Vilu s č.p. 167 na tomto místě nechal postavit v roce 1904 Josef Brosche, majitel továrny na pletací přízi. Architektonickou vilu obklopovala rozsáhlá zahrada s ovocným sadem i exotickými stromy. Po přibližně třiceti letech přechází budova na syna Josefa Brosche a jeho ženu. Během druhé světové války pan Brosche pravděpodobně umírá na frontě a vlastníkem vily se stává jeho žena a dcera. Vilu však musí záhy po válce opustit a zde se linie původních majitelů přerušuje.
V padesátých letech byla vila používána složkami StB. Za své postoje proti komunistickému režimu zde byl internován kardinál Josef Beran. Ve druhé polovině padesátých let byla vila předělána na byty. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let byla parcela zplanýrována na základě rozhodnutí, že vila stojí v ose přistávání letadel a také z důvodu plánovaného rozšíření letiště.
Pro historiky poutavé místo je v současnosti odlehlé a zarostlé. Stopy dávné zahrady lze pozorovat i dnes. Bohužel, po samotné vile zůstaly už jen základy. Právě ty se staly terčem odkládání odpadu, vandalismu a místem přenocování lidí bez domova. Na ploše se vyskytovaly pneumatiky, staré elektrospotřebiče, kabeláž nebo matrace a kusy nábytku.
Skupina dobrovolníků se za slunného počasí a vůně opékaných vuřtů pustila do úklidu a za jedno odpoledne dokázala hravě naplnit přistavený kontejner, který následně odvezla svozová společnost FCC Liberec, s. r. o.
Odbor ekologie a veřejného prostoru dlouhodobě podporuje podobné akce dobrovolníků prostřednictvím dodání pytlů a ve spolupráci se svozovou společností zajišťuje odvoz a likvidaci nasbíraného odpadu. Více informací zde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV