Na jednotlivé dotazy bylo možné odpovědět pouze bodem v mapě, případně doplnit krátký komentář. Otázky se týkaly pozitivních jevů, jako je např. hrdost na určité místo ve městě. Ale stejně tak byly připojeny dotazy v podobě nebezpečí či nápadů na zlepšení konkrétních lokalit.
Některé komentáře poukazují na obecně známé jevy. Díky místní znalosti respondentů však nalezneme také místa, která nemusejí být v povědomí všech obyvatel zapsána. Dozvíme se tak nejen o nebezpečných místech pro přecházení chodců, ale také o hrdosti na 44. lehký motorizovaný prapor. Z četnosti bodů v mapě se dají vysledovat samozřejmě určité tendence v jednotlivých oblastech. Mezi odpověďmi najdeme i několik úsměvných, ale my necenzurujeme, a tak jsou v mapě k dohledání. Pocitové mapy nám dále pomůžou zlepšovat kvalitu veřejných prostor a bezpečnost ve městě.
A teď trocha demografie, která je důležitou součástí každého dotazníkového šetření. Celkem se zúčastnilo 227 respondentů, kteří umístili 3031 mapových bodů, z toho 913 včetně odpovědí. Průměrný věk respondentů je 46,9 let. Zúčastnilo se 94 mužů (s věkovým průměrem 44,6 let) a 129 žen (s věkovým průměrem 48,1 let). I na těchto číslech je patrno, jak důležitou součástí je práce s dětmi a mládeží, pro ucelený pohled na problematiku ve městě (viz. pracovní skupina Teenagers).
Důležité jsou další kroky, tedy co bude s pocitovými mapami dále. Předně na uvedeném odkazu jsou volně k dispozici. Každý se tak může podívat na okolí svého bydliště, případně další místa, která ho zajímají. Výsledky budou poskytnuty zpracovatelům všech připravovaných či rozběhnutých dokumentací, tam kde je relevantní. Komentáře z oblasti bezpečnosti budou postoupeny k vyhodnocení městské policii. O dalším využití vás pak budeme průběžně informovat.
Každopádně patří dík všem, kdo si našli čas na vyplnění. Pocitové mapy jsou jedním z nástrojů participace, kde je možné upozornit na problematiku ve svém okolí.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV