Rada souhlasila s udělením čestných občanství a Stříbrné medaile hl. m. Prahy

31.05.2016 17:16 | Zprávy

Rada hl. m. Prahy dnes souhlasila s návrhem na udělení čestného občanství hl. m. Prahy Daně Zátopkové a Carlu Capalbovi a s udělením stříbrné medaile hl. m. Prahy im memoriam Josefu Wagnerovi. S návrhem ještě musí souhlasit Zastupitelstvo hl. m. Prahy.

Rada souhlasila s udělením čestných občanství a Stříbrné medaile hl. m. Prahy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha

„Těší mě, že jako pražská primátorka mohu ocenit další významné osobnosti, které se vynikajícím způsobem zasloužili o slávu Prahy ve světě. Jsem hrdá na to, že mohu vést město, které je natolik spjato s jejich životem a dílem, “ uvedla primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.

Udělení čestného občanství hl. m. Prahy paní Daně Zátopkové je zvláštním projevem úcty a oceněním mimořádných zásluh v oblasti sportu a šíření věhlasu hlavního města Prahy ve světě. Dana Zátopková nejprve hrála aktivně házenou, k hodu oštěpem se dostala náhodně na vysoké škole v Brně a krátce poté se stala mistryní Československa. Vyjma roků 1953 a 1957 byla mistryní Československa nepřetržitě až do roku 1960. V roce 1952 na Hrách XV. olympiády v Helsinkách získala zlatou medaili v hodu oštěpem žen. V roce 1954 vybojovala prvenství na mistrovství Evropy v Bernu a vítězství zopakovala v roce 1958 na mistrovství Evropy ve Stockholmu. V roce 1960 na olympiádě v Římě přidala stříbrnou olympijskou medaili. Během své dlouhé oštěpařské kariéry překonala sedmnáctkrát československý rekord. Po skončení aktivní kariéry pracovala jako ústřední trenérka atletiky v ČSTV. Je držitelkou řady významných, a to nejen sportovních ocenění. Manželem Dany Zátopkové byl světoznámý atlet Emil Zátopek. Manželé Zátopkovi byli skvělými propagátory sportu, zejména atletiky. Dana Zátopková žije v Praze a je stále aktivní v českém olympijském hnutí.

Udělení čestného občanství hl. m. Prahy panu Carlu Capalbovi je zvláštním projevem úcty a oceněním mimořádných zásluh v oblasti sportu a šíření věhlasu hlavního města Prahy ve světě. Do Prahy přišel Carlo Capalbo v roce 1992. V roce 1994 se spolu s krajanem a vítězem olympijského maratonu v Soulu 1988 Gelindem Bordinem rozhodli založit „nový“ pražský maraton. Historie Pražského mezinárodního maratonu započala v roce 1995, v letošním roce se konal již 22. ročník. V současné době je kapacita závodu na svém maximu, 10 300 běžcích a je mezi maratonci po celém světě spojován především s jeho trasou, která je jednou z nejkrásnějších na světě. Organizace Pražského mezinárodního maratonu již od Mezinárodní asociace atletických federací IAAF obdržela dvě zlaté a dvě stříbrné známky kvality, pro jejichž získání je třeba splnit náročná kritéria. Svůj vztah k Praze vyjádřil Carlo Capalbo v jednom z rozhovorů takto: „… když řeknu domů, myslím do Prahy.“

Udělení stříbrné medaile hl. m. Prahy im memoriam panu Josefu Wagnerovi je zvláštním projevem úcty a oceněním mimořádných zásluh o rozvoj hlavního města Prahy v oblasti výtvarného umění a šíření věhlasu hlavního města Prahy ve světě. Život Josefa Wagnera je velmi úzce spjat s Prahou, narodil se zde, studoval, žil, profesně působil i zemřel. Studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze architekturu a grafiku. Téměř 30 let se zabýval instalacemi výstav jako vedoucí Výstavního ústředí Svazu československých výtvarných umělců a jako spolupracovník Národní galerie v Praze. Ve svých dílech se postupně zabýval tématy Prahy, zejména Holešovic a jejich přístavu. Obrazy Josefa Wagnera se nacházejí v řadě významných soukromých sbírek v Čechách, ale zejména v zahraničí.  V České republice je zastoupen svými díly i v Národní galerii v Praze. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Vyměňte si včas čipové karty

7:31 Mladá Boleslav: Vyměňte si včas čipové karty

Čipové karty s propadlou platností a propadlým časovým kupónem, budou akceptovány do 30.11.2024. Od …