Podpoří tím široké spektrum divadelních, hudebních, literárních i jiných projektů, včetně vzdělávacích aktivit.
Členové komise kultury předložili ke schválení 73 kulturních projektů, které od města dostanou dotaci v celkové výši 9 803 000 korun. Současně město podpořilo příspěvky a transfery projekty městských obvodů, příspěvkových organizací městských obvodů a příspěvkových organizací města. Celkem 25 projektů obdrží dotaci ve výši 3 854 900 korun. Oproti loňskému roku, kdy jednoleté projekty získaly podporu ve výši 7 590 000 korun se tak jedná o zhruba třetinové navýšení.
Mimo žádosti o jednoleté dotace město podporuje významné kontinuální projekty, jejíchž realizátoři si loni mohli zažádat o víceletou podporu. Pro období 2021-2024 je v této formě podpořeno 20 projektů (19 čtyřletých a jeden dvouletý) v celkový výši 118 910 000 korun (částka na celé období).
„Je skutečností, že pandemická situace a dopady v podobě vládních opatření, se i v Ostravě v období posledních dvou let, podepsaly na nutnosti výrazného omezení rozsahu zdejší kulturní nabídky, kterou nám jinak všichni záviděli. Věřím, že vedle toužebně očekávaného ústupu kovidové nákazy s možností ukončení omezujících opatření, také i nyní poskytnuté dotace v objemu nezanedbatelně vyšším, než tomu bylo v roce minulém, opět nastartují oživení naší ostravské kulturní scény do původní podoby,“ uvedl náměstek primátora Zbyněk Pražák.
Město se také ve svém strategickém dokumentu Koncepce rozvoje kultury statutárního města Ostravy zavázalo k tomu, že mimo opakované úspěšné projekty bude podporovat i ty nové. Podpořeno bylo 11 žadatelů v celkové výši 962 000 korun. Mezi novinkami se mohou občané těšit na oživení Frýdlantských mostů v rámci happeningu PodChod, který realizují studenti Slezské univerzity v Opavě za spolupráce s ostravskými umělci či hudební festival FestLes, který nabídne program s hvězdami alternativní hudební scény. Mezi desítkami podpořených projektů nalezneme například Literární festival Inverze 2022, Dětský mezinárodní folklorní festival „Děti a tradice,“ publikaci se zatím pracovním názvem Literární Ostrava 1918–2018, 24. ročník časopisu Senior Tip či Mezinárodní festival dětské a studentské multimediální tvorby Trik Film 2022.
V posledních letech se město snažilo vyslyšet přání žadatelů a přizpůsobit proces podání žádosti včetně následujícího procesu hodnocení takovým způsobem, aby lépe vyhovoval potřebám kulturní scény. Nejzásadnějšími změnami byla digitalizace žádosti a předsunutý termín jejího odevzdání. Kulturní organizace podávaly žádosti již v průběhu září, díky čemuž jsou finální výsledky schváleny zastupitelstvem města již na počátku roku. V minulosti byly žádosti schváleny v březnu, což způsobilo pozdější vyplácení dotací. Město Ostrava se rovněž rozhodlo nově začít organizovat semináře pro žadatele, zájemci (mimo jiné i prvožadatelé) se tak mohou dozvědět o procesu fungování městských dotací, a dotázat se jejich koordinátorů z řad úředníků na další podrobnosti. První seminář se uskutečnil v září 2021 a město jej bude pořádat pravidelné každý rok.
„Mimo finanční podporu se snažíme kulturní scéně naslouchat, mapovat individuální potřeby a reagovat na ně. Odbor kultury a volnočasových aktivit v tomto roce realizuje řadu projektů, které usnadní fungování kulturních organizací a pomůže kulturním pracovníkům v realizaci jejich aktivit,“ doplnil náměstek primátora Zbyněk Pražák. Aktivity města v oblasti kultury mohou zájemci sledovat prostřednictvím FB skupiny Kultura 2030 nebo pravidelného měsíčního newsletteru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.