Bezecný (KDU-ČSL): Češi zase s hlavou v písku

13.03.2017 18:46 | Zprávy

Tak se musím ptát, Čechům už přestalo záležet na společných evropských hodnotách? Z prohlášení ministerstva zahraničí k diplomatické roztržce mezi Nizozemím a Tureckem už to tak vypadá.

Bezecný (KDU-ČSL): Češi zase s hlavou v písku
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

Jinými slovy, zase ta česká beznázorovost (nebo snad umění diplomatické mluvy?), nevidím, neslyším, nevím o tom, to co nás učili za normalizace a co se nám zřejmě tak hluboko dostalo pod kůži, že se toho ne a ne zbavit.

Přestože si Turecka jako země i jako člena a našeho spojence v NATO velmi vážím, s postupem jeho představitelů vůči Nizozemí se zásadně neztotožňuji a vyjadřuji svůj nesouhlas. Co kdyby se takhle některý nizozemský představitel sebral a přijel pohovořit pár hezkých slov se zástupci Kurdské strany pracujících – třeba o tom, jak by mělo vypadat spolužití většiny s menšinou? Asi by se to turecké vládě příliš nezamlouvalo a nedivil bych se jí. Stejně tak se nizozemským představitelům nemusí zamlouvat, že představitel tureckého státu k nim nepozván přijíždí promlouvat k národnostním menšinám (nebo se súdánské vládě nemusí líbit, že turista Jašek s kapsami naditými bankovkami jezdí podporovat křesťanskou menšinu – měřme všem stejně) . A nic na tom nemění skutečnost, že jde o Turky a že jde o věci dějící se v Turecku. Jednou se tito lidé rozhodli žít v Nizozemí, tak by jejich volba měla být respektována a neměli by být dále vtahováni tímto násilným způsobem do interních záležitostí jejich původní vlasti.

My Češi bychom si měli dobře pamatovat, kdo k nám přijížděl koho ovlivňovat v době předmnichovské a k čemu všemu to vedlo. Byť vím, že příměr tak úplně nesedí, že ovlivňování se snad netýká Nizozemí, ale tureckého referenda, důsledky tureckých spanilých jízd mohou vést k podobné eskalaci národnostních rozepří, jako tomu bylo v bývalé ČR. Minimálně v tom, že se zvětší vzájemná nedůvěra turecké menšiny a nizozemské většiny s dopadem na blízké volby a jejich výsledky. A to by už mohlo zajímat i nás a naše ministerstvo zahraničí. Radikalizace nálad je nebezpečím, které ohrožuje celou Evropu.

Strčit hlavu do písku je nejsnadnější řešení, ale k ničemu nevede a nám Čechům v Evropě rozhodně nikdy nepomohlo a nikdy nepomůže. Názor můžeme vyslovit i tak, že jednoho spojence podpoříme a druhého snad neurazíme. Za sebe tak činím tvrzením, že mé sympatie v tomto sporu jsou na straně Nizozemí a Turecko by rozhodně nemělo vyvážet svůj interní názorový zápas za hranice svého státu. Zvláště dnes v době internetové…

Možná by se Turci měli držet starého dobrého „Nědělej jiným to, co nechceš aby druzí dělali tobě“.

Převzato z profilu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Je na čase vystoupit z role užitečných idiotů

10:21 Rajchl (PRO): Je na čase vystoupit z role užitečných idiotů

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k odstřižení Evropy od levných ruských energií a donu…