projektovala to firma Vanko a ta na to dala „kulaté razítko“. My jsme u této odborné firmy byli pouze objednatelé. Nabízím vám setkání po 10. květnu na Jablonecké energetické, abychom si nad projektem pohovořili dříve, než jej dáme na stavební úřad.

Setkání vítám, určitě přijdu.

p. Roubíček – s pánem jsme v kontaktu, společně komunikujeme.

5. Potvrzuji, co řekl pan Titěra, poslední 2-3 patra Mechové jsou černé.  Berte to vážně.

p. Vele – od samotného začátku to bereme vážně, byl jsem první, kdo to začal řešit.

6. Bylo by možné zjistit obsah zplodin, není to pára, je to nasládlé.

p. Vele – až přijdete na Jabloneckou energetickou, je možné zde nahlédnout do protokolů z měření. 

7. Přijeli jste se sem někdy podívat, viděli jste tu zástavbu, připustili jste si někdy myšlenku, že by ten Bajkonur mohl lidem vadit? Mě zajímáte vy z úřadu, jestli jste se zde byli podívat. Napadlo vás to někam přemístit? Projektový manažer řekl, že vše je v pořádku, že majitelem pozemku je město, tak to stačilo. Ale je zde barák, proč jste nešli o kousíček dál, než jsou povinnosti a nezeptali se těch lidí, co zde bydlí?

p. Vele – ano, firma, která prováděla studii proveditelnosti, zde byla několikrát. Vždycky, když bychom to někde postavili, tak by to někomu mohlo vadit. Celé to prošlo schvalovacím procesem, jako každá stavba, nikdo nevznesl žádnou připomínku, veškerá stanoviska byla kladná - životního prostředí, kraje. Když byla všechna kladná, já nemám mandát říci, že orgány státní správy rozhodli špatně. Zveřejněno to bylo veřejnou vyhláškou.

p. Řimnáčová – při povolování některých kotelen byly písemnosti v řízení doručovány veřejnou  vyhláškou - vyvěšením na úřední desce.  Když je velké množství účastníků, tak to zákon předepisuje m. j. i z hlediska základních zásad správního řízení - rychlosti a hospodárnosti. Stavebnímu úřadu byly předloženy všechny zákonem předepsané podklady včetně souhlasu dotčených orgánů a v polovině loňského roku neměl stavební úřad důvod stavbu nepovolit. Tady je nutné upozornit na rozdíl samosprávy a státní správy. Investor si na řešení této problematiky objednal autorizovaného projektanta. Představitelé města, i kdyby se na místo šli podívat opakovaně, tak to jsou v tomto oboru laici, nejsou to specializovaní projektanti a není relevantní, jim toto vyčítat. Státní správa – dotčené orgány v procesu povolování hájí veřejný zájem, v tomto případě prioritně ochranu ovzduší – příslušným orgánem je Krajský úřad Libereckého kraje. Ten rozhodoval na základě zpracované rozptylové studie, ta má svá pravidla, zohledňuje okolnosti k daným místům, včetně vzdáleností, směru větru, atd. a závěrečné stanovisko bylo kladné. Jak jsem již uvedla, z hlediska stavebního úřadu to byla řádně povolená stavba, neboť byly splněny všechny zákonné náležitosti.  Souhlas byl dán i od hasičů a hygieny. Následně pak stavební úřad povolil zkušební provoz, který se nyní vyhodnocuje, tj. zda vše vyhovuje a při provozování kotelny nevznikají problémy. Jak je vidět problémy jsou a Jablonecká energetická i město to řeší.  Výsledkem pak budou potřebná opatření. V současné době se zpracovává nová projektová dokumentace, aby tento problém odpadl.

8. Možná to byla od těch projektantů první kotelna.

p. Řimnáčová – je to osmá kotelna v pořadí.

9. Ještě jsem neobdržela odpověď, proč jste neudělali o ten jeden krok dál, proč jste neoslovili lidi?

p. Roubíček – ten vstřícný krok nastal, v lednu a únoru bylo se zákazníky Jablonecké energetické setkání v Eurocentru, informace jsme předali na bytová družstva, SBD Liaz, na správce. Možnosti, kdy se jednalo o obou etapách, zde byly, nebylo nic jednoduššího, než přijít k nám a my bychom se vám věnovali. Nyní projektanti přepočítají možnost směrem k základům, problém je, jak dostat páru co nejvýše a nejrychleji, nyní po předběžných přepočtech se ví, že navýšením a zrychlením budeme o cca 9 – 10 m výš, k tomu větší rychlostí to bude 6m/sek. To je první krok, uvidíme, jak to pomůže, a budeme hledat razantnější řešení. Ze strany města a Jablonecké energetické se pro komunikaci s občany udělalo dost, cestou Jabloneckého měsíčníku nebo přes správce, že se to k vám nedostalo, to nám je líto. Technické opatření je na cestě, bude to chvilku trvat, bude to podléhat novému stavebnímu povolení - předpoklad instalace úprav je v září 2016.

My již měli svoji kotelnu, a když si v Jabloneckém měsíčníku přečtu, že se to týká těch, kteří kotelnu nemají, nenapadlo mě, že se to týká i mě.

10. Myslíte si, že to bude hezčí, když to zvýšíte? Chtělo by to přestěhovat. Mohly se dát kotelny i do ostatních domů a nebylo by třeba to stavět.

p. Vele – možnosti nápravy zazněly. Na setkání bude projektant, budeme znát výpočty, ty informace pak umíte v rámci společenství přenést dále. Ostatní domy nemohly mít svoje kotelny, neměly plyn. Máme na to napojené dvě školy i školku, je to jeden z největších zdrojů. Když neměly plyn, nebylo jiné řešení.

11. Pan Kilián na schůzi slíbil, že se to vyřeší do konce roku 2015, proč to tak trvá? Je to půlroční zdržení.

p. Vele – zdroj se spouštěl koncem října 2015, neumíme odpovědět za pana Kiliána. Já jsem o tomto termínu nikdy neslyšel, není to v žádném zápise, to je nereálné.

p. Roubíček – jsme ve zkušebním provozu, kapacita projektantů je limitovaná, 10. května bychom měli mít technické řešení. Nikdy nikde nezazněl Vámi uváděný termín.

12. Bydlím v tom vysokém paneláku, jak je ul. Mozartova. Proč zde nebylo položeno nové potrubí na teplo, je zde 40 let staré. Když jsme se u nás na začátku ptali na SBD, jestli to vymění až do konce, tak nám bylo řečeno, ať si zavoláme na JE, zde nám bylo řečeno, že toto potrubí prý stačí, je v pořádku. V části staré trubky vyměnili, pak to topilo.

p. Vele – v rámci akce jsme vyměnili 3 km potrubí, ty nezbytně nutné, v případě celkové výměny bychom nemohli etapu zrealizovat a hlavně bychom nestihli do zimy zatopit. Je možné, že se v budoucnu tyto vymění, tímto výměny nekončí.

Problém byl v tom, že jakmile se zahájil provoz, tak ve věžáku od 10. patra to netopilo. Nebyl to problém předávací stanice. Pak se zde objevila parta, která za stanicí ručně část vykopala, a to nové potrubí se k věžáku dalo. Pak ty byty topily.

p. Vele – takových problémů bylo více, k něčemu nebyly podklady a tvořily se za pochodu, tak to při velkých rekonstrukcích chodí. Nezbytně nutné, aby to všem topilo, se vyměnilo.

Počítá se s tím, že se to bude dělat? Když bude havárie, tak se to stejně bude muset rozkopat. To ale bude na Jablonecký energetický, když to je její.

p. Beitl – topení vám topí?

Pán – nic moc.

p. Vele – když vám to nevyhovuje, zavolejte na dispečink a řekněte, že to chcete přenastavit. Domluvte se a nechte si nastavit jiný topný režim, my to dokážeme přes internet, ale zákazník si o to musí říci.

13. Bydlím v objektu Mládí 9. Kdo instaloval uvnitř zařízení, co se týká topení – firma Tenza?

p. Roubíček – ano.

p. Vele – firma Tenza byl generální dodavatel stavby.

Ale je to špatně udělané, SČVK se nedostane k hlavnímu uzávěru vody a k hodinám, musí tam lézt po kolenou. Je to špatně naprojektované. Ti co to realizovali, montéři, museli vidět, že to je špatně. Zhotovitel nám kradl z domu proud, používali ho do vedlejšího domu, máme svědky, fotky, ale je to již vyřešené. Chci jen, abyste o tom věděli, co se tam dělo. S proudem to je vyřešené, zaplatili nám ho. Voda se musí předělat, dle SČVK studená voda takto nesmí být. Jediný s kým se dá mluvit, je pan Kočí z Jablonecké energetické, jinak s nikým. Chtělo by to i novou přípojku, ať to Tenza předělá.

p. Vele – přijďte po neděli na Jabloneckou energetickou, bude zde kompetentní osoba a projednáme to, nemůžeme se v tom takto orientovat.

p. Roubíček – ano, přijďte. Když jsme zjistili, že se krade proud, zástupce s Vámi našel řešení. Chcete-li změny, přijďte, vyřešíme to, i otázku přípojky. Činnosti musí navazovat.

14. Bydlím v ul. 9. května. Sousedův pes v jednom kuse štěká. Mohli byte mi poradit, kdo by mi to pomohl vyřešit? Obtěžuje to celou ulici, je to neúnosná situace.

p. Beitl – je to obtížné, jedná se o občanskoprávní spor.

p. Svoboda – je to sousedský spor, nezbývá Vám, než na souseda podat žalobu, aby mu soud nařídil zdržet se jednání, které Vás obtěžuje. Ale bude to časově náročné, bude to stát peníze za advokáta, zkuste se se sousedem domluvit. Nebo kontaktujte mediátora, který zařídí setkání obou stran. Např. paní zastupitelka Tejmlová je mediátorka, příp. by Vám mohla dát kontakt na někoho, kdo by Vám mohl pomoci.

15. Od Lidlu po pěší zóně k Penny až do Rýnovic je jeden koš na psí exkrementy, a to u Penny ve Mšeně, kde se zdržují bezdomovci. Nešlo by jich dát více nebo jej přestěhovat, třeba k hřišti?

p. Gaislerová – prověřovali jsme počty, stavy a potřebné opravy. Na opravy košů a doplňování sáčků jde ročně téměř půl milionu korun. Na vývoz košů včetně košů na psí exkrementy jde z městského rozpočtu několik milionů korun.

p. Halamová – na cyklostezce kolem Bílé Nisy jsou čtyři odpadkové koše – jeden na psí exkrementy se zásobníkem na sáčky a tři sezonní koše, které zde jsou instalovány od 1. 4. do 31. 10. Do všech těchto košů je možné psí exkrementy odkládat. Přemístění odpadkového koše nebo navyšování počtů košů neplánujeme, a to z důvodu, že celkové náklady na vývozy, obsluhu a opravy odpadkových košů se ročně pohybují cca kolem částky 4 400 tis. Kč.

16. Od Lidlu k TRW na rohu v zahradě jak je ten parovod, je nějaká trubka, ze které stále utíká pára, místo trávníku je bahniště, v létě zde bude prach, zápach.

p. Roubíček – je to kondenzát, který vzniká při ochlazování páry. Jak se odřízla větev, která zásobovala celé Mšeno, tak se udělalo technické opatření, aby ten přebytečný kondenzát, který se nedostane zpátky, vytékal. Stav je dočasný - do konce prázdnin, pak se odpojí. Za TRW a OBI už není žádný objekt napájen.

17. Včera jste začali u křižovatky na Palackého kácení bezů. Proč, vždyť to byla ochrana domů od silnice. Teď se tam sází křáčí. Proč?

p. Gaislerová – šeříky jsou odstraněny na žádost majitelů sousedících objektů, byly zde 20 -25 let jako ozdoba sídliště, žádosti o odstranění nám přišly rozumné (opakované přepadení provozoven).  Nahradili jsme je novými keři, jedná se o okrasné, kvetoucí keře různých druhů tavolníků, které nedorůstají takových rozměrů jako šeříky.  Je to o názoru, co se komu líbí. Nahradili jsme celkem cca 47 m2 keřů po obou stranách toho širšího přístupu na chodník, nic víc neplánujeme.

18. Co se dál uvažuje s Tajwanem, byla studie, kde byla vedena silnice pod cvičným hřištěm do Břízek. Jestli se uvažuje, že se to bude taky dělat?

p. Beitl – vloni se na Tajwanu udělalo dost práce, po minigolfu se odstranilo křoví, s Povodím Labe jsme upravili břehy, došlo ke kompletní rekonstrukci sociálního zařízení. Objekt bývalého Tajwanu je v soukromém vlastnictví, na soukromém pozemku, město s nimi nikdy nemanipulovalo, vždy šlo z privátních rukou opět do privátních rukou. Nabídková cena je vysoká, cca 10 tis. za m2, ve výkupu jsme na desetině částky. Vlastník s námi komunikuje, pozemky nechává k dispozici koupajícím, my je za to udržujeme v rámci ostatních ploch. Do doby než se vlastník rozhodne, jak s tím naloží, bude zde stávající stav. Zbytek objektu má základy, vlastník s nimi počítá, my se pokusíme ten objekt zakrýt perkem a osázet trávou. Bylo zde vloni uděláno hodně dobré práce.

p. Kypta – před časem jsme nechali udělat studii propojení z ul. Průběžná pod hřištěm v Břízkách na ul. Sportovní, jestli je to možné – ano, je, ale vychází nám vysoká cena a nebylo to majetkově vyřešené, jsou zde jiné prioritní akce. Do budoucna se tím budeme zabývat, nicméně nyní ne.

p. Beitl – akce je na špičce našeho zájmu, mluvím za celou koalici. Ale nejprve se musí vyřešit majetkové vztahy, je to Povodí Labe, pan Vele s nimi jedná, jak to půjde a bude-li to jen otázka financí, tak přijde otázka rozhodnutí, kdy se do toho pustíme.

19. Bude se budovat kruhový objezd na tzv. Ostrém rohu?

p. Kypta – ano, je to krajská sinice. Kraj slíbil, že tuto komunikaci zainvestuje. Počítáme, že za cca 2 roky bychom to mohli zahájit. Město tam zhotoví chodníky, osvětlení a zeleň, ještě je nutné majetkové vyřešení náhonů, ale mohli bychom to v krátké době zvládnout.

p. Vele – ale stěžejní pozemky již máme vykoupené.

20. Jak to vypadá s parkovištěm v Pobřežní ulici?

p. Sluka – demolice je dokončena, v současnosti je tam provedeno provizorní zakrytí. Máme variantu, kdy by se jednalo o rozšíření na 30 parkovacích míst ve dvou rovinách. Nyní tento pozemek není v souladu s územním plánem, aby se to parkoviště mohlo budovat.  Byla navržena změna územního plánu, která by měla být schválena do konce roku, resp. do jara příštího roku.  Bude-li dostatek finančních prostředků, tak po schválení změny by mohlo dojít k realizaci.

21. Považuji za znehodnocení Dolního náměstí novou tramvajovou dopravou. Navrhl jsem řešení, předám Vám návrhy. Dá se s tím ještě něco dělat, nebo je to definitivní rozhodnutí?

p. Beitl – možné varianty byly diskutovány, je to nová stavba, která musí vyhovovat stavebním předpisům, jsou důvody, proč to kolem Zeleného stromu nejde – jsou zde soukromé pozemky, výškově to nevyhovuje, byly nerealizovatelné. Soukennou ulicí je ta nejméně špatná varianta, řešilo se to na výborech, v komisi územního plánování. I kdyby to u kruhového objezdu řídily semafory, v  dopravní špičce by tam tramvaj ani nedojela, zůstala by v koloně, rozhodila by interval až do Liberce. Tramvaj musí mít ten interval 15 minut, nemůže být narušen. Je tam spousta zákonných a praktických záležitostí.

22. Bydlím u Finských domků. Šlo by tam dělat něco s parkováním? Obtěžují nás auta, co jedou do školy, do tělocvičny, obsadí všechna místa. Nemůžeme ani větrat, co je zde aut.

p. Kypta – připravujeme chodník v Arbesově ulici od objektu jehovistů až na konec komunikace do zatáčky, tu pak budeme řešit jako otočku. Návrh parkoviště rozšířit, nebyl ze školy ještě podán.

Takže to je na škole nebo na městu?

p. Vele – ta odstavná plocha je na našem pozemku.

23. Proč se nezbourá hospoda a dům na kruhovém objezdu, je to zde nebezpečné.

p. Sluka – letos je připravena demolice obou objektů, poslední dům v Želivského ulici napravo a bývalá restaurace v Janovské ulici naproti.

p. Vele – vloni se nám demolici realizovat nepovedlo, byla to otázka financí.

24. Areál v ul. F. L. Čelakovského se stává místem pro venčení psů a ne místem pro pobyt s dětmi. Dříve to tak nebylo. Psy tam majitelé nechávají na volno. Děti zde nemohou zůstat samy.

Okrskář – dohlížím na to, nemohu zde být stále, budeme je pokutovat.

P. Klápštová upozorňuje na vjezd kamionů z ul. Riegrova do areálu Jablonexu a TRW, kritické navýšení intenzity vjezdu a poškození komunikace.

V závěru náměstek pro oblast humanitní p. Svoboda pozval přítomné na letošní festival Město plné tonů, každý týden bude zajímavý program, středy budou patřit Mírovému náměstí, čtvrtky letní scéně Eurocentra, neděle koncertům v Tyršově parku, v létě dle počasí budou opět koncerty na přehradním mole, kolem Slunečních lázní. Všichni jste zváni.

p. Beitl – děkuji všem za účast, věřím, že se nám podaří problémy řešit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Olomouc: Tabulák zvelebuje prostor street artem

13:44 Olomouc: Tabulák zvelebuje prostor street artem

Za poslední rok a půl vzniklo na území Tabulového Vrchu pět nových maleb, které výrazně oživily veře…